Chrípka, viróza
Produkciu endorfínov, ktoré pomáhajú liečiť, vám pomôže zvýšiť kvalitná horká čokoláda. Okrem toho obsahuje látky s protizápalovými účinkami a prírodné antioxidanty, ktoré zvyšujú imunitu.
Slepačí vývar
Jeho pozitívne účinky na zdolávanie chrípky nie sú len poverou. Vedci potvrdili, že slepačie mäso obsahuje látky, ktoré tlmia zápal a pomáhajú uvoľňovať hlieny. Pre zvýšenie účinku pridajte do taniera s polievkou čerstvú petržlenovú vňať, ktorá obsahuje množstvo vitamínu C. Antibiotické a antibakteriálne účinky má aj koriandrová vňať. Ak vám neprekáža jej špecifická chuť, môžete ju pridať do vývaru.
Bazový či lipový čaj
Zahreje a upokojí. Okrem toho, baza obsahuje účinnú látku s názvom sambucol, ktorá pomáha liečiť chrípku. Čaj z lipového kvetu pôsobí močopudne a podporuje potenie, takže znižuje teplotu pri horúčke.
Cesnak a cibuľa
Sú absolútne jednotky na domácom bojovom poli proti chrípke, nádche a virózam. Obsahujú alicín s antibakteriálnymi účinkami, pomáhajú tiež potláčať vírusy. Cesnak ani cibuľu však nejedzte nalačno, môžu vyvolať podráždenie žalúdka, ktorý je pri chrípke či viróze citlivejší.
Bolesť hlavy, migréna
Pri akútnom záchvate migrény si dajte šálku silnej kávy, kofeín pomáha zvládnuť bolesť. Ale pozor! Kofeín v nápojoch, najmä v spojení s cukrom, zároveň patrí medzi dráždivé látky, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy.
Ľanové semienka, orechy
A tiež potraviny, ktoré obsahujú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, majú protizápalové účinky a tlmia bolesť. Užitočným pomocníkom sú tiež mandle – obsahujú horčík, ktorý upokojuje.
Červený melón, uhorky, čerešne
Pomáhajú dopĺňať tekutiny, ktorých nedostatok môže vyvolať bolesti hlavy. Ak trpíte migrénami, dodržiavajte pitný režim.
Nádcha, kašeľ
Zapchatý nos pomôže uvoľniť milovanie. Hoci tento účinok je krátkodobý, dôverná blízkosť partnera a nežné dotyky pôsobia pozitívne na psychiku a urýchľujú uzdravenie.
Chren a med
Sú ideálnou dvojicou, ktorá podporuje imunitu a uvoľňuje zapchatý nos. Podávajte po lyžičkách niekoľkokrát denne.
Zázvor
Podporuje vykašliavanie a má protizápalové účinky. Z čerstvého koreňa si môžete uvariť čaj, osladiť ho kvalitným medom, ktorý znásobuje liečivé účinky. Výborný a účinný nápoj na liečenie prechladnutia pripravíte zo zázvoru, mletého klinčeka a škorice.
Kyslá kapusta
Aj kvasená zelenina, živé jogurty, nepasterizovaná bryndza obsahujú užitočné probiotiká zvyšujúce imunitu. Užitočnými baktériami môžete telo zásobovať aj vo forme tabliet či kapsúl.
Bolesti hrdla, angína
Uvarte si kašu z ovsených vločiek, príjemne zahreje a zasýti, pričom nezaťaží trávenie. Liečivý efekt spočíva v tom, že vločky obsahujú prírodné betaglukány, ktoré podporujú imunitu.
Lapacho (lapačo)
Je legendárny strom Inkov a kôra z neho je výborná na liečivý čaj. Obsahuje účinné látky, ktoré upokojujú, podporujú imunitu a majú antibakteriálne účinky, takže odvar sa dá použiť aj ako kloktadlo.
Mrkva, červená paprika, marhule
Tieto potraviny obsahujú karotenoidy, čím prispievajú k rýchlejšiemu hojeniu a regenerácii slizníc.
Zinok a selén
Podporujú imunitu, pomáhajú rýchlejšie zdolať infekciu. Pastilky či tabletky jedzte aspoň počas prvých štyroch dní choroby, ale neužívajte ich zbytočne dlho, pretože môžu dráždiť žalúdok. Prirodzeným zdrojom zinku sú tekvicové semienka, orechy, tvrdý syr, celozrnné výrobky. Selén telu dodáte prostredníctvom para orechov či morských rias.
Hnačka
Výborným prostriedkom na doplnenie stratených tekutín je rehydratačný roztok, dostanete ho kúpiť v lekárni alebo si ho môžete pripraviť doma z litra vody, čajovej lyžičky soli a troch čajových lyžičiek cukru. Na doplnenie stratených minerálov môžete použiť aj minerálku, nie však sýtenú, tá zbytočne dráždi sliznice tráviaceho traktu.
Banány
Obsahujú draslík, o ktorý telo prichádza pri nadmernej strate tekutín sprevádzajúcej hnačkovité ochorenia. Sú ľahko stráviteľné a poskytnú telu energiu. Jedlo, ktoré nezaťaží trávenie a nezhorší hnačku, môžete pripraviť aj z jabĺk – ošúpte ich a poduste domäkka s troškou vody.
Slané tyčinky
Síce nepatria medzi všeobecne odporúčané zdravé potraviny, ale sú diétne a počas hnačiek môžu nahradiť jedlo.
Varená mrkva
Spolu s ryžou zastavia hnačku, nezaťažia trávenie a dodajú telu energiu. Prípadne si pripravte vývar a pridajte doň popučenú mrkvu.
Zápal močových ciest
Počas liečby a rekonvalescencie sa vzdajte kofeínu, alkoholu, čokolády aj pikantných jedál, ktoré môžu podráždiť močový mechúr a zosilniť nepríjemné pocity a pálenie.
Brusnice, ale aj čučoriedky a černice
Sú výborným domácim podporným prostriedkom pri problémoch s močovými cestami. Obsahujú látky, ktoré bránia množeniu baktérií a ich uchytávaniu na steny močového mechúra. Pôsobia tiež ako prevencia, takže ich jedzte aj v období, keď problémy odznejú.
Petržlenová a zelerová vňať
Obsahujú látky, ktoré podporujú liečbu infekcie. Môžete ich jesť čerstvé alebo si z nich pripravte čaj.
Škorica
Je voňavým doplnkom sladkých jedál a zároveň má antibakteriálne a protikvasinkové účinky.
Toto radšej nie
Tak ako niektoré potraviny pomáhajú k rýchlejšiemu vyliečeniu a zotaveniu, existujú nápoje a jedlá, ktoré by ste si počas choroby mali odoprieť.
Štamperlík pálenky – hoci sa hovorí, že pri virózach, prechladnutí či dokonca hnačke treba „vypáliť červá“ pohárikom domácej pálenky, v skutočnosti alkohol viac škodí, ako pomáha. Znižuje imunitu, odvodňuje, dráždi a oslabuje sliznicu žalúdka a čriev.
Mlieko s medom – považuje sa za liek na zahlienené pľúca a boľavé hrdlo. Pohár takéhoto nápoja určite neuškodí, nepite ho však vo veľkom, pretože mlieko podľa niektorých lekárov zahlieňuje a u malých detí môže pri angíne vyvolať vracanie.
Štipľavé a pikantné – čili papričky a podobné potraviny síce obsahujú kapsaicín, ktorý uvoľňuje zapchatý nos a pomáha čistiť pľúca, zároveň však môže podráždiť žalúdočnú sliznicu oslabenú chorobou.
Striedmosť nadovšetko
Pri akejkoľvek chorobe platí zásada: liečeniu pomáha striedmosť či dokonca hladovka počas prvých dvoch dní. Namiesto klasických jedál si doprajte ovocné a zeleninové šťavy, prípadne čistý vývar.