Komu: novak@minv.sk
Kópia: Cc:
Do kópie je potrebné uviesť e-mailové adresy všetkých osôb, ktorým je správa určená. Treba si uvedomiť, že tieto adresy môžu vidieť všetci adresáti daného e-mailu.
Bcc:
E-mailové adresy v skrytej kópii adresáti navzájom nevidia. Preto je priam nevyhnutné posielať hromadné správy (napríklad pozvánky) práve v skrytej kópii.
Predmet: Vyplnenie dotaznika na kongres
Predmet správy musí byť výstižný, stručný a bez diakritiky. Pri preposielaní správ dávajte pozor na to, aby pred predmetom nezostalo FW (forward) z pôvodného e-mailu, prípadne v histórii e-mailu predchádzajúce e-maily, ktoré sa môžu dostať do nepovolaných rúk.
Dobrý deň, pán profesor Novák,
v súvislosti s pripravovaným kongresom, ktorý sa uskutoční 21. novembra 2017 v kongresovom centre v Bratislave, by som Vás chcel poprosiť o vyplnenie priloženého dotazníka. Jeho cieľom je dozvedieť sa viac o tom, aké témy Vás prednostne zaujímajú a čo by na podujatí podľa Vás nemalo chýbať, aby bolo pre Vás prínosné.
Všetky potrebné inštrukcie sa nachádzajú v hlavičke dotazníka.
Vopred Vám ďakujem za spoluprácu a venovaný čas.
S pozdravom
Jozef Smolník
V každom e-maile sa najskôr pozdravíme. Za pozdravom nasleduje čiarka a potom vhodné oslovenie, na konci ktorého je opäť čiarka.
Správa pokračuje malým písmenom (v prípade, ak za oslovenie dáte namiesto čiarky výkričník, text e-mailu sa začína veľkým písmenom).
V e-mailoch určených váženým osobám či v oficiálnej korešpondencii (rôzne ponuky, oficiálna komunikácia s úradmi, univerzitami a inými inštitúciami) je vhodné používať oslovenia Vám, Vás, Vami s veľkým písmenom. V bežnej dennej e-mailovej komunikácii to však nie je potrebné.
Ak prikladáte prílohu, môžete to spomenúť v texte, ale zároveň myslite na to, aby ste neposlali veľké súbory.
E-mail má byť:
- stručný,
- jasný,
- presný,
- úctivý,
- delený na odstavce kvôli prehľadnosti,
- bez veľkých písmen a výkričníkov (pôsobí to agresívne),
- ak je odosielaný do zahraničia, tak radšej bez diakritiky,
- bez obrázkov, ktoré sa môžu dlho načítavať (tie treba priložiť ako prílohu),
- bez množstva emotikonov, ktoré môžu pôsobiť znevažujúco,
- gramaticky správny (malá rada – každý dôležitý e-mail si po sebe pred odoslaním ešte párkrát prečítajte, pretože ak ho odošlete, už to nevrátite).
Záver e-mailu slúži na prejavenie vďaky alebo inej emócie milými slovami.
Súčasťou podpisu je aj úctivá formulácia. S pozdravom, S úctou, S úctivým pozdravom. Pozor, za nimi sa nepíše čiarka!
Záver tvorí vaše celé meno, prípadne aj vaše iné kontaktné údaje.