Jedením tučných jedál priberieme.
Je to pravda.
Pojedaním tučných – kalorických jedál (mastné, vyprážané) svojmu organizmu spôsobujeme nielen fyzickú záťaž, no aj zdravotnú. Tučné jedlá servírované denne nášmu organizmu majú za následok celý rad civilizačných ochorení. Preto sa pri zostavovaní jedálnička prihliada na vek, pohlavie, pracovnú záťaž jednotlivca a iné parametre určujúce optimálny príjem potravy. O zdravom životnom štýle možno hovoriť, ak sú príjem a výdaj energie v rovnováhe.
Niektoré kalorické jedlá ako avokádo, orechy a olejnaté semená obsahujú zdravé tuky. Ich konzumácia je preto veľmi prospešná pre náš organizmus a sú vhodným doplnkom jedálnička. Avokádo sa dá v kuchyni použiť na veľa spôsobov a orechy sú vhodným doplnkom do šalátov či len tak za hrsť na olovrant.
Džús z čerstvo vytlačeného ovocia a zeleniny pomôže detoxikovať organizmus po fláme či vypití väčšieho množstva alkoholu.
Je to pravda.
Po prehýrenej noci nás ráno môže zaskočiť hneď niekoľko nepríjemných problémov. Je to spôsobené nárazovým pitím väčšieho množstva alkoholu. Vznik nepríjemných pocitov je u každého človeka rôzny. Závisí to od jeho výšky, hmotnosti, zdravotného stavu, ale aj genetiky.
Nápravu žalúdka zabezpečia jabĺčko či citrónová šťava. Na upokojenie žalúdka sa používa aj koktail z banánov a medu. Banán doplní stratený horčík, draslík a elektrolyty, ktoré alkohol vylúčil. Upokojí žalúdok a hydratuje organizmus.
Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, aby mohli obličky naplno pracovať a zbaviť telo všetkých toxínov. Vhodné sú mätový či zázvorový čaj, ktoré aj upokoja žalúdok. Mäta pieporná pomôže pri nevoľnosti a kŕčoch v žalúdku. Rovnako funguje aj zázvorový čaj. Harmanček napomáha zmierniť prípadné bolesti hlavy. Žihľava môže pomôcť vyplaviť všetky toxíny z tela. Na detoxikáciu organizmu je vhodné aj pitie zeleného čaju po celý deň.
V minulosti sa najviac osvedčil a stále pretrváva názor dať si slepačí vývar. Rovnako ako pri prechladnutí pomôže aj pri zotavení sa po prehýrenej noci. Vyrovná hladiny kyselín v žalúdku, zahreje, prečistí. Namiesto vývaru si môžete uvariť aj cesnačku.
Gumené medvedíky prospievajú našim kĺbom.
Je to mýtus.
Gumené medvedíky obsahujú takmer samý cukor. Asi 17 alebo 18 kusov gumených medvedíkov v sebe skrýva medzi 21 g a 22 g cukru. Toto množstvo sa rovná asi 5,5 čajovej lyžičky cukru. Pravidelné konzumovanie veľkého množstva cukru zvyšuje riziko obezity a srdcových ochorení. Dôvodov, prečo medvedíky nášmu telu neprospejú, je viac. Obsahujú veľa sacharidov, farbív, aróm a konzervantov.
Gumené medvedíky nedodávajú telu žiadne potrebné vitamíny a minerály – majú malú výživnú hodnotu. Kolagén, ktorý obsahujú, sa najčastejšie vyrába z bravčových kostí, šliach či kože procesom vyvárania. Zdravším variantom je výroba z agaru, čo je morská riasa. Z hľadiska obsahu kolagénu je konzumácia gumených medvedíkov zbytočná, pretože ho v skutočnosti obsahujú veľmi málo.
Existuje mnoho mýtov o zdravej výžive, ktoré ešte stále nie sú potvrdené ani vyvrátené vedeckými štúdiami. Avšak stále platí – všetkého veľa škodí. Vzhľadom na to je dôležité všetko konzumovať s mierou – s prihliadnutím na svoj životný štýl.