Spánok je stav, pri ktorom telo relaxuje a regeneruje sa (fyzicky aj psychicky). Dochádza pri ňom k spomaleniu životných funkcií, napríklad k spomaleniu tepu, dýchania a aj k zníženiu schopnosti reagovať na vonkajšie podnety. Je to činnosť plná dôležitých procesov, ktoré sú pre nás zo zdravotného hľadiska nevyhnutné. Reč je napríklad o regenerácii pohybovej sústavy a rastu svalovej hmoty, odpočinku kardiovaskulárneho systému, ale najmä o odpočinku mysle, psychiky a pamäte.
Ako zlepšiť spánok
1. Vytvorte si časový režim/harmonogram
Ak začnete pravidelne chodiť do postele či vstávať v tom istom čase, vaše telo si po čase na túto rutinu zvykne a pre vás to bude omnoho jednoduchšie. Vytvoríte si určitú biologickú rutinu. Snažte sa ju ale dodržiavať aj počas víkendov a vyhnúť sa tak ťažkému pondelkovému vstávaniu.
2. Cvičenie a zdravá životospráva
Nielenže napomáha k dobrej postave a kondícii, no po namáhavom tréningu sa vám bude určite aj lepšie spať. Dávajte si však pozor aj na čas tréningu. Cvičenie neskoro večer vás môže „nabudiť” až tak, že nebudete vedieť zaspať. Pred spaním sa taktiež vyvarujte ťažkým jedlám, ktoré by mohli spôsobiť tráviace ťažkosti alebo iným spôsobom rušiť váš spánok.
3. Obmedzte príjem kofeínu
To, že sa treba vyvarovať vysokému príjmu kofeínu, asi pre vás nebude žiadna novinka. Hoci pozitívne pôsobí na metabolizmus, na dobrý spánok sa rozhodne neodporúča. Okrem kávy sem patrí aj čierny či zelený čaj a rôzne energetické nápoje.
4. Relaxujte ešte pred spaním
Aspoň hodinu pred spaním sa skúste vnútorne upokojiť. Zapnite si relaxačnú hudbu, napustite si vaňu alebo sa choďte na chvíľu prejsť. Podobné aktivity vás upokoja aj po psychickej stránke, a tým pádom zbavia negatívnych myšlienok a pocitov, ktoré môžu vplývať na kvalitu vášho spánku.
5. Správny matrac
Možno vás to prekvapí, no vybrať si ten správny matrac je naozaj zložité. Keďže počas spánku meníme polohy a hýbeme sa, potrebujeme na ne aj dostatočný priestor. Príliš úzky priestor na spanie môže narúšať spánok alebo vplývať na jeho kvalitu. Rovnako treba brať ohľad aj na mäkkosť matraca – príliš mäkké matrace môžu spôsobovať bolesti chrbtice. Ak neviete nájsť príčinu svojho zlého spánku, na vine môže byť práve nevhodne zvolený matrac.
6. Hluk počas spánku
Ak máte okná orientované na hlavnú cestu alebo sa pod vaším domom nachádza nočný klub, viete kde je problém. Aj keď si myslíte, že ste si na to už zvykli, a že predsa dokážete pokojne spať, nemusí to byť pravda. Vaše telo totiž vníma zvuky aj podvedome. Ak dokážete bez problémov prespať celú noc, no ráno sa aj napriek tomu zobudíte úplne bez energie, môže byť za tým práve hluk z vonkajšieho prostredia. Nemusíte sa kvôli tomu však sťahovať, ani „zabedňovať“ okná. Stačí, ak si kúpite štuple do uší a váš spánok nadobudne úplne nový rozmer.
Ako vplýva nedostatok spánku na človeka
Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok môžu zapríčiniť viaceré komplikácie. Okrem obyčajnej únavy vám hrozí aj zhoršenie koordinácie, sústredenia sa a pokles celkovej výkonnosti. Naopak, zvyšuje sa nervozita a pocit vyčerpania či psychického vyťaženia. Zlý spánok spôsobuje aj zlú náladu, bolesti hlavy, úzkosť a depresiu. Ak máte problémy so spaním a nepomohli vám ani naše tipy pre jeho zlepšenie, vyhľadajte radšej pomoc odborníka.