1. Olivový olej je najzdravší tuk na varenie.
Je to mýtus.

Olivový olej sa začne prepaľovať pri teplote 210 °C. Až do tejto teploty si zachová všetky nutričné hodnoty. Obsahuje množstvo nenasýtených mastných kyselín, antioxidantov, vitamín E, sodík, draslík, vápnik. Je vhodný hlavne na studenú kuchyňu a na prípravu narýchlo tepelne upravovaných rýb a hydiny.
Na varenie je vhodný olej slnečnicový, arašidový či kokosový.

2. Jesť veľa ovocia je dobrá vec.
Je to mýtus.

Ovocie patrí medzi najzdravšie potraviny. Treba si len dávať pozor na množstvo. Najviac by sme ho mali konzumovať ráno. Keďže je plné cukrov, neodporúča sa jesť ho vo večerných hodinách a tým, ktorí chudnú. Ovocie by sa malo jesť na prázdny žalúdok, pred jedlom alebo hodinu po jedle, pre jeho detoxikačné vlastnosti. Ak si osvojíte správne princípy jedenia ovocia, spoznáte tajomstvo krásy, energie a normálnej váhy.

3. Šalát je bezvýhradne zdravé jedlo.
Je to fakt.

Zeleninové šaláty sú plné živín, životne dôležitých vitamínov, minerálov, enzýmov a vlákniny. Všetko však závisí od surovín, ktoré do šalátov dáme. Nutné je tiež zeleninu poriadne umyť. Zdravý šalát je taký, ktorý je ochutený panenským olivovým olejom, jablčným octom, čerstvými bylinkami, citrónom. K nezdravým prísadám patrí napríklad smotana, dresingy, majonéza.

4. Pukance sú diétnou katastrofou.
Je to mýtus.

Pukance obsahujú veľa vlákniny a antioxidantov. Nie sú však pukance ako pukance. Odporúčame vyhnúť sa priemyselne spracovaným, určeným do mikrovlnky, pre obsah cukru, tuku a soli.

Scrambled eggs with bread and vegetables on a grey wooden table

5. Vajíčka sú nezdravé, lebo ich hladina zvyšuje hladinu cholesterolu.
Je to mýtus.

Vajíčka sú výživné a neškodné. Sú bohatým zdrojom bielkovín a viacerých esenciálnych živín. Poskytujú celý rad vitamínov a minerálnych látok – riboflavín (vitamín B2), vitamín B12, kyselinu pantoténovú, kyselinu listovú, vitamín A, vitamín D, vitamín B6, vitamín E. Konzumácia vajec patrí ku kvalitnej strave a prispieva k lepšiemu pocitu nasýtenia. Človek môže skonzumovať až 4 vajcia do týždňa, ak mu to diétne obmedzenia pri niektorých diétach nezakazujú.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.