Chrápanie patrí k vážnym a veľmi častým poruchám spánku. Väčšina ľudí to tak nevníma, lebo má pocit, že zaspia hneď, ako si ľahnú do postele a spia dostatočne dlho. Otázna ale je kvalita spánku pri chrápaní. Keď vás cez deň bolieva hlava, neviete sa sústrediť, máte problémy s pamäťou, ste podráždený, objaví sa vysoký krvný tlak aj sexuálne poruchy, za tým všetkým môže byť práve nočné chrápanie. Prečo?
Chrápanie sa často spája s tzv. apnoickými pauzami, čo znamená, že spiaci chrápajúci človek na chvíľu prestane dýchať. Za apnoe sa považuje zastavenie dýchania už aj na 10 sekúnd, no sú ľudia, ktorí apnoickú pauzu natiahnu aj na dlhú minútu. Keď sa to opakuje počas noci častejšie, organizmus sa dostatočne neokysličuje, čo negatívne vplýva najmä na mozog, srdce a cievy. Okrem toho ľudia, ktorí chrápu, mávajú často ľahší, prerušovaný spánok. Síce si ráno na to nepamätajú, ale cez deň im túto skutočnosť môže pripomínať nekonečná únava, bolesti hlavy, znížená výkonnosť a spavosť.
ZBAVIŤ SA HO NIE JE ĽAHKÉ
Príčiny chrápania sú rôzne. Najčastejšie k nim patrí nejaká prekážka v dýchacích cestách, ktorá komplikuje dýchanie počas spánku. Môže ísť o ochabnuté svaly podnebia, hltana a jazyka, ktoré neplnia svoju funkciu pri nádychu, ale aj zväčšené mandle (z tohto dôvodu často chrápu aj malé deti), polypy v nose, priveľký jazyk, krivá nosová prepážka. Chrápanie sa spája aj s obezitou a nadmerným množstvom tuku v okolí krku a na tvári, pričom obézni ľudia majú viac tuku aj v hltane, čo tiež prispieva k chrápaniu.
Zbaviť sa chrápania nie je jednoduché. Lekári radia najmä:
- schudnúť,
- vzdať sa alkoholu (spôsobuje uvoľnenie napätia vo svaloch, čím sa mäkké časti nosohltana a podnebia pri dýchaní ľahšie rozvibrujú a to vydáva typický chrápavý zvuk),
- zabudnúť na fajčenie (krčná sliznica fajčiara je zdurená a vysušená) a
- liečiť si alergiu, ktorá sa spája so zápalom nosovej sliznice a zníženou priechodnosťou dýchacích ciest.
Operačným zákrokom možno odstrániť niektoré prekážky, ako sú veľké mandle, nadbytočná časť uvoľneného mäkkého podnebia alebo upraviť nosovú prepážku. Používajú sa tiež špeciálne protetické pomôcky, ktoré sa na noc vkladajú do úst, posúvajú sánku mierne dopredu, čím sa zabraňuje chrápaniu. No a v neposlednom rade aj masky na ústa a nos, ktoré vháňajú do dýchacích ciest vzduch a udržiavajú ich tak stále otvorené.