Najčastejším prvotným zdrojom infekcie sú mikroskopické čiastočky výkalov, preto je veľmi dôležité dôsledne si umývať ruky vždy, keď prídeme odniekiaľ zvonka.
Číha takmer všade
Nákaza sa však šíri nielen cestou neumytá ruka – ústa, ale aj prostredníctvom kontaminovanej vody, ovocia, zeleniny, ľadu v nápojoch, surových morských plodov a mäsa. Číhať môže v dopravných prostriedkoch, obchodných centrách, ale napríklad aj na klávesnici bankomatu. V lete riziko infekcie stúpa vzhľadom k častejšiemu cestovaniu, veľkej kumulácii ľudí aj zhoršeným hygienickým podmienkam.
Žiadna sranda
Ľudový názov žltačka vznikol z častého prejavu choroby, ktorým je zažltnutie pokožky a slizníc spôsobené žlčovým farbivom bilirubín. To však nemusí byť vždy. Počiatočné príznaky sú zvyčajne podobné ako u iných viróz: únava, nechutenstvo, zvracanie, hnačky, bolesti brucha a kĺbov, zvýšená teplota… Ľahko teda dochádza k zámene za bežné prechladnutie. Preto je lepšie zájsť vždy k lekárovi. Presnú diagnózu stanoví rozbor krvi. Správne sa žltačka nazýva vírusová hepatitída a ide o infekčný zápal a ďalšie postihnutie pečene. Vyvolávajú ho vírusy niekoľkých typov označované A, B, C, D a E. V porovnaní so žltačkou typu B a C, ktorá je u nás pomerne častá, je priebeh typu A síce najmiernejší, ale aj tak ide o závažné ochorenie, ktoré vás na dlhší čas vyradí z bežného života. Môže mať totiž dlhodobé následky, je nutná hospitalizácia a prísna diéta.
Ochranná vakcína
Okrem dôsledného dodržiavania hygienických pravidiel je hlavnou prevenciou očkovanie. Vakcinácia proti žltačke typu A nie je síce na rozdiel od typu B súčasťou povinného očkovacieho kalendára, takže nie je hradená zo zdravotného poistenia; ďalej sa píše o tom, že niektoré poisťovne ale prispievajú na očkovanie detí a podobne…
Viete, ako sa správne umývať?
- Hovoríte si, že ruky si dokáže umyť každý? To je ale omyl. Prekvapivo veľké percento ľudí to robí zle a najmä nedôsledne. Len tak si opláchnuť ruky totiž na ochranu pred žltačkou nestačí.
- Používajte teplú vodu a mydlo! Najprv trite dlaň o dlaň (aspoň 5 sekúnd), potom pravou dlaňou očistite chrbát ľavej ruky a naopak (opäť vydržte pár sekúnd).
- Potom prepleťte prsty oboch rúk a zasa ich poriadne o seba trite. Hornú stranu prstov na pravej ruke trite o dlaň ľavej ruky a naopak. A nezabudnite na palec! Nakoniec dlaňami dobre vyčistite aj zápästia.
- Ak používate verejné umývadlá, zatvorte kohútik pomocou papierovej vreckovky a ruky si dôkladne vysušte.