Správne je tlačidlo, nie tlačítko

Napríklad chcete kolegovi vysvetliť postup na počítači, ako sa dopracuje k riešeniu. V tejto súvislosti ste sa iste stretli s pojmom tlačítko. Alebo vás niekto vyzve, aby ste použili tlačítko na rozsvietenie v miestnosti. Mali by ste však vedieť, že tento výraz je nesprávny. Podobne ako mnohé ďalšie slová s príponou  –tko. Pýtal už niekto od vás tiež strúhatko či špáratko? Sú to nespisovné výrazy a ich správne slovenské ekvivalenty sú ukončené príponou  –dlo. Teda tlačidlo, strúhadlo, špáradlo, ležadlo atď.

Nie za prvé, ale po prvé

Túto kombináciu slov počuť v komunikácii často. V češtine je to v poriadku, no v našom jazyku je to chyba. Ak chcete vymenovať nejaké dôvody, správne má byť: po prvé, po druhé, po tretie... Podobne je nespisovné uvádzať: vzhľadom k, správne je vzhľadom na. Pri rozhovore s kolegom môžete vyjadriť svoj súhlas takto: „Chápem to“, a nie „Chápem tomu“. Keď sa vzdialite z miestnosti na 5 minút, tak správne prídete späť o 5 minút, nie za 5 minút.

Spisovne je podčiarkovník, nie podtržník

Diktoval vám niekto e-mailovú adresu a upozornil vás, že sa v nej nachádza podtržník? Tento nespisovný výraz radšej nahraďte správnym slovenským tvarom podčiarkovník. Je to grafický znak v podobe krátkej vodorovnej čiary umiestnenej v spodnej časti riadka _. Zvyčajne sa používa na oddelenie dvoch slov a býva súčasťou práve e-mailových adries.

Chybný, nie závadný

Slová závada či závadný nie sú súčasťou spisovnej slovnej zásoby. Ich správne podoby sú: chyba, porucha, kaz, nedostatok, chybný, pokazený. Neraz sa vyskytuje aj slovné spojenie zdravotne závadná voda, správne má byť zdravotne nevyhovujúca voda.

Vyberáte si variant, nie variantu

Uvažovali ste nad otázkou, či je ten variant alebo tá varianta? Kým v češtine ide o podstatné meno ženského rodu, na Slovensku je spisovný tvar variant a skloňuje sa podľa mužského vzoru dub. Ak predsa len zabudnete na správny tvar, pomôžte si jeho obdobami: možnosť alebo verzia.

Odporučiť, nie doporučiť

Chcete niekomu ponúknuť dobrú radu? Použite sloveso odporučiť. Môžete si pomôcť aj jeho synonymami: navrhnúť alebo poradiť.

Medzi bežne používané čechizmy patria tiež výrazy s celkom iným slovným základom. Pravidelne sa opakujú najmä tieto:

pomazánka (správne je nátierka),

prádlo (správne je bielizeň),

trieslo (správne je slabina),

kľud (správne je pokoj),

dekel (správne je vrchnák alebo veko),

kojenec (správne je dojča).

 

Rada na záver

Spisovne rozprávať síce nie je povinnosť, ale naša komunikácia s okolím odráža obraz o každom z nás.

 

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi