Podľa sociológov je najpočetnejšou generáciou takzvaná generácia Z. O tom, kedy začína, sa vedú spory, ale najčastejšie sa uvádza, že do nej patria jedinci narodení medzi rokmi 2005 – 2015. K ich základným rysom patrí, že sú „jedna ruka“ so šikovnými telefónmi. A to doslova. Svojho mobilného miláčika totiž takmer nepustia z rúk. Veď s ním vyrastali skoro odmalička! „Zetká“ si aj napriek svojmu nízkemu veku vedia vážiť peňazí, vedia, ako je ťažké ich zarobiť, a dokonca si vraj aj veľká väčšina bude sporiť na starobu.
To sa nedá úplne povedať o ich predchodcoch, Mileniáloch (1984 – 2004). O nich sa tiež hovorí ako o generácii Y. Na ich účet sa ale veľké ódy nespievajú. Sú vraj leniví až zhýčkaní, a pretože žijú v zajatí sociálnych sietí, a teda svojím spôsobom mimo reality, veľký počet z nich je aj zdržanlivých v sexe. Svoje prvé skúsenosti získavajú údajne až po dvadsiatich piatich rokoch. Myslia si, že sú veľkí borci, a ak im niečo „nevonia“, okamžite dajú od toho ruky preč. A takýto postoj zaujímajú k riešeniu problémov v práci, vo vzťahoch, aj školách…
Ku ktorému písmenku patríte?
Do kompletnej trojice generácií k Y a Z chýba ešte X. Teda tí narodení v rokoch 1968 – 1983. Používa sa pre nich aj označenie „Husákove deti“. Ich detstvo sa odohrávalo vonku pred domom, kamarátov zvolávali hrať sa vyznáňaním na vchodový zvonček, neposielali esemesky… Mikroskupinku tvoria tzv. Xeniálovia (1978 – 1983). Narodili sa ešte do doby analógovej, ale perfektne si rozumejú už aj s digitálnym prostredím. Pamätajú sa na Pedro žuvačky, vyrastali na seriálovej bjovníčke Xene a milujú tlačené knihy, hoci mnohí z nich majú aj čítačky… Podobne sa stavajú k nakupovaniu cez internet: Nie je to problém, ale ohmatať si, čo chcem kúpiť v kamennom obchode, je jednoducho stále najlepšie.
Opomenúť, samozrejme, nejde ani generáciu ľudí narodených v rokoch 1946 – 1967. Pre nich sa v USA používa označenie Baby Boomers. Avšak je jasné, že ich podmienky sa od tých slovenských zásadne líšili. Kým v USA si užívali povojnového vzostupu, u nás mohli mať potýčky s režimom a namiesto slobody slova si šetrili na vysnívanú dovolenku po tuzemských zákutiach.
Husákove deti
Mať „rifle-plesňáky“ z Tuzexu bol jednoducho ich sen! O mobiloch sa im ani nezdalo a na rande chodili najradšej do prítmia kinosály. Dobre sa ale adaptovali aj v modernej dobe a vedia si poradiť s jej vymoženosťami. Stále sú však najvernejší klasike – knihe a posedeniu s kamarátmi pri obľúbených nápojoch v obľúbenom podniku.
Alfa budúcnosti
Sú to ešte malé deti, ich rok narodenia je totiž 2015 a neskoršie, ale napriek tomu už teraz sociológovia odhadujú, akí budú. Vzhľadom na to, že im tablety padajú do lona už takmer v kolíske, budú technicky zdatní. Zároveň sa môžu slepo spoliehať na informácie, ktoré získajú z internetu. Problém by mohol byť so sústredením.
Havlove deti
Aj toto označenie sa používa pre Mileniálov. Ich výchova sa väčšinou niesla v duchu toho, že keď si niečo zaumienia, dosiahnu to. Sebavedomie majú na rozdávanie a často bývajú až neznesiteľne premúdrelí a sústredení na seba. Samozrejme, nie všetci…
YouTube vedie
Generácia Z žije svoju virtuálnu realitu. Sťahovanie aplikácií je pre nich samozrejmosťou. Milujú svoj internetový kanál YouTube a verejne alebo v kútiku duše dúfajú, že raz tiež dobijú svojimi videopríspevkami svet. Vyznačujú sa aj tým, že nerevoltujú proti rodičom, majú s nimi priateľský vzťah.