- Naučte sa správne sedieť
Celé chodidlá sú na zemi, nohy v kolenách zvierajú pravý uhol, zadok je vzadu až pri operadle a dôležité je neprehýbať sa v krížovej oblasti – vtedy sedíte správne. Ideálne je, keď stoličku môžete striedať s fitloptou. A zároveň po každej hodine sedenia by mala nasledovať 5 až 10-minútová prestávka, počas ktorej by ste mali chodiť alebo si urobiť pár cvikov, či prebehnúť sa po schodoch.
- Vymeňte starý matrac
Aj starý preležaný matrac môže spôsobovať bolesti chrbta. Pri jednej štúdii vedci zistili, že keď ľudia vymenili svoj starý matrac po piatich rokoch, mali menšie bolesti chrbta ako tí, ktorí si ho nechali dlhšie.
- Nenoste tašku na pleci
Nosenie tašky na jednom pleci spôsobuje jednostranné preťaženie. Niektoré svaly sa namáhajú viac, chrbtica sa kriví, panva sa vysúva do jednej strany. Výsledkom sú bolesti.
- Nepozerajte stále do mobilu
Keď sa pozeráte do mobilu, máte príliš zohnutú hlavu, čo spôsobuje neprimeraný tlak na krčnú chrbticu, vedie to k zaokrúhleniu hornej časti chrbtice a k stuhnutiu ramien a šije.
- Nenoste ihličky
Topánky na vysokých podpätkoch spôsobujú neprirodzené držanie tela. Menia totiž vaše ťažisko, mierne sa na nich nakláňate dopredu, na chodidlá sa vyvíja väčší tlak, lýtka sa, naopak, zaťažujú menej, čím sa zvyšuje napätie v dolnej časti chrbta. To všetko môže spôsobovať bolesti. Nie je problém, keď si dáte topánky s vysokým podpätkom na tri hodiny, ale keď ste v nich celý deň, určite to bude mať následky.
- Zabudnite na úzke oblečenie
Ak máte obtiahnuté šaty, úzke džínsy alebo sukňu, v ktorých ledva dýchate, vaše telo je stiahnuté, máte výrazne obmedzený rozsah pohybu, neprimerane napínate chrbát aj krk. Ak sa chcete vyhnúť bolestiam chrbta, medzi telo a oblečenie by ste mali poľahky vsunúť dlaň.
- Včas sa napite
Medzistavcové platničky obsahujú množstvo vody. Ak voda v organizme chýba, chýba aj platničkám, a preto nemôžu dobre vykonávať svoju funkciu tlmičov náraz chrbtice a nemôžu zabezpečovať dostatočnú pružnosť chrbtice. To všetko vedie k bolestiam v krížoch.