Mám rada tofu a celkovo sójové výrobky. Môj manžel ich však odmieta, lebo vraj niekde počul, že pre mužov je sója úplne nevhodná. Je to pravda, môže im škodiť?
Sója sa radí medzi strukoviny. Je bohatým zdrojom bielkovín vysokej výživovej hodnoty, tukov, ďalej obsahuje vitamíny skupiny B, betakarotén a vitamíny C a E. Z minerálnych látok sú to hlavne vápnik, fosfor, horčík a železo. Nemožno nespomenúť ani zastúpenie vlákniny a nulový obsah cholesterolu, čo má priaznivý vplyv na trávenie a hodnoty lipidov v krvi.
Sójové bôby ponúkajú širokú škálu potravinárskych výrobkov (napríklad sójová múka, vločky, sójový olej), nefermentované sójové výrobky ako sójový nápoj, tofu a fermentované výrobky – sójová omáčka, natto, tempeh, miso.
Sójová múka sa pridáva ako súčasť do viacerých potravín na zlepšenie organoleptických vlastností.
Sójové mäso (textúrovaný sójový výrobok) sa používa ako náhrada mäsa.
Tofu sa v posledných desaťročiach stáva stále viac populárnejšou potravinou. Na slovenskom trhu je zastúpená široká ponuka tofu výrobkov rôznych príchutí.
Medzi najlepšie výrobky zo sóje patria fermentované výrobky. Majú vysoký obsah bielkovín, probiotík a z výživového hľadiska dôležitý vitamín K2, ktorý zabezpečuje využitie vápnika v tele a v kostiach.
Fermentované sójové výrobky sú:
- kvalitná sójová omáčka,
- tempeh – fermentovaný „syr“ osobitej chuti,
- miso – pasta na dochutenie polievok a nátierok,
- natto – fermentovaný syr, je najlepším zdrojom vitamínu K2.
Sója a sójové výrobky znižujú hladinu cholesterolu, pôsobia proti ateroskleróze a osteoporóze a majú aj protirakovinový účinok. Pre svoj obsah vitamínov skupiny B, horčíka a lecitínu umožňujú vyššie telesné výkony a chránia pred stresom. Zásobujú organizmus železom a zinkom, čím sa posilňuje imunitný systém.
Záverom možno odporučiť pestrú a vyváženú stravu, ktorú si môžeme zabezpečiť aj vďaka sóji a rôznorodosti ponúkaných sójových výrobkov.