Mávate výčitky svedomia, keď sa dáte zlákať čerstvou chrumkavou bielou bagetou? Najmä keď už niekoľko rokov z každej strany počúvate, že celozrnné pečivo je zdravšie? A naozaj je, a nielen pre vašu líniu. Vitamíny, minerály, stopové prvky a vysoký podiel vlákniny, ktoré obsahuje, totiž potešia tráviaci systém. V praxi to vyzerá tak, že práve tmavé pečivo vás zasýti na dlhší čas. Zložité cukry naše telo spracúva dlhšie, uvoľňujú sa v ňom pomalšie a najmä postupne. Vďaka tomu sa do krvi nevyplavuje príliš veľké množstvo inzulínu naraz a to nás zase chráni pred návalmi vlčieho hladu. Skrátka, celozrnné pečivo má naozaj neodškriepiteľné prednosti. Avšak úplne zanevrieť na biele rožteky zase nemusíme.
Čo je vlastne celozrnné
Pečivo aj chlieb, no podmienkou je, že musia byť vyrobené z celého obilia, takže aj z jeho vonkajšej šupky. Samozrejme, že čím viac obilnín pečivo obsahuje, tým je lepšie a lahodnejšie. Na chuti mu pridávajú rôzne semienka, zvyknú sa nimi celozrnné rožky či žemle posypať.
Šupka je najzdravšia
Biele pečivo je biele práve vďaka tomu, že zrná pred tým, ako ich pomelú na múku, vylúpu. Okrem pliev ich však týmto postupom zbavia mnohých živín. Najlepšie vidieť rozdiel na vláknine. Biele pečivo jej obsahuje na 100 g len 3 g, zatiaľ čo celozrnné až 9 g. Okrem vlákniny je šupina plná vitamínov a minerálov.
Trošku menej kalorické
V skutočnosti medzi bielou a celozrnnou múkou až taký veľký kalorický rozdiel nie je – ide len o 5 %. Horšie je to už so samotným pečivom. To biele je naozaj kalorickejšie. „Vinníkom“ nie je múka, ale zvyšné prísady, vďaka ktorým pečivo drží svoj tvar a má lepšiu chuť.
Farba nerozhoduje
Nie všetko „čierne“ pečivo je celozrnné, hoci sa tak „tvári“. Tmavšiu farbu totiž pekár dosiahne pridaním sladu alebo kávy. A naopak, celozrnné pečivo nemusí byť iba tmavé. Úplne biele síce nie je nikdy, ale určite neplatí, že čím je tmavšie, tým je celozrnnejšie.
Pšenica je „najcelozrnnejšia“
Práve v plevách pšenice je najviac živín. Aj preto sa celozrnnosť pečiva a chleba posudzuje podľa toho, koľko nevylúpanej pšenice obsahujú. Ak chcete mať istotu, že si kupujete zdravšie pečivo, pozrite si zloženie a overte si podiel pšenice a zvyšných obilnín.
Najzdravšie sú ovsené vločky
Ovos okrem toho, že dodáva energiu ako zástupca zdravých sacharidov, obsahuje i bielkoviny. A tie tvoria až 20 % jeho zloženia. Aj preto je ideálnou potravinou pri chudnutí. Je zdrojom esenciálnych mastných kyselín, vápnika, železa a zinku. Ich konzumovanie ocení vaša pleť či vlasy. Takže ovsené vločky sú najzdravšou a najdiétnejšou sladkosťou, akú si len môžete dopriať.
Dôveruj, ale preveruj
Pozor na celozrnné tyčinky zaodeté v pestrých obaloch. Hoci ju schrúmeme s presvedčením, že sme nášmu telu urobili dobre, vôbec to tak nemusí byť. Preto sa predtým, ako si tyčinku vložíte do nákupného vozíka, pozrite na etiketu a skontrolujte, či naozaj obsahuje 90 % nevyšúpaných zŕn.
Celozrnná ryža neexistuje
Naozaj. Je len lúpaná a nelúpaná ryža. Tá lúpaná je, samozrejme, belšia a po uvarení aj mäkšia, a teda ľahšie konzumovateľná. Nelúpaná je zase chrumkavejšia a pri jej žuvaní sa o niečo viac vyčerpáte. Ale má to svoje pozitíva. Dodáte ňou telu viac fosforu, mangánu, železa, vitamínov skupiny B a esenciálnych mastných kyselín.
Aj kukurica je celozrnná
A to najmä vďaka svojmu zloženiu, ktoré je bohaté na vitamín E. Pozor si treba dať len na konzervovanú kukuricu v sladkom náleve a na kornfleksy. Tie totiž tiež často obsahujú veľa cukru, čím rušia celý celozrnný cieľ o zdravom menu.
Nedovoľte otrubám vyjsť nazmar
Otruby vznikajú ako nepotrebná časť obilia, čo sa čistí – šúpe na výrobu bielej múky. Práve v nich však zostáva najviac minerálov, vitamínov a esenciálnych mastných kyselín. Preto sú ideálnym zahusťovadlom jogurtu či mlieka. Alebo si nimi skúste ochutiť nízkotučný tvaroh. Vytvoríte tak ideálny tandem: zdravú bielkovinu s hodnotnou vlákninou.