Aj tento rok pri príležitosti vzniku republiky priviezli strom kone, rovnako ako pred 94 rokmi. Tejto radostnej udalosti však predchádzal veľmi dojímavý príbeh. Novinár Rudolf Těsnohlídek, študent František Koudelka a súdny úradník Josef Tesař našli dva dni pred Štedrým večerom v bílovickom lese pohodené maličké dievčatko. Dali jej meno Liduška. Osud dievčinky, nad ktorou naozaj držal ruku strážny anjel. Těsnohlídka natoľko zasiahol, že vymyslel, ako pomáhať opusteným deťom.
Pod rozsvieteným vianočným stromčekom na brnianskom námestí usporiadal zbierku. Podľa vzoru Kodane, kde takto pred sviatkami robili zbierku pre chudobné deti. Z peňazí, ktoré sa z iniciatívy Těsnohlídka vyzbierali, bol v ďalších rokoch podľa návrhu Bohuslava Fuscha postavený v Brne detský domov. Otvorili ho v roku 1929 a pomenovali ho podľa dánskej kráľovnej Dagmar, známej starostlivosťou o chudobných. Tragické je, že sám Těsnohlídek už v tom čase nebol medzi živými. Sužovaný depresiami si krátko po Vianociach, len rok pred otvorením domova, siahol na život. Zastrelil sa v redakcii Lidových novín v Brne. V tom čase mal len 46 rokov a bol po tretí raz ženatý, pritom jeho prvá manželka prišla o život za nevyjasnených okolností na ich svadobnej ceste v Nórsku.
Těsnohlídek je autorom lyrickej rozprávky Liška Bystrouška, podľa ktorej napísal Leoš Janáček úžasnú operu Příhody lišky Bystroušky. A Liduška? Dožila sa 79 rokov.
Vedeli ste?
- Brno takisto ako vôbec prvé mesto v ČR zaviedlo systém vratných obalov na všetkých adventných trhoch v centre.
- Je jediným mestom na svete, kde si z originálnych hrnčekov vychutnáte Turbomošt.
- Jedinečné sú aj každodenné živé hudobné vystúpenia. Brno sa totiž ako jediné môže pochváliť titulom Kreatívne mesto hudby UNESCO.