Mnohých z nás trápia zdravotné ťažkosti, ktorým na prvý pohľad nepripisujeme veľkú dôležitosť. Migréna, zhoršená pleť, chronická únava, bolesti brucha, pocit nafúknutia, obezita či časté gynekologické problémy. To všetko môže naznačovať, že ide práve o potravinovú intoleranciu. Nežiaduce prejavy sa môžu objaviť až do 72 hodín po požití nesprávnej potraviny. Trvalé vystavovanie organizmu škodlivej potraviny môže viesť k vzniku chronických ochorení. Zasiahnite preto včas, odhaľte vinníka a zachráňte svoje zdravie.
Je vhodné urobiť si test na oneskorenú potravinovú alergiu IgG, keď nás práve trápi choroba? Kedy je už po vyliečení na to ten správny čas? Môže liečba antibiotikami ovplyvniť naše výsledky vyšetrenia? Je toto vyšetrenie vhodné pre každého? A čo deti? Čítajte ďalej, pretože máme pre vás odpoveď.
Je vhodné robiť si vyšetrenie na oneskorenú potravinovú alergiu IgG aj v čase, keď sme chorí, napríklad ak máme chrípku?
Všeobecným odporúčaním je, aby sa infekcia vo vašom organizme úplne vyliečila. Imunitný systém môže byť „naplnený“ mnohými, niekedy nešpecifickými protilátkami počas infekcie, čo by mohlo nepriaznivo ovplyvniť výsledok testu.
S akým časovým odstupom po chorobe je vhodné ho absolvovať?
Odporúčame dodržať časový odstup, teda minimálne 2 týždne po úplnom vyliečení sa.
Môžeme si urobiť test na potravinové intolerancie aj v čase, keď užívame antibiotiká, alebo dlhodobo užívame lieky či už na riedenie krvi, inzulín, alebo antikoncepciu? Môžu tieto lieky ovplyvniť moje výsledky vyšetrenia?
Test za týchto podmienok je možný, ak je odber krvi bez rizika, no v prípade užívania antibiotík sa môže zvýšiť črevná priepustnosť. V tejto súvislosti možno očakávať vyšší počet pozitívnych potravín. Preto je dôležité dodržať odporúčanú dobu, ktorú sme už spomínali, čiže minimálne 14 dní od vyliečenia. V prípade akýchkoľvek nejasností konzultujte svoj zdravotný stav s odborníkom, napríklad aj priamo v našom odberovom centre.
Existujú aj prípady, keď pacient toto vyšetrenie na oneskorenú potravinovú alergiu igG nemôže absolvovať?
Kontraindikáciou je akákoľvek indikácia, ktorá neumožňuje u pacienta napríklad odber krvi. V prípade, že trpíte silnou infekciou, odborníci vám dočasne až do jej vyliečenia vyšetrenie potravinového panela neodporúčajú. Ak trpíte ochorením, ktoré ovplyvňuje tvorbu IgG protilátok, ako napríklad lymská borelióza či herpetické infekcie, je nevyhnutné toto vyšetrenie najprv prekonzultovať s lekárom.
Od akého veku je možné absolvovať toto vyšetrenie?
Vyšetrenie možno podstúpiť od 15 rokov. Mladšie deti vyšetrenie nemôžu absolvovať z dôvodu problematického nastavenia diéty, ktorú je nutné po absolvovaní vyšetrenia dodržiavať. A tiež tento test u detí nemá zmysel až do úplného vyvinutia ich imunitného systému.