V snahe urobiť všetko preto, aby zvýšili svoje šance na otehotnenie a prípadne neuškodili potenciálnemu plodu, hľadajú odpovede na rôzne otázky: Môžem konzumovať všetky potraviny, ktoré bežne jedávam? Musím sa vzdať aj kávy? A čo sex? Na tieto a mnoho ďalších otázok sme sa opýtali gynekologičky z Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare, MUDr. Kataríny Balasičovej, PhD.
Môžem piť po IVF alkohol, kávu či fajčiť cigarety?
Každá pacientka po umelom oplodnení by sa už mala správať, akoby bola tehotná. To znamená, že alkohol, cigarety či nebodaj drogy treba jednoznačne vylúčiť. Negatívny vplyv kávy na tehotenstvo doposiaľ nebol vedecky dokázaný, ale odporúčame vypiť maximálne dve šálky denne. Ak však nie je možné náhle znížiť príjem kofeínu, pokúste sa postupne prechádzať na bezkofeínovú kávu.
Existujú jedlá, ktorým sa musím po IVF vyhýbať?
Vo všeobecnosti sa odporúča dodržiavať zdravý životný štýl. Iste, ak máte potvrdenú graviditu, mali by ste sa vyhýbať jedlám, ktoré sa v tehotenstve neodporúčajú – napr. určité plesňové syry, morské plody, údeniny a pod. V prípade, že ešte neviete, či ste vôbec tehotná, nie sú zakázané vyslovene konkrétne jedlá. Dôležité je však stravovať sa zdravo a dodržiavať vyvážený príjem bielkovín, tukov, cukrov, konzumovať veľa vitamínov, kyselinu listovú a rozhodne si udržiavať primeranú hmotnosť.
Môžem byť po IVF sexuálne aktívna?
Pohlavný styk neodporúčame u niektorých pacientok na konci hormonálnej stimulácie z dôvodu zväčšených vaječníkov. Ak je to však nevyhnutné, pohlavný styk musí byť jemný, šetrný, aby nedošlo k ich poškodeniu. Rozhodne sa ale treba vyhnúť sexuálnej aktivite v období plánovaného odberu vajíčok či vkladu embrya. Pohlavný styk teda odporúčame až po určitom období od realizovaných výkonov. Aj to len v prípade, ak sa cítite fyzicky v poriadku a ste bez akýchkoľvek ťažkostí.
Je špinenie po IVF bežné?
Špinenie sa môže objaviť v období očakávanej menštruácie, resp. keď má prísť žena na odber tehotenského hormónu HCG. Hoci je krvácanie zvyčajne znakom toho, že IVF nebolo úspešné a prirodzene sa rozbieha menštruácia, nemusí to byť pravidlom. Aj v prípade dosiahnutia gravidity sa môže vyskytnúť špinenie či slabé krvácanie. V každom prípade by malo byť každé krvácanie u tehotnej ženy konzultované a zhodnotené lekárom v centre asistovanej reprodukcie alebo obvodným gynekológom.
Môžem po IVF lietať lietadlom?
Pri lietaní treba zohľadniť viacero faktorov, ktorým je žena vystavená – zaťaženie organizmu žiarením, zmena nadmorskej výšky či výkyvy tlaku. Po IVF odporúčame vyhnúť sa najmä dlhým letom, pretože častokrát to môže viesť ku komplikáciám v gravidite, najčastejšie v zmysle spontánneho potratu. Rovnako radíme pacientkam, aby si v čase po IVF neplánovali dovolenku či služobnú cestu, ktorá si vyžaduje hoci aj kratší let. Tie však v rámci Európy nie sú až takým problémom, ale ak to nie je nevyhnutné, radšej let odložte na neskôr, ideálne na druhý trimester.
Môžem po IVF navštevovať saunu, bazény či kúpele?
V období, keď prebieha hormonálna stimulácia, jednoznačne odporúčame vyhnúť sa saune a teplým kúpeľom v dôsledku prehrievania organizmu. Naopak, plávanie v bazéne vyslovene zakázané nie je, ale len v prípade, ak netrpíte častými infekciami. Jednoznačne sa však vyhnite bazénom, ak ste čerstvo po odbere vajíčok alebo po vklade embryí.
Môžem po IVF aktívne športovať?
Treba si uvedomiť, že po hormonálnej stimulácii sú vaječníky zväčšené a krehké. Zvýšenú fyzickú námahu rozhodne neodporúčame preto, aby nedošlo k mechanickému poškodeniu vaječníkov. Zo športu teda na istý čas vynechajte beh, skákanie, aeróbne cvičenia či zdvíhanie ťažkých závaží. Pozor si dajte aj na prudkú zmenu pohybu. A ak náhodou uvažujete o dovolenke pri mori či na horách, je lepšie si zvoliť vhodnejší čas ako obdobia hormonálnej stimulácie. Aj taká túra v Tatrách sa považuje za fyzickú námahu, ktorá by vám tesne po IVF mohla uškodiť. Ak sa však pohybu neviete vzdať, jemné cvičenie ako joga či ľahké nenáročné prechádzky vám neuškodia.
Môžem po IVF vykonávať bežné domáce práce?
Podobne ako v prípade športovania, aj pri domácich prácach platí nevykonávať zvýšenú fyzickú námahu. Preto v tomto smere berte na seba ohľad a vykonávajte len tie najnutnejšie a najľahšie domáce práce. Nezabúdajte pri tom na ochranné rukavice.
Môžem po IVF chodiť na slnko či do solária?
Rovnako platí, že po IVF sa treba vyhnúť slnečnému žiareniu aj soláriu. Typické opaľovanie a ležanie na pláži nie je vhodné po hormonálnej stimulácii ani v samotnej tehotnosti. Hrozí prehriate organizmu, dehydratácia, niektoré senzitívne ženy sú náchylnejšie na vznik pigmentových škvŕn. Ak sa pobytu na slnku neviete vyhnúť, odporúčame ľahký priedušný odev, klobúk, ochranné slnečné okuliare ako aj krém s UV filtrom. Avšak každej pacientke, u ktorej je plánovaná hormonálna stimulácia, odber vajíčok a následne transfer embrya, neodporúčame v tom čase plánovať dovolenku, či už v teplom prostredí, pri mori a pod., ale ani tú „aktívnejšiu“ s turistikou, resp. inou športovou aktivitou. Podobne po IVF neodporúčame ani návštevu solária.
Môžem si po IVF farbiť vlasy?
Neexistuje jednoznačná odpoveď, ale odporúčame ženám aspoň v prvom trimestri vyhnúť sa farbeniu vlasov. Je rozumné, ak si ženy, ktoré si potrpia na svoj vzhľad, dajú zafarbiť vlasy pred samotným IVF cyklom, aby nemuseli v rannej gravidite riešiť túto dilemu.
Môžem byť po IVF v kontakte so zvieratami?
Domáci miláčikovia, s ktorými ste v dennodennom kontakte a ktorí sú sledovaní veterinárom, nie sú pre vás nebezpeční. Cudzie zvieratá, samozrejme, hladkať neodporúčame. V každom prípade s domácimi miláčikmi nemusíte obmedzovať kontakt.
Hrozí mi po IVF nebezpečenstvo, ak prídem do kontaktu s niekým, kto má kiahne?
Žena, ktorá v detstve kiahne prekonala, sa nemusí obávať dôsledkov. V jej krvi sa nachádzajú protilátky proti kiahňam. Ak ste si však vedomá, že ste kiahne v detstve neprekonali, treba sa vyhnúť kontaktu s nakazenou osobou, a to aj v období po umelom oplodnení, aj počas gravidity.