Kedy cmúľame úplne zbytočne?
Po prepuknutí prvých príznakov vedú naše kroky zväčša do lekárne, kde hľadáme cmúľacie pastilky, ktoré by nás zbavili nielen bolesti, ale aj ochorenia samotného. Voľne predajné prípravky na báze anestetík síce dokážu zmierniť bolesť, ale iba na krátky čas. Antiseptiká zase účinkujú proti zápalu, ale ten sa zväčša odohráva v hĺbke tkanív a pastilky pôsobia iba povrchovo a opäť len proti bakteriálnej infekcii. Bolesti hrdla vo väčšine prípadov spôsobujú vírusové zápaly sliznice hltana a hrtana a preto ani nie je nutné hneď pri prvých príznakoch siahnuť po lokálnych antibiotikách. Tie totiž pôsobia iba na bakteriálne infekcie, takže by ste cmúľali poriadne predražené „cukríky“ bez akéhokoľvek efektu.
Zvlhčovanie je alfou a omegou
Cmúľacie pastilky teda zaberajú v istých špecifických prípadoch, považovať ich však za učinený zázrak by bolo naivné. V našom boji potrebujem ešte silnejšieho spojenca, na ktorého často zabúdame – intenzívne zvlhčenie vysušenej sliznice, ktoré zabezpečí napríklad kyselina hyalurónová, ktorá má unikátne fyzikálne vlastnosti, viaže vodu a pôsobí doslova ako jej „zásobník“. Na podporu regenerácie povrchu sliznice je zase vhodný panthenol, ktorý zase pomáha udržiavať regeneračné a metabolické pomery v sliznici. Pri výbere pastiliek na bolesť, pálenie a škriabanie v hrdle, alebo na zachrípnutie či namáhané hlasivky preto uprednostnite prípravky s týmto zložením.
Keď je v ústach ako na Sahare
Pridruženým problémom môže byť aj celková suchosť sliznice v samotnej ústnej dutine. Tú môže spôsobiť napríklad aj radiačná liečba, ktorú podstupujú pacienti s onkologickým ochorením. Pocit suchosti v ústach je aj prejavom tzv. Sjögrenovho syndrómu alebo na vine môžu byť aj chronické zápaly sliznice v oblasti horných dýchacích orgánov a hltana. Porucha činnosti slinných žliaz sa môže objaviť u pacientov s chronickým postradiačným zápalom, u ktorých akútne poškodenie sliznice ústnej dutiny vzniká v dôsledku protinádorovej liečby. V neposlednom rade sa spomínané ťažkosti týkajú alergikov. Vo všetkých prípadoch predstavujú inovatívne riešenie pastilky, ktoré obsahujú špeciálny hydrogél komplex a panthenol. Cmúľanie takýchto pastiliek vám skutočne pomôže problémy s hrdlom vyriešiť, nielen potlačiť nepríjemné príznaky.
Prvá pomoc pri bolesti v hrdle
- Ako prvá pomoc pri škriabaní, pálení a rezavej bolesti v krku je teplý nápoj s citrónom a medom, napríklad bylinkový čaj. V lekárňach je dostupné nepreberné množstvo, siahnite po tých s protizápalovým účinkom. Na dostatočný príjem tekutín treba klásť obzvlášť veľký dôraz.
- Hrdlo a krk udržiavajte v teple – napr. v podobe šálu alebo nahriatej šatky.
- Pri zachrípnutí dodržiavajte hlasový pokoj – v závislosti od hlasovej indispozície. Pokiaľ ste hlas stratili úplne, podľa možností ani nešepkajte, hlasivky sa tým ešte viac namáhajú.
- Odporúča sa aj inhalovanie vhodnými prípravkami, napríklad soľným roztokom alebo liečivou minerálkou, vhodnou na inhaláciu. Bežne ju zoženiete nielen v lekárni, ale aj v predajniach potravín.
- Pokiaľ kašlete a kýchate, je vhodné chrániť iných ľudí vo svojom okolí pred kvapôčkovou infekciou. Nehanbite sa preto nosiť rúško na ústa.
- Sliznice potrebujú v prvom rade zvlhčenie! Nemyslí sa tým len prísun tekutín vo forme čajov, ale najmä v podobe špeciálnych látok, ktoré podráždenú sliznicu hydratujú, chránia, a zároveň regenerujú. Nie všetky bežne dostupné cmúľacie pastilky spĺňajú toto kritérium.
Pravidlá cmúľania
Ak ste vsadili na cmúľacie pastilky proti bolestiam hrdla, držte sa týchto zásad:
- neprekračujte maximálnu dennú dávku, najmä ak pastilky kombinujete s kloktadlami či so sprejmi (treba si spočítať počet vstrekov/vykloktaní a užitých pastiliek)
- na dosiahnutie maximálneho účinku sa majú pastilky nechať rozpustiť v ústach – neprehĺtať a nerozhrýzť
- aspoň 30 minút po ich užití nepite a nejedzte
- čítajte informácie na obale – najmä ak ste diabetik, tehotná alebo dojčiaca žena. V lekárni sú dostupné aj pastilky, ktoré môžu užívať všetky uvedené skupiny, dokonca i deti od 6 rokov
- ak pastilky obsahujú bylinné zložky, uistite sa, že na niektorú z nich nie ste alergickí
- neužívajte pastilky dlhšie, ako odporúča písomná príbalová informácia – väčšinou je to max. 7 dní. Ak sa však ťažkosti nezlepšia po 3 – 4 dňoch užívania, je lepšie zájsť k lekárovi. Existujú však aj pastilky z kategórie zdravotníckych pomôcok, ktoré možno bez obáv užívať aj dlhodobo (najmä pri namáhaných hlasivkách – typické pre povolania ako sú moderátori, speváci, herci, učitelia, prednášajúci…)