Bolesť chrbta? To je téma, na ktorú sa chytí každý. Skúste ju zľahka nadhodiť medzi vašimi známymi a okamžite dostanete odporúčania na dobrým fyzioterapeutov, skvelé cvičenia, ortopédov, neurológov, voľnopredajné lieky aj gély proti zápalu a bolesti. Čoskoro zistíte, že expertov, ktorí si prešli bolesťami chrbta, je vo vašom okolí viac než dosť. Väčšinu trápia bolesti krížov. Dôvodom sú často vysunuté platničky. Nie však vždy.  Ako to rozoznať?

Možno sú to len svaly

„Bolesti v krížoch nemusia hneď znamenať vysunutú či prasknutú platničku. Najčastejšie ide o svalové bolesti, keď sú preťažené svaly chrbta alebo keď si pri náhlom nesprávnom pohybe natiahneme sval. Taktiež môže ísť o bolesť z väzov či kĺbov, ktoré spájajú stavce chrbtice. Aj kĺby chrbtice môžu byť opotrebované, čiže môže nás trápiť artróza,“ hovorí neurológ Ivan Buran zo Železničnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Dodáva, že k bolestiam chrbta sa väčšinou dopracujeme tak, že si chrbticu preťažujeme nesprávnou polohou a nesprávnym pohybom. „Napríklad veľmi škodlivý pohyb pre chrbticu je, keď sa náhle postavím, pootočím trup a prudko sa zohnem,“ upozorňuje.

Vyskočená platnička?

Pacienti často nesprávne používajú pojem „vyskočená platnička“ pri blokádach medzistavcových kĺbov chrbtice. Nesprávna poloha v kĺboch sa dá napraviť. Musí to však robiť lekár, nie šarlatán, ktorý vám viac poškodí ako pomôže. „Pacient príde s veľkou bolesťou, no po vhodnej manipulácii sa kĺby dostanú do správnej polohy a bolesť okamžite prejde. Veľmi často sa to stáva v oblasti krčnej chrbtice, ale aj driekovej,“ hovorí lekár.

Pomoc, neviem sa zohnúť!

Laicky rozoznať či nás trápi vysunutá platnička alebo len preťažené a skrátené svaly chrbta, nie je ľahké. „Platnička, ak je poškodená, väčšinou tzv. vyžaruje – teda bolesť vystreľuje napríklad do nohy. Vtedy hovoríme aj o zápale sedacieho nervu. Áno, je tam zápal, ale ten vznikol pri mechanickom dráždení nervových koreňov, ktoré spôsobila vysunutá platnička. Bolesť môže rovnako vyžarovať aj do ruky, niekedy až do prstov. No a zároveň cítime obmedzenie pohybu. Keď je vysunutá platnička v krčnej oblasti, človek nevie dobre otáčať hlavou alebo keď je vysunutá v driekovej oblasti, tak sa nevie dobre predkloniť.“

Na horúcu vaňu zabudnite

Ako si hneď na začiatku uľaviť od bolestí? Ivan Buran radí najmä nesedieť. Najlepšie je ľahnúť si na chrbát na tvrdú podložku, pričom nohy si vyložíte na stoličku alebo na fitloptu tak, že stehná s lýtkami zvierajú pravý uhol. Dôležitý je pokoj a výborne pomáha aj suché teplo – fén, elektrický vankúš, horské slnko. Na horúcu vaňu ale zabudnite! „Horúca vaňa je dvojsečná zbraň. Teplo dobre pôsobí na svaly, ktoré relaxujú, uvoľňujú sa. To je však len prvá fáza. Potom teplo prenikne do hĺbky, avšak pri každej vysunutej platničke vzniká opuch a ten sa teplom zhoršuje. Preto keď pacienti prídu, obyčajne povedia: Keď som vliezol do vane, bolo mi chvíľu dobre, ale potom to už bolo len horšie,“ hovorí Buran a dodáva, že keď je poškodená platnička, či už preto, že sa natrhne jej väzivová časť alebo sa platnička vysunie von, vždy tam vzniká lokálny zápal. Na to treba myslieť aj pri liečbe.

Telo je úžasné

Naša chrbtica sa skladá z 33 stavcov a medzi každými dvoma susednými stavcami je medzistavcová platnička. Tá má väzivový prstenec a vo vnútri mäkké tekuté, resp. rôsolovité jadro. Poškodiť sa môže rôzne – niekedy je len natrhnutý väzivový prstenec alebo je väzivová časť úplne potrhaná, mäkké jadro sa môže vysunúť von alebo vytekať. Podľa toho nás potom trápia rôzne intenzívne bolesti a problémy s pohybom a podľa toho sa ordinuje aj liečba.    „Ľudské telo sa vie zreparovať, len mu treba dať čas a prípadne mu účinne pomôcť. Keby naše telo nemalo túto schopnosť, tak polovica republiky je už invalidná na chrbticu. Keď sa napríklad platnička vysunie, vieme si pomôcť určitým cvičením, ktoré zmenší jej poruchu a potom sa to lepšie hojí. Keď to ale trvá dlho a nastúpia nežiaduce prejavy ako napríklad poruchy močenia pri vysunutej platničke alebo nám začne ubúdať svalstvo na nohe, vtedy sa už odporúča operácia, pri ktorej vezmeme časť platničky, ktorá sa vysunula, aby nespôsobovala bolesti. Dnes sa to už väčšinou robí mikrochirurgicky. Niekedy sa ale musí zobrať celá platnička, pretože aj tak už neplní svoju funkciu, len robí ťažkosti. Našťastie, máme dosť stavcov aj platničiek, takže tie zvyšné vykompenzujú funkcie tých nefunkčných“.

Pozor aj na prechladnutie

Bolesti v krížovej oblasti môže spôsobiť aj prechladnutie. Niekedy na to stačí naozaj málo. Napríklad sa vyberiete na túru, na chrbát si vyložíte batoh a kráčate. Po čase máte kompletne prepotené tričko, zastavíte sa na krátky oddych, dáte si batoh dole, síce cítite, ako vám vietor ovieva kríže, ale veď to vydržíte, no nie? Chyba! Na druhý deň vás už prekvapí taká bolesť v krížoch, že máte problém chodiť, sedieť, spať.

„Prechladnutie podporí vznik zápalu. Keď takto prechladnete, ide to cez svaly. Svaly sa stiahnu a znehybnia nerv alebo ho držia v nesprávnej polohe a pohybom sa poškodenie ešte zvýrazňuje.“ Zvlášť si dávajte na chrbát pozor vtedy, keď vidíte, že bolesti chrbta už trápili aj vašich rodičov a starých rodičov. Keď prídu pacienti a majú problémy s platničkami, často skonštatujú, že aj babka a mama to mali. „Toto sú veci, ktoré sa môžu dediť. Dedí sa totiž anatomické usporiadanie aj odolnosť kolagénu,“ hovorí neurológ. Dodáva tiež, že pacienti, ktorí už raz mali vysunutú platničku, musia byť opatrní, aby sa im problém nevrátil. Na to je dôležitá prevencia. „Keď sa človek správne stravuje, správne sa pohybuje a dbá na správne držanie tela pri práci, tak sa problémom dokáže vyhnúť.“

Čo najviac škodí?

Podľa lekára Burana platničkám najviac škodia dve veci:

  • Nehybnosť – platnička sa totiž vyživuje tak, že pri pohybe nastane medzi stavcami jej stlačenie a potom zase uvoľnenie. Funguje teda ako špongia: vytlačí tekutinu a zase ju nasaje. Preto najhoršie je pre ňu dlhé sedenie bez zmeny polohy, či už sedíte za počítačom alebo v aute pri šoférovaní. Skrátka, keď sa nehýbete, vaša platnička trpí.
  • Preťažovanie chrbtice – keď zle používame chrbticu, robíme nevhodné rotačné pohyby, pracujeme s ohnutým chrbtom (napríklad máme ohnutý chrbát pri vysávaní, žehlení, umývaní podlahy), nesprávne dvíhame bremená zo zeme alebo máme jednostranné zaťaženie (ťažká taška na jednom pleci).

Diéta je fajn

Možno aj vy premýšľate nad tým, či existuje nejaká diéta, teda vhodné potraviny, ktoré by pomohli v akútnej fáze bolesti chrbta alebo ako prevencia. Napríklad keď vieme, že kĺbom prospieva kolagén, čo prospieva chrbtici a platničkám?

Žiaľ, podľa lekárov žiadna špeciálna diéta prospešná pre chrbticu neexistuje. Hoci kolagén pomôže aj tu, pretože platnička je tvorená aj väzivom, no vždy je dôležitá najmä pestrá strava. A s tým ide ruka v ruke primeraná hmotnosť. Nadváha totiž zaťažuje chrbticu a prispieva k vzniku bolestí. „Vždy sa pýtam žien, koľko vážili v 19 rokoch, lebo vtedy je dokončený vývoj chrbtice a vtedy je chrbtica uspôsobená na nejakú nosnosť. U mužov je to 21 rokov, tam to trvá dlhšie. Podľa toho si viem porovnať, akú záťaž musí chrbtica zvládať.  Keď má niekto 90 kíl a v 19 rokoch ich mal len 60, tak určite by mal schudnúť. Toto je pre chrbticu naozaj veľká záťaž. No a potom je dôležité sa hýbať. Dnes ľudia sedia 8 hodín za počítačom, potom sa presunú do auta, sedia pri šoférovaní a nakoniec sedia pri televízore. To je pre chrbticu neprimeraná záťaž a preto nás najčastejšie bolia kríže.“

Hýbať sa, ale ako?

Pohyb je pre chrbát to najlepšie, no nie každý šport pomôže. Ideálnym športom je turistika. Na druhej strane vyhýbať sa treba športom, kde sú tvrdé dopady, doskoky. Väzivový aparát a tým aj platničky nadmerne zaťažujeme pri volejbale aj basketbale. Keď beháme po betóne, trpia nielen kolená a kĺby, ale aj chrbtica. Ak ste hypermobilní, teda máte vrodenú zvýšenú uvoľnenosť väzov, nie je dobré robiť aerobik. No a pozor si treba dať aj na plávanie. Je to síce úžasný šport, no nie vtedy, keď plávate prsia a neviete dýchať do vody, takže držíte celý čas hlavu nad vodou v miernom záklone. Tým si môžete zlikvidovať krčnú chrbticu.

Každý vraví, že špeciálne cviky na chrbát sú úžasným liekom. No cvičiť aj vtedy, keď chrbát veľmi bolí? „V akútnom štádiu bolesti určite nie, pretože proti bolesti sa ísť nemá. Vtedy treba zasiahnuť v prvom rade medikamentózne, protizápalovými liekmi. Pomôžu odstrániť zápal a zároveň tlmia bolesť. V akútnom štádiu je dôležitý pokoj, ale to neznamená, že budem bez pohnutia ležať ako lazar. Je dobré sa trošku prejsť, ísť sa najesť. Pacient povie, že nemôže sedieť. Ale najesť sa dá predsa aj v stoji! Chrbticu treba v akútnom štádiu bolestí chrániť, ale nie úplne znehybnieť. Vždy hovorím pacientom: Počúvajte svoje telo a pohyb, ktorý vám robí problém, na istý čas vynechajte,“ odporúča Ivan Buran.

Brušné svalstvo je dôležité

Keď prídete k lekárovi s bolesťami chrbta, možno budete prekvapení, že zisťuje aj to, či máte silné brušné svaly. Tie totiž pomáhajú fixovať chrbticu a keď sú oslabené, aj z toho vás môže bolieť chrbát. „Chrbtica má zozadu mohutné svaly chrbta, ale z prednej strany ju nič nedrží. Tam to musia fixovať brušné svaly, preto treba posilňovať brucho. Existujú dve skupiny svalov – tzv. fixačné, ktoré idú z jedného stavca na druhý a fixujú úsek a potom dlhé svaly, nefixačné, ktoré slúžia ku globálnemu pohybu (predkloniť sa, zdvihnúť sa) a cvičiť musíte oboje. Urobiť sto brušákov je ale zbytočné, tak sa totiž posilňujú úplne iné svaly, než chceme. To vidíte aj pri kulturistoch, ktorí majú tehličky na bruchu, no zároveň aj problémy s platničkami, pretože nemajú vycvičené hlboké fixačné svalstvo. V tomto prípade k ideálnym cvičeniam patrí pilates alebo SM systém, ktoré posilňujú celé svalové skupiny.“

Joga prospieva, alebo škodí?

Možno ste počuli, že najlepším cvičením na bolesti chrbta je joga. Na druhej strane vás môže prekvapiť lekár, keď vám povie, že ste hypermobilný a preto joga pre vás vôbec nie je vhodná. Ako to teda je? „Pravda je niekde uprostred. Joga je dobrá, ale niektoré asány (jogové polohy tela) nie sú pre každého vhodné. Napríklad stoj na hlave. Tí, čo majú problém s platničkami alebo majú osteochondrózu (degeneratívne ochorenie stavcov a platničiek), by sa mu mali vyhnúť. Na joge je však úžasná jedna vec – naučí vás správne dýchať. Tzv. bráničné dýchanie je nesmierne dôležité, pretože aj bránica je fixačný sval. Všimnite si, že keď dvíhate ťažké bremeno, tak zadržíte dych. To je reflex. A deje sa to preto, aby ste fixovali chrbticu,“ vysvetľuje lekár.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.4/5. From 97 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.