Horúce slnko, vzduch plný vôní, romantické pláže, ale aj nočný život – to všetko ponúkajú ostrovy Dalmácie. Či už patríte k milovníkom šantenia vo vode, historických zákutí, nočného života, alebo ste športovými nadšencami, na týchto ostrovoch nájdete všetko, čo hľadáte. Vďaka svojej rozmanitosti dokážu uspokojiť každého turistu – a určite aj vás!
Ostrov Martina Kukučína
Spomínate si ešte, kde v Chorvátsku žil Martin Kukučín? Vraj na ostrove Brač? Máte pravdu! Hornatá krajina viniča, olivových hájov a rôznych aromatických rastlín svojimi historickými mestečkami a skalnatými, štrkovými a pieskovými plážami očarila nielen tohto významného slovenského spisovateľa. Každoročne si získava srdcia mnohých návštevníkov, ktorí sem prichádzajú „vypnúť“ a načerpať nové sily.
Pláž, ktorá rastie
Milovníci pláží, zaujímavých prírodných úkazov a nudizmu by si nemali nechať ujsť pláž Zlatni rat (čiže Zlatý roh) blízko mestečka Bol. Tento asi šesťstometrový výbežok s jemným štrkom každoročne narastie približne o tridsať centimetrov. Nie však rovno! Skrúca sa podľa smeru vetra. Ak máte chuť a nechýba vám odvaha, môžete si vetrík na Brači vychutnať aj vy – a to doslova na vlastnej koži! Neďaleko sa totiž nachádza najvyššia hora ostrova Vidova Gora, ktorá je obľúbeným miestom všetkých paraglajdistov.
Zábava v uliciach aj pokoj v zátokách
Neviete si prestaviť poriadnu dovolenku bez lahodných koktailov a divokého tanca? V tom prípade zakotvite v mestečku Supetar. Táto „vstupná brána“ na ostrov vám poskytne rozptýlení na rozdávanie. Len žiadna hlasná hudba a ukričaní turisti! – myslíte si v duchu? Vyberte sa do menších dediniek, ktorých historické centrá a úzke uličky priam dýchajú pokojom, napríklad do Selce alebo Postiry s peknými, malými plážami v zátokách.
Hvar
Poznáte to – vy by ste chceli len vylihovať na pláži, ale vaša polovička na nej neobsedí dlhšie ako polhodinku. Spravte kompromis a zavítajte na ostrov Hvar. Vy si môžete užívať slniečko a celý deň driemať za jemného šumenia mora a váš partner sa môže zatiaľ vybrať na výlet či cykloturistiku v oblasti horského masívu, ktorý sa tiahne celým ostrovom. Podvečer si môžete vyjsť na večeru napríklad do hlavného mesta ostrova, Hvaru. Dominuje mu španielska pevnosť Španjola, ktorá sa týči na úpätí nad centrom. Určite stojí za návštevu už len kvôli prekrásnemu výhľadu na prístav a jeho okolie. Historické zákutia a pamiatky nájdete aj v mestečkách Stari Grad či Jelsa.
Najlepšie mimo sezóny
Voňavé levanduľové a rozmarínové polia, zelené záhrady s cyprusmi, oleandrami, pomarančovníkmi a citrónovníkmi, úzke krivolaké uličky starobylých hvarských miest lákajú najmä v lete množstvá turistov. Ak nepatríte medzi milovníčky preplnených stredísk, vyberte sa na Hvar ešte pred sezónou, alebo krátko po nej. Priemer 2 718 hodín slnečného svitu za rok vám dáva vysokú garanciu pekného počasia.
Kráľovstvo olív
Ostrov Brač je známy aj výrobou extra panenského olivového oleja najvyššej kvality. Denne sa na ostrove dokáže spracovať 200-tisíc olív, preto niet divu, že mu je zasvätené aj jedno z múzeí. Nachádza sa v dedine Mirca a objasní vám celý postup vzniku olivového oleja!
Svetoznámy kameň
Bračský kameň, ktorý sa ťaží na ostrove, zdobí nielen miestne stavby, ale aj najluxusnejšie domy na svete, ako je sídlo amerických prezidentov, Biely dom vo Washingtone. Ak budete mať čas, navštívte niektorý z jeho lomov, napríklad v meste Pučišća.
Osada duchov
Na Hvare môžete navštíviť osadu duchov Humac. Jej obyvatelia ju opustili po tom, ako životodarný vinič napadla zákerná choroba. Dodnes sa však zachovalo 145 obytných a hospodárskych budov, hoci mnohé sú už skôr zrúcaninami. Dedina ožíva len procesiou na sviatok svätého Jána a Pavla, ktorí boli jej patrónmi.
Tajomná jaskyňa
Neďaleko Humacu, asi 12 km od Jelsy, sa nachádza jaskyňa Grapčeva špilja. Archeológovia zistili, že ju ľudia obývali už počas mladšej doby kamennej – teda pred šiestimi až siedmimi tisícročiami!