Prevencia a správna starostlivosť

Základom je uvedomiť si, že spáliť sa môžeme, aj keď sa účelne neopaľujeme. Počas víkendovej prechádzky v krátkom rukáve je naša pokožka vystavená slneniu rovnako ako v prípade opaľovania. Preto je dôležité vyhýbať sa slnku počas poludnia, kedy je najsilnejšie a kožu si ľahko spálime. Vhodné je preventívne sa natierať krémom s ochranným faktorom, ak vieme, že sa budeme dlhšie pohybovať na slnku, alebo sa zahaliť, aby sme sa vyhli nepríjemnému podráždeniu či spáleniu nechránených častí tela. Platí, že čím svetlejší fototyp pokožky máme, tým silnejší ochranný faktor opaľovacích krémov by sme mali používať.

Zabúdať by sme nemali ani na pery, ktoré môžu v dôsledku vysokých teplôt popraskať. Dokonca hrozia aj tvorby oparov, preto je vhodné používať balzamy s ochranným faktorom aj na ne. Odporúča sa nosiť aj klobúk alebo inú pokrývku hlavy ako ochrana pred nepríjemným úpalom, prostredníctvom ktorého telo reaguje na prehriatie.

 

Problémy „tam dole“

Aj napriek preventívnym opatreniam sa niektoré z nás vzniku bakteriálnej vaginózy predsa len nevyhneme. Okrem dostatočnej hygieny, bavlnenej bielizne či výmene mokrých plaviek, nezabúdajme na ďalší dôležitý faktor, a tým je dodržiavanie dostatočného pitného režimu a, samozrejme, okamžitá návšteva lekára, ktorý naordinuje vhodnú liečbu. Najrozšírenejšou skupinou baktérií sú laktobacily (ak ide o pošvu). Nazývame ich aj baktérie kyseliny mliečnej. Spomínané laktobacily v pošve vytvárajú mierne kyslé prostredie. To je prostredie, v ktorom sa baktérie len veľmi ťažko rozmnožia. Sú preto mimoriadne dôležité pre vaše intímne zdravie. Ak je však ich rovnováha narušená, zvyšuje sa riziko vzniku infekcií.

Pomôžu vaginálne gély

Ak idete na dovolenku alebo sa chystáte vychutnávať si leto plnými dúškami, určite predtým navštívte lekáreň. Vaginálny gél, akým je napríklad Lactofeel, obsahuje kyselinu mliečnu a glykogén. Prirodzene kyslé prostredie v pošve vytvorí kyselina mliečna, čím zastaví množenie škodlivých baktérií. Naopak, podporí aj rast potrebných baktérií kyseliny mliečnej a obnoví rovnováhu vnútorného prostredia pošvy každej ženy. Ďalšia látka, a to glykogén podporuje proces ozdravenia. Slúži ako živina pre baktérie kyseliny mliečnej, ktoré sa vďaka nemu rýchlo množia. Je potrebné napísať, že obe tieto látky sa síce v pošve nachádzajú aj prirodzene, no z času načas potrebujeme dopomôcť k navráteniu optimálneho pH a eliminovať tak nepríjemné pocity a zápach.

 

Kedy používať Lactofeel?

  • Pri nepríjemných pocitoch „tam dole“, napr. pálenie, svrbenie alebo rybací zápach, ktorý je charakteristický pre bakteriálnu vaginózu.
  • Pri liečbe bakteriálnej vaginózy.
  • Ako pomoc pred opakovanou bakteriálnou vaginózou.
  • Pri zníženej imunite, počas menopauzy, po pohlavnom styku.
  • Prevencia pri liečbe alebo po liečbe antibiotikami.
  • Na obnovenie prirodzeného pH pošvy.

Správne potraviny

Málokto tuší, že ako prevencia a zároveň pomôcka odolnosti nášho organizmu pred spálením slúžia aj potraviny. Je vedecky dokázané, že dostatočný prísun antioxidantov v jedle zabraňuje tomuto nepríjemnému následku nadmerného slnenia. Preto je vhodné konzumovať veľa ovocia a zeleniny ako goji, mrkva, kapusta, brusnice, maliny, či melón, ktorý je zároveň vhodným zdrojom hydratácie organizmu. Výborným pomocníkom je aj zelený čaj alebo matcha, ktorí zabezpečia aj dostatočný pitný režim.

Prečo je dôležitý pohyb (nie len počas leta)?

Hýbať sa je pre telo nesmierne dôležité. A to najmä pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie. „Pohybom dráždime organizmus. Dráždenie je neustály prejav pohybu života, ktorým dávame informáciu organizmu a jednotlivým štruktúram svalov, šľachám, kĺbom a, samozrejme, aj kostiam, že sú potrebné. Telo tak dostáva stimul a na základe Darwinovho princípu má potenciál jednotlivé súčasti spevňovať a udržovať ich v kondícii,”  hovorí MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd. Keby sme sa prestali hýbať, svalový aj kostrový aparát by začal chabnúť, slabnúť, kosti rednúť a organizmus by ostal pasívny. Ak sa chcete udržať čo najdlhšie v kondícii, sú vhodné dlhé prechádzky alebo športovanie a to akékoľvek. Či už si vyberieme letné športy, ako bicyklovanie, korčuľovanie, plávanie alebo napríklad jogu, je len na našom rozhodnutí. Nielen, že robíme niečo efektívne pre náš zdravotný stav, ale popri tom si vytvarujeme aj pekné krivky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.