Po pobyte na slnku treba urobiť všetko pre to, aby si pokožka zachovala svoju pružnosť a svieži vzhľad. Základ je doplniť stratenú vlhkosť. Pomôžu vám chladivé gély, spreje, krémy či mlieka po opaľovaní. Pri správnej starostlivosti nielenže zabránite olupovaniu vrchnej vrstvy pokožky, ale zároveň aj jej ďalšiemu vysúšaniu, ktoré prispieva k starnutiu a tvorbe vrások. Prípravky po opaľovaní pomáhajú tiež pri regenerácii pleti, vyživujú ju a upokojujú. Nanášajte ich hneď po osprchovaní ešte na mierne vlhkú pokožku. A z každodennej starostlivosti o pleť ich nevyraďte aspoň týždeň po návrate z dovolenky pri vode. Vďaka tomu sa pokožka rýchlejšie zregeneruje po nádielke slnečných lúčov.
Náš tip: Výborným regeneračným prostriedkom sú aj domáce pleťové masky, nanášajte ich na tvár, krk a dekolt, kde je pokožka jemnejšia. Ideálnymi surovinami sú napríklad avokádo, ktoré obsahuje hodnotné tuky, med, ktorý má protizápalové a upokojujúce účinky a tiež banán, ktorý je ideálny na mastnú pleť.
KRÉM, SPREJ ČI GÉL?
Hlavný rozdiel medzi jednotlivými prípravkami po opaľovaní je v ich zložení, vyberajte ich podľa svojho typu pleti. Na mastnejšiu pleť so sklonom k akné nepoužívajte prípravky na olejovej, ale na vodnej báze. K rýchlejšej regenerácii po opaľovaní prospievajú: panthenol, vitamín E, glycerín, jojobový alebo avokádový olej, bambucké maslo, výťažky zo zeleného čaju a aloe vera. Alantoín a výťažky z ginkgo biloby tlmia pocit prehriatia a keď potrebujete docieliť chladivý efekt, siahnite po prípravku s mentolom. V ponuke obchodov nájdete tiež sprchové gély alebo krémy obsahujúce karotén, ktorý pomáha pri získaní a udržaní opálenia.
Ďalší rozdiel medzi jednotlivými prípravkami je v ich konzistencii.
- krém je hutnejší, ťažšie sa nanáša, dlhšie sa vstrebáva, môže po sebe zanechať lesklý, mastný povlak
- mlieko je redšie, takže sa lepšie rozotiera aj vstrebáva
- gél je vhodné používať vtedy, keď chcete docieliť chladivý efekt, pretože väčšinou obsahuje mentol alebo podobnú látku
- sprej nemusíte rozotierať, nevýhodou však je, že sa rozprašuje aj všade okolo
POTREBUJETE SCHLADIŤ?
Nadbytok slnečných lúčov môže spôsobiť spálenie, čo sa prejaví až o pár hodín po odchode z pláže. Pokožka sčervenie, je horúca a bolestivá na dotyk, svrbí. Na takéto príležitosti majte poruke hojivý prípravok s kyselinou pantoténovou, ktorá chladí, zmierňuje svrbenie, nepríjemný pocit napnutia, prispieva k upokojeniu a obnove poškodených tkanív. Výborne sa vstrebáva, nezanecháva pocit mastnoty. Aby ste sa citlivých častí pokožky čo najmenej dotýkali, použite sprej.
Prvou pomocou môžu byť aj niektoré potraviny zo špajze či z chladničky.
- Rozhorúčenú, spálenú pokožku pomôže upokojiť obklad z vychladeného čierneho alebo zeleného čaju.
- Rovnako dobre poslúži studený biely jogurt, kyslé mlieko či smotana, ktoré nanesiete na spálené miesta.
- Chladivý efekt docielite aj plátkami studenej uhorky, je vhodná najmä na tvár.
ÁNO
V lete používajte prípravky s kyselinou hyalurónovou, ktorá pomáha viazať a udržať vodu v pokožke, čím zlepšuje hydratáciu a elasticitu.
NIE
Počas leta nepoužívajte prípravky s AHA (alfa-hydroxykyseliny), zvyšujú riziko spálenia pri opaľovaní.
Pred odchodom na pláž
- Chĺpky na nohách a v podpazuší si hoľte večer, nie ráno pred opaľovaním a kúpaním, inak pokožka sčervenie a vytvoria sa na nej vyrážky.
- Asi polhodinu pred odchodom na pláž sa natrite krémom s ochranným faktorom, aby ho pokožka stihla vstrebať.
- Ráno vypite pollitra vody, dostatočná hydratácia je dôležitá nielen pre pokožku.
Na pláži
- Do plážovej tašky si pribaľte box s tmavým hroznom, čerešňami, černicami či ríbezľami. Sú zdrojom fytochemikálií, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením a obnovujú jej pružnosť.
- Nezabudnite na dostatok vody, popíjajte ju po malých dúškoch a po celý deň. Udrží vašu pokožku hydratovanú a zdravo opálenú.
- Popíjať môžete tiež vlažný zelený čaj. Obsahuje antioxidanty a protizápalové látky a pomáha pri obnove kolagénu, ktorý redukuje tvorbu vrások.
- Zamaškrťte si na nesolených tekvicových, slnečnicových jadierkach, chrumkajte mandle. Obsahujú vitamín E, ktorý udržiava zdravú pokožku.
- Jedzte čo najviac mrkvy, obsahuje betakarotén, ktorý dlhšie udrží opálenie.
Po návrate z pláže
- Po návrate z pláže sa nesprchujte dlho a nepoužívajte sprchový gél ani mydlo, zbytočne vysušujú pokožku.
- Nepoužívajte horúcu vodu, tiež prispieva k vysúšaniu pokožky, svrbeniu a tvorbe šupiniek.
- Telo jemne osušte mäkkým uterákom, pokožku nedrhnite. Nechajte ju mierne vlhkú a hneď naneste hydratačné mlieko alebo ošetrujúci krém, účinnejšie udržia vlhkosť v pokožke.
- V lete nepoužívajte veľa mejkapu, na podkladový krém stačí naniesť trošku transparentného púdru. Keď bez mejkapu nevyjdete z domu, tak dajte pozor na zjednotenie farby tváre a krku, kde je opálená pokožka svetlejšia.
- Jedzte paradajky, papriku, brokolicu a inú zeleninu, ktorá obsahuje antioxidanty, eliminujúce škodlivé účinky UV žiarenia. Zároveň posilníte imunitu, veď kto by chcel byť chorý na dovolenke?
- Namiesto koláčika či zmrzliny si ako dezert doprajte granátové jablko. Obsahuje kyselinu elagovú a antokiány, čo sú dva mimoriadne účinné antioxidanty.
- Na večerné odlíčenie používajte pleťové mlieko alebo micelárnu pleťovú vodu.