Je pravda, že základom zdravých zubov je ich správne umývanie aspoň dvakrát denne. Avšak nielen baktérie ničia naše zuby. Niekedy to robíme my sami. Práve naše zlozvyky sú neraz zodpovedné za to, že utekáme k zubárovi a prosíme ho, aby nám zub nejako zachránil.
Zuby nie sú nožničky
Určite to poznáte. Kúpite si nové oblečenie a visí na ňom visačka. Po trojhodinovom maratóne v nákupnom centre sa vám už naozaj nechce ísť do druhej izby pohľadať nožničky kvôli jednej visačke. A tak ju odstránite zubami. Rovnako si pomôžete aj vtedy, keď v práci zistíte, že vám z oblečenia visí dáka nitka alebo keď sa vám nedarí rukami otvoriť fľašu minerálky. Takto si však deformujete chrup, oslabujete ho, môžete si poškodiť zubnú sklovinu aj odštiepiť zo zuba a v najhoršom prípade sa zub zlomí. Preto zuby nikdy nepoužívajte ako nožničky.
Milujete ovocie
Ovocie je zdravé, pretože obsahuje množstvo vitamínov a minerálnych látok, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné. Rozhodne ho treba jesť, len je dobré si po ňom vždy vypláchnuť ústa čistou alebo ústnou vodou. Preto nedávajte deťom jesť ovocie napríklad vonku počas túry v lese, ale radšej doma. Zároveň platí, že ovocné šťavy by sa mali piť riedené vodou.
Prečo nám ovocie tak veľmi ničí zuby? Jednak obsahuje kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu, spôsobujú precitlivenosť a bolesti a tiež je plné cukru, ktorý podporuje rast a množenie baktérií v ústnej dutine. A ako je už známe, keď baktérie pôsobia na zuby dlhšie, vytvára sa zubný kaz. Najhoršie, čo môžete urobiť, je zjesť ovocie alebo vypiť ovocnú šťavu pred spaním bez toho, aby ste si umyli zuby. Ale pozor! Nikdy si neumývajte zuby hneď po konzumácii ovocia, pretože oslabenú zubnú sklovinu by ste tak ešte viac zničili. Vždy treba počkať 30 minút.
No, a ďalšia nevýhoda ovocia, na ktorú môžu doplatiť naše zuby je to, že obsahuje kôstky. Ak si nedáte pozor a podarí sa vám zahryznúť napríklad do tvrdej kôstky od broskyne či marhule, môžete si zub zlomiť. Aj z toho dôvodu najmä malým deťom ovocie vopred odkôstkujte.
Používate tvrdú zubnú kefku a tlačíte
Máte škvrnu na oblečení a nejde len tak vyprať. Zoberiete teda prací gél alebo gél na škvrny a kefu a snažíte sa škvrnu vyčistiť takto. Keď má ale vaša kefa príliš tvrdé štetiny, čoskoro zistíte, že si oblečenie ničíte – jemné vlákna sa trhajú, vznikajú hrudky, látka je v mieste kefovania tenšia alebo si rovno urobíte dierku. No a to isté platí aj pri čistení zubov. Ak si ich čistíte tvrdou zubnou kefkou, hneď ju zahoďte a kúpte si mäkkú alebo stredne mäkkú kefku. Umenie čistých zubov nie je v tom, že nadmieru tlačíte, ale v tom, že zuby kefkou čistíte pravidelne, dôsledne a nevynecháte žiadnu plôšku ani medzizubné medzery.
Tvrdá zubná kefka poškodzuje nielen zubnú sklovinu, ale aj ďasná. Môžu sa vytvoriť ranky a vznikne zápal. Ten v konečnom dôsledku môže privodiť až parodontitídu, zápal sa šíri do kosti, zuby sa začnú kývať, ustupovať, až sa uvoľnia úplne a prídete o ne, hoci sú zdravé.
Hryziete si nechty
Mama vám možno vravela, že je to neestetické a fuj. Že za nechtami sú baktérie, ktoré sa prenášajú do ústnej dutiny, a môžete tak ľahšie ochorieť. Navyše, ľudia z obhryzených nechtov ľahko vyzistia, že ste nervózni, máte nedostatok sebavedomia, zakrývate všakovaké vnútorné strachy a pnutie – čo môže hrať proti vám napríklad pri pracovných pohovoroch, keď chcete zmeniť miesto alebo keď šéf uvažuje o vašom povýšení. No určite vám nikto nespomenul, že takýmto spôsobom si zároveň oslabujete a ničíte aj zuby.
Nepočkáte 30 minút
Je pravda, že najmä ráno, keď máme vyrátanú každú minútu, je to ťažké. Ale aj tak by ste si mali osvojiť návyk, že po jedle sa neuteká hneď do kúpeľne a neumývajú sa zuby. Mali by ste počkať, ideálne až 30 minút, a až potom si zuby vyčistiť. Prečo? Pretože kým na zuby pôsobia kyseliny z jedla, je oslabená zubná sklovina a vytvárajú sa na nej mikrobrázdy. Mechanickým tlakom pri čistení kefkou sa zub tak ľahšie poškodí.
Zubnú sklovinu môžete posilniť fluoridovými prípravkami. Mimochodom, ministerstvo zdravotníctva nedávno prišlo s návrhom, aby fluoridácia bola u detí a tínedžerov bežnou súčasťou preventívnych prehliadok u zubných lekárov.
Každú chvíľu máte v ústach špáradlo
Špáradlo vezmite do ruky len vtedy, keď máte zvyšky jedla zaseknuté medzi zubami a neviete ich dostať von. V takom prípade vám špáradlo pomôže. Keď si ale dáte špáradlo do úst za každým jedlom, vyšpárate si všetky zuby a potom ho ešte hryziete a omieľate v ústach v rámci zlozvyku, zuby aj ďasná trpia. Špáradlo veľmi ľahko poraní ďasná a potom platí to, čo pri tvrdej zubnej kefke – môže vzniknúť zápal, parodontitída, a svojim zubom už len zamávate…
To isté ale platí aj pri zlej manipulácii so zubnou niťou. Tiež sa pri nej ľahko poškodia ďasná. Zubní lekári radia radšej pravidelne používať medzizubnú kefku, ktorá vyčistí medzizubné plôšky oveľa lepšie ako niť, a ďasná pritom neporaní.
No a čo? Veď je mliečny!
Tiež mávnete rukou nad tým, že dieťa má pokazené mliečne zuby, pretože vypadnú, a tak sa o ne netreba až tak dôsledne starať? Chyba!
Mliečne zuby sú rovnako dôležité ako trvalé. Vo všeobecnosti platí, že keď má dieťa skazené mliečne zuby, ani trvalý chrup nebude zdravý. Pretože dieťa sa oň nebude vedieť dobre starať, keď ho to nenaučíte už v okamihu, ako mu rastú prvé zúbky. Zdravé mliečne zuby sú dôležité preto, lebo držia miesto pre trvalé zuby a podporujú správny rast čeľustí. Keď dieťaťu priskoro vypadne mliečny zub, čeľusť tam dostatočne nerastie a trvalý zub potom nemá dosť veľký priestor na to, aby sa zmestil do medzery. Zuby sa potom rôzne vytáčajú, sú krivé. Preto už dávno neplatí, že pokazený mliečny zub sa neoplatí opravovať, stačí ho vytrhnúť. Mliečne zuby sa dnes ošetrujú s rovnakou dôslednosťou ako trvalé. A to aj preto, lebo keď má dieťa zmiešaný chrup, od skazeného mliečneho zuba sa ľahko môže kaz preniesť aj na trvalý zub.
Najhoršie zlozvyky našich detí
Cmúľanie palca
spôsobuje, že dieťa si palcom tlačí na podnebie, vytláča vrchné zuby a celé podnebie sa tým deformuje. Navyše, má neustále pootvorené ústa, takže ústna dutina sa viac vysúša, slín, ktoré majú samočistiacu schopnosť, je málo, a zuby sa rýchlejšie kazia. Dieťa bude v staršom veku určite potrebovať zubný strojček.
Pitie sladených nápojov
zo všetkých vecí najviac škodí zubom cukor. Podporuje množenie baktérií, ktoré zuby pomaličky likvidujú. Okrem zubného kazu môžu baktérie z úst ľahko vyvolať zápal, a to nielen v ústach, ale aj inde v organizme. Infekcia s ohniskom v ústnej dutine môže spôsobiť napríklad vážne ochorenie srdca a ciev, u dievčat môže súvisieť s gynekologickými zápalmi, ale tiež s akné, bolesťami kĺbov, môže skomplikovať zápaly dýchacích ciest aj cukrovku.
Chrúmanie tvrdých cukríkov
v tomto prípade na zuby negatívne pôsobí nielen cukor, ale aj mechanický tlak. Pri hryzení cukríka alebo lízanky sa zub môže zlomiť.
Nedostatočné umývanie zubov
aj keď sa vám zdá, že vaše dieťa je už dosť veľké na to, aby si zuby umývalo samo, nie je to tak. Zubní lekári odporúčajú dočisťovať deťom zuby až do 12. roku života. Menšie deti si zuby čistia krátko, nevyčistia si dôkladne všetky zuby a zabúdajú najmä na medzizubné priestory, kde sa zubný kaz tvorí najčastejšie.