Písať písaným písmom sa naučíme na konci prvej triedy základnej školy. Aj keď sa všetci učíme písať podľa rovnakej školskej predlohy, na výsledku to nebadať – do presne vykreslených písmen uložených v jednej línii majú žiaci často poriadne ďaleko. S vekom, keď sa v písme prejavuje individualita, sa odchýlky ešte zväčšujú. Podľa grafológov neexistujú na svete dva rovnaké rukopisy, podobne ako nie sú dve rovnaké osobnosti. Spôsob, akým píšete, odhalí celú paletu vašich povahových vlastností, dobrých, aj tých zlých.

 

Na prvý pohľad

Pri grafologickej analýze sa posudzuje 34 základných znakov. Napríklad riadkovanie, tlak, ktorým dotyčný písal, rôzne obohatenia či naopak zjednodušenia tvarov písmen a ďalšie. Niektoré znaky rozlúšti iba grafológ, iné sú zreteľné na prvý pohľad aj laikom. O povahe pisateľa vypovedá napríklad veľkosť písma. Všeobecne platí, že píšeme takým veľkým písmom, akými veľkými sa sami cítime byť. Extrémne veľké písmená znamenajú hrdosť a dominanciu. „Blchami“ píšu ľudia skromní a opatrnejší.

 

Písané alebo tlačené?

Pre deti sú ceruzka alebo pastelky samozrejmá vec. Dospelí v dobe počítačovej komunikácie ťažko nachádzajú príležitosť písať rukou. Ak predsa len píšeme, mnohí z nás dajú prednosť tlačeným písmenám pred písanými. To je prejavom snahy o väčšiu čitateľnosť. Tlačeným písmom však tiež maskujeme svoju osobnosť a emócie. Typické je to skôr pre mužov.

 

Trochu iná abeceda

Od roku 2010 skúšajú v niektorých školách v susedných Čechách a postupne od minulého roka začínajú aj na Slovensku s výučbou jednoduchšej formy písma, tzv. Comenia Skript. Je veľmi podobné tlačeným písmenám, teda tomu, čo deti v dnešnej pretechnizovanej dobe obklopuje. Väčšina grafológov ho však považuje za neuvážený experiment. K jeho problematickým miestam podľa nich patrí predovšetkým nízka spojitosť jednotlivých písmen v slovách. Ide o prerušované písmo, čo má problematický vplyv na rozvoj plynulej motoriky u detí. Písmo Comenia Skript zjednodušuje horné slučky písmen k, l, h, b a dolné slučky g, y, f, čím znemožňuje všestranný a celostný rozvoj osobnosti detí.

 

Akú máte náladu

Určite ste si sami všimli, že píšete inak, keď ste spokojní, vyrovnaní, a iným spôsobom, keď prežívate smútok, alebo vás trápia starosti. Aj keď sa vám zdá písmo rozdielne, grafológ by videl stále rovnaké znaky, typické pre vašu osobnosť. V písme sa neodráža iba naše aktuálne rozpoloženie, ale aj dlhodobejšie psychické zmeny osobnosti ako dospievanie, starnutie, zmena životných rolí či dlhodobá choroba. Všetky tieto stavy sa pomaly premietajú aj do nášho rukopisu. Preto grafologický rozbor môže vypovedať iba o človeku tu a teraz. Za rok sa môže ten istý človek javiť celkom inak.

 

Písmo poradí s láskou aj prácou

Hodíme sa k sebe? Často sa na grafológov obracajú partnerské dvojice, aby im zistili, či sa k sebe naozaj hodia. Partneri v kríze zase chcú počuť, či majú šancu, aby spory urovnali, alebo sa majú rozísť. Takéto rozhodnutie však grafológ nikdy nepovie, ale môže situáciu pravdivo opísať bez predpojatosti a emócií a navyše podľa pravdy. Písmo totiž odhalí aj najtajnejšie zákutia vašej duše, ktoré skrývate veľakrát aj sami pred sebou.

 

Na pohovor s listom

Rozbory písma využívajú aj personalisti. Nečudujte sa, keď od vás na pohovore budú chcieť ručne písaný motivačný list. Z neho zistia, ako dokážete zvládať stres, aké máte komunikačné schopnosti, či ste náladoví a či sa radi učíte nové veci. Starostlivý a čitateľný rukopis svedčí o pisateľovi, ktorý je poriadny, dôkladný a spoľahlivý. Na druhej strane príliš uhladený rukopis pôsobí strnulo a rovnaký bude aj jeho pisateľ. Naopak, rozhádzaný rukopis ukazuje na bohéma s neporiadkom na stole, kde nemôže nikdy nič nájsť, ale zato prekypuje originalitou, je spontánny a má tvorivé myslenie. Čím je písmo nepravidelnejšie a kolíše (šírka a výška písmen, sklon atď.), tým emocionálnejší je autor. Rozhodujú aj také malé detaily, ako sú mäkčene a bodky. Keď nesedí nad písmenom, môže to byť jeden zo znakov lajdáctva.

 

Varovné znaky: Spoznajte nepoctivca

Písmo odhalí pretvárku, agresivitu aj samoľúbosť. Ak sa vám nepozdáva kolega v práci, skontrolujte jeho rukopis a budete mať jasno. Varovné znaky nie sú negatívne samy osebe, ale keď sa ich v texte stretne viac, signalizujú záporné vlastnosti pisateľa.

Ktoré to sú? Pomalé písmo poukazuje na potlačenú spontánnosť. Vyumelkovaným písmom sa pisateľ snaží štylizovať. Nápadné zdôrazňovanie začiatku svedčí o určitej schopnosti urobiť dobrý prvý dojem, ale ten druhý až taký dobrý byť nemusí. Varovným znamením sú aj trojuholníkové slučky pri j, y, g. Tak píše panovačný a tvrdohlavý človek, možný manipulátor. Ostrosť písma nabáda na opatrnosť.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.