Čítala som, že by sme v jedení mali preferovať mäso z hydiny, lebo je zdravšie ako bravčové či hovädzie. Čo si o tom myslíte a ako často je zdravé konzumovať mäso?

Mäso z hydiny patrí medzi najzdravšie druhy a je najmenej kalorickým druhom mäsa. Obsahuje mnoho prospešných látok. Má vysoký obsah bielkovín vrátane esenciálnych aminokyselín, okrem toho sa v ňom nachádzajú vitamíny A, D, B, vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor. Priaznivo pôsobí na správnu stavbu kostí. Preferovať by sa malo kuracie a morčacie mäso z domácich chovov.

Jedným z biologicky najhodnotnejších druhov mäsa je hovädzie mäso. Jeho kvalita závisí od rôznych faktorov, napríklad pohlavia, veku alebo aj spôsobu kŕmenia či ustajnenia zvierat. Z hovädzieho mäsa sa odporúča jesť najmä mladé mäso, ktoré je chudšie a menej šľachovité. Keďže obsahuje množstvo železa, je ideálne najmä pre ľudí, ktorí trpia anémiou. Okrem toho sa v ňom nachádza najviac bielkovín spomedzi všetkých druhov mäsa, preto je vhodné najmä pre športovcov. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, minerálne látky –  fosfor, sodík, draslík.

Bravčové mäso má v porovnaní s hovädzím mäsom menej bielkovín. Obsahuje dôležité látky ako fosfor, draslík, železo, vápnik, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú. Rizikový je obsah tuku a cholesterolu, ktoré sú príčinou vzniku obezity a srdcovocievnych ochorení. V prípade bravčového mäsa je vhodné konzumovať chudé časti – panenku, karé a stehno. Z technologickej prípravy mäsa je najvhodnejšie dusenie a varenie v pare. Vyprážanie z hľadiska racionálnej výživy nie je vhodné.

Zo zdravotného hľadiska všetky živočíšne produkty vo vysokej spotrebe pôsobia na ľudský organizmus nepriaznivo. Preto by sme ho mali jesť maximálne 3- až 4-krát do týždňa, pričom sa treba vyhýbať lacnému mäsu neznámeho pôvodu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ing. Soňa Henteková
Všetky články autora
V roku 2006 ukončila strednú zdravotnícku školu, odbor Asistent výživy. Vzdelanie v oblasti liečebnej výživy si rozšírila na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov v Nitre – odbor Výživa ľudí. V nemocnici v Malackách pracuje od roku 2012 na Oddelení liečebnej výživy a stravovania. Popri zamestnaní sa venuje cvičeniu metódy Pilates, kde aj vedie skupinové hodiny ako inštruktorka. V osobnom živote je hlavne mamou dvoch malých detí, s ktorými trávi svoj voľný čas.