V nemocnici v Malackách pôsobíte od roku 2007. Je to moderná nemocnica, prístrojovo vybavená, jedna z najmodernejších v regióne. Dokonca aj zahraniční pacienti si pochvaľujú prístup nemocnice a jej vybavenie. Vnímate to aj pri svojej práci? Ako sa vám tu pracuje?

V porovnaní s predchádzajúcim pracoviskom je to také rýchlejšie a rozmanitejšie, je to tu zaujímavé a pracujem tu rád.

Už niekoľko rokov sa venujete aj liečbe kmeňovými bunkami. Pre koho predovšetkým je vhodná táto forma liečby? 

Táto liečba je ideálna pre ľudí, ktorí si poškodili nejaký kĺb, kde je poranenie chrupavky. Kmeňovými bunkami sa zvyšuje regeneračná schopnosť chrupaviek. Naopak, nie je vhodná pre pacientov, ktorí už nemajú žiadnu chrupavku a kĺby im stuhnú a začínajú zrastať a tiež pacienti od 75 roku majú kmeňové bunky už staršie a ich regeneračná schopnosť je menšia. U týchto pacientov môžeme použiť „mladšie“ bunky z pupočníka z tkanivovej banky.

Máte za sebou už stovky aplikácií. Je to pomerne mladá metóda, poisťovne ju preto nehradia, ale nemožno povedať, že nemáte úspechy. Ako ju hodnotíte?

Zo začiatku som bol trošku aj skeptický, ale po tých troch rokoch môžem povedať, že liečba je úspešná a zo štatistík vychádza, že 70 % až 80 % pacientov pociťuje zlepšenie pohyblivosti a úľavu od bolesti po aplikácii. Samozrejme, ako vždy v medicíne, je to individuálne. Ešte nikto nenašiel ten gombík, ktorým sa dajú zapnúť a vypnúť rôzne funkcie v organizme, každý organizmus je individuálny. A ako pri každej liečbe, ani tu neexistuje 100 % úspešnosť, to nájdete len v reklamách na rôzne mastičky a preparáty.

Ľudia, ktorí artrózou trpia, sa chcú vyhnúť operácii, a tak radšej siahajú po analgetikách.

Medikamentózna liečba rieši následky artrózy – bolesti. Aplikácia kmeňových buniek by mala odstrániť príčinu bolesti – opotrebovanie chrupavky. Zatiaľ čo na výmenu kĺbu sa musíte pripravovať dlho pred operáciou a rekonvalescencia sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov, regeneratívna liečba kĺbov kmeňovými bunkami trvá len pár hodín. Z tela pacienta sa odoberie dostatočné množstvo tukového tkaniva, z ktorého sa následne izolujú kmeňové bunky a tie sa aplikujú priamo do kĺbu. Ešte v ten istý deň môže pacient odísť domov po vlastných nohách.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.3/5. From 7 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi