Pôvodným domovom baklažánov je juhovýchodná Ázia, pestujú sa však všade na svete a darí sa im aj v našich záhradách. Najviac známe sú odrody s plodom dorastajúcim do dĺžky desať až pätnásť centimetrov, ktorý má fialovú farbu, existujú však aj druhy s purpurovou, zelenou či čiernou šupou. Dužina je mäsitá, špongiovitá, za surova mierne horká. Zaujímavé je, že baklažány patria do jednej rodiny napríklad s tabakom.
Baklažány obsahujú minimum kalórií, zato veľké množstvo vlákniny. Sú zdrojom draslíka, vápnika, horčíka, medi, fosforu, menšieho množstva sodíka, zinku, železa. Za zmienku stojí tiež vitamín C a K a vitamín B6. Môžu sa pochváliť aj veľkým počtom antioxidantov, vďaka čomu napríklad pomáhajú chrániť pečeň pred niektorými toxínmi. Obsahujú tiež množstvo fenolov, preto patria do prvej desiatky v rebríčku najúčinnejších lapačov voľných radikálov.
Chráni pred srdcovými chorobami
Antokyány sú vo vode rozpustné pigmenty, ktoré majú mnoho zdravotných výhod. Nachádzajú sa v šupke baklažánov a dodávajú mu typické sfarbenie. Výskumy dokázali, že majú protizápalové účinky, pomáhajú udržiavať v kondícii pamäť a chránia pred stareckou demenciou. Okrem toho znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu. V článku uverejnenom v časopise American Journal of Clinical Nutrition vedci upozornili, že ľuďom, ktorí aspoň trikrát do týždňa jedia ovocie a zeleninu obsahujúcu antokyány (čiže aj baklažány), hrozí až o tretinu nižšie riziko srdcových ochorení a tiež nižšia úmrtnosť na srdcové ochorenia. Zdravie srdca podporujú tiež účinky vlákniny, draslíka, vitamínu C, vitamínu B6 a fytonutrientov, ktoré baklažány obsahujú.
Upravuje hladinu cukru v krvi
Baklažány sú vhodné aj pre diabetikov. Obsahujú totiž dostatočné množstvo vlákniny, čím znižujú rýchlosť vstrebávania cukru v tele, udržiavajú stabilné hodnoty a bránia prudkým glykemickým výkyvom. Okrem toho sú tiež zdrojom polyfenolov, vrátane flavonoidov, fenolových kyselín, proantokyanidínov a resveratrolu. Pribúda dôkazov, že práve fytochemikálie dokážu ovplyvniť metabolizmus sacharidov, znížiť absorpciu cukru a zvýšiť vylučovanie inzulínu, čo ocenia cukrovkári.
Pomáha aj pri chudnutí
Ako sme už spomínali, baklažány sú výborným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha pri chudnutí. A to jednak tak, že zasýti a udržiava pocit sýtosti dlhší čas a zároveň znižuje chuť do jedla. Vláknina chráni pred zápchou, čo je častý problém pri nevyváženom stravovaní a diétach. Baklažány obsahujú minimum kalórií, zato obsah minerálov a vitamínov nedovolí, aby telo pri diéte trpelo podvýživou. Sú výbornou náhradou potravín s vysokým glykemickým indexom, ktorý môže vyvolať záchvaty vlčieho hladu a prejedanie.
Chráni pred rakovinou
Baklažány obsahujú rastlinné látky, ktoré vykazujú výrazný potenciál v boji proti rakovinovým bunkám. Niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo, že sa podieľajú na likvidácii rakovinových buniek a znižujú riziko recidívy niektorých typov rakoviny (rakovina kože, pankreasu, žalúdka, hrubého čreva a konečníka, močového mechúra, krčka maternice aj prsníka). Baklažány obsahujú antokyaníny a kyselinu chlorogénovú, ktoré bránia tvorbe nových krvných ciev v nádore, čím obmedzujú jeho vyživovanie. Zároveň znižujú zápal a blokujú šírenie rakovinových buniek v tele.