Záhradná
Potrebuje menej tepla, takže sa jej darí aj v chladnejších oblastiach, a u nás je najrozšírenejšia. Vďaka mierne vláknitej dužine sa hodí na tvorbu sladkokyslej zaváraniny.
Špagetová
Býva dlhá asi 25 cm. Varí sa buď v celku, alebo prepolená v osolenej vode. Jej dužinu si vychutnajte s bylinkovým maslom – mňam!
Hokkaido
Táto obľúbená tekvica sa môže pochváliť takmer „hrdou“ hmotnosťou až dve kilá. Má orieškovú príchuť a jej tvrdá šupka pri varení zmäkne, takže sa môže tiež zjesť.
Muškátová
Jej dužina chutí ako muškátový oriešok a skonzumovať ju môžeme surovú alebo uvarenú. Najčastejšie sa predáva rozporciovaná, pretože celý jeden kus môže vážiť aj 40 kíl.
Maslová
Robí svojmu menu všetku česť, pretože je krémová ako maslo a má ľahko orieškovú arómu. Dužina sa dobre hodí na pečenie.
Patizón
Táto tekvica sa zbiera nezrelá, preto má obmedzenú trvanlivosť. Váži len okolo 300 g, má jemnú dužinu, málo zrniečok a buď sa varí, alebo pečie.
Ako na ňu
Tekvica je všestranná. Môžeme z nej pripraviť skvelú krémovú polievku, ale aj napríklad ju plnenú zapekať v rúre, narýchlo opekať na panvici alebo grilovať, pričom výsledkom má byť dohneda opečená zelenina. To dosiahneme iba rýchlou tepelnou úpravou: pri vysmážaní na panvici rozpálime olej (až sa z neho takmer dymí) a vložíme na ňu iba toľko zeleniny, aby pokryla dno panvice. Keby sme pridali naraz viac vrstiev, tekvica by sa zaparila a získali by sme iba vodnatú zeleninu bez chuti. Taliani z nej pripravujú aj omáčku k cestovinám, plnku do tortellini, a dokonca i halušky – zmiešaním tekvicovej dužiny, múky a uvarených zemiakov.