Vďaka košickému Centru pre asistovanú reprodukciu Gyncare sa narodilo už vyše 1500 detí. Prvé z nich sa už môžu pochváliť občianskym preukazom. Niektoré prišli na svet aj vďaka vajíčkam od dobrovoľných darkýň. Tie chceli pomôcť párom so zdravotnými problémami, ktoré vlastné deti mať nemohli.
Metóda často pomáha ženám, ktoré trpia zlyhaním funkcie vaječníkov pred 40-tym rokom života. Vajíčko darkyne sa oplodní spermiami partnera alebo darcu. Po troch až piatich dňoch kultivácie umiestni lekár do maternice podľa dohody jedno alebo dve embryá, ktoré sa v ideálnom prípade uchytia a ďalej vyvíjajú. Prenos embryí je načasovaný tak, aby bol cyklus ženy príjemkyne zosúladený s cyklom darkyne.
Priemerná úspešnosť zákroku je okolo 50 – 60 % na jeden cyklus. Veľmi sa však líši v závislosti od veku. Zatiaľ čo do 30. roku života ženy je veľmi vysoká – viac ako 60 %, po 40. roku veku sa dostáva na hranicu 15 %.
Kto sú darkyne
Darované vajíčka pochádzajú od dobrovoľníčky. Tou sa však nemôže stať ktorákoľvek žena. Musí mať 18 až 34 rokov a musí byť úplne zdravá. Pred odobratím vajíčok budúca darkyňa podstupuje množstvo vyšetrení. „Absolvovala som kompletné vyšetrenie krvi, ktoré zahŕňalo aj genetické testy, gynekologické vyšetrenie a taktiež interné vyšetrenie, získala som tak veľmi podrobný prehľad o mojom zdravotnom stave, ktorý sa bežne väčšina ľudí nedozvie,“ hovorí Košičanka Klaudia, ktorá sa vajíčka rozhodla darovať.
„Ak je žena zdravá, teoreticky by mohla vajíčka darovať mnohokrát. Je tu však aj etický rozmer. Keď sa z vajíčok darkyne narodia už dve deti, je podľa mňa správne, aby bola vyradená z databázy,“ vysvetľuje doktor Miroslav Herman z Gyncare a dodáva, že je to aj prevencia proti genetickým chorobám.
Okrem výborného zdravotného stavu musí mať žena, ktorá chce vajíčka darovať, aspoň stredoškolské vzdelanie s maturitou a musí byť nefajčiarka. Keď žena vyhovie týmto a ďalším podmienkam, začína sa proces prípravy na samotný zákrok, pri ktorom jej lekár vajíčka odoberie.
Cykly sa musia zhodovať
Základom je stimulácia vaječníkov, ktorá trvá približne 10 dní. Budúca darkyňa si v tomto období pichá hormonálne injekcie a chodí na ultrazvukové vyšetrenia, počas ktorých lekár sleduje vývoj vajíčok. Podľa výsledkov potom určí deň odberu. Je to ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva v približne 10-minútovej anestézii. Darkyňa po niekoľkých hodinách odchádza domov v sprievode dospelej osoby a v nasledujúci deň už pokračuje v bežnom živote. „Po darovaní som sa cítila veľmi dobre, pociťovala som len mierne bolesti, ktoré po pár dňoch ustúpili a mohla som ísť do fitka. Žijem aktívne, veľa cvičím, zdravo sa stravujem a k takémuto životnému štýlu vediem aj moju rodinu a priateľov,“ vysvetľuje darkyňa Klaudia. Komplikácie sa vyskytujú málokedy, ak sa objavia, pripomínajú menštruačné bolesti.
Gynekológ Miroslav Herman z centra Gyncare upozorňuje, že žien, ktoré majú záujem vajíčka darovať, je stále nedostatok: „Darkýň je málo. Záujem párov niekoľkonásobne prevyšuje počet darkýň.“
Dve matky jedného dieťaťa
Matky, ktoré dieťa z darovaného vajíčka porodia v drvivej väčšine prípadov zvládajú situáciu dobre. Podľa doktora Hermana sa im príchodom bábätka splní sen.: „Musím sa priznať, že moje skúsenosti sú v týchto prípadoch dokonca často lepšie, ako keď sú obaja rodičia biologickí. Ekonomické, sociálne, emocionálne podmienky pre výchovu dieťaťa sú veľakrát na inej úrovni.“
Darcovstvo vajíčok je zo zákona prísne anonymné. Neplodný pár si preto nemôže napríklad nájsť vlastnú darkyňu vajíčok. Darovanie je zároveň dobrovoľné a bezplatné. Každej darkyni je ale v plnej výške kompenzovaný čas a náklady, ktoré jej s darovaním vzniknú. V Gyncare je to až do výšky 1300 €.
Centrum pre asistovanú reprodukciu, v ktorom lekár vykonal umelé oplodnenie, je zo zákona povinné uchovávať údaje o darkyni 30 rokov a prípadne páru alebo dieťaťu poskytnúť informácie o zdravotnom stave anonymnej darkyne.