GENERÁCIA „BABY BOOMERS

40. až 60. roky minulého storočia

Ich život poznačili povojnové roky. Vedeli, čo je skromnosť, dokonca hlad a niektoré veci boli pre nich nedosiahnuteľné. Keď po niečom túžili, nedostali to hneď alebo na to rovno mohli zabudnúť. Ekonomický rozmach prichádzal sprvu veľmi pomaly.

Rodičia, učitelia, babky, dedkovia, cudzí dospelí, to všetko boli pre nich silné autority, ktoré rešpektovali a ktorým sa neodvrávalo. Otcovské zaucho, ale aj buchnát od učiteľa bol pre nich normálnou záležitosťou a aj keď sa im to nepáčilo, vedeli, že brániť sa nemá zmysel. Knihy boli pre nich všetkým, hudbu počúvali najmä v rádiu, televízor nebol v každej rodine. Zato priateľstvá mali trvalé a doživotné. Vydávali sa a ženili sa okolo dvadsiatky a boli zmierení s tým, že sa aj s deťmi budú tlačiť v malom byte, tí šťastnejší v rodinnom dome. Mäsa bolo málo, rovnako ako tovaru v obchodoch. Zato morálka bola pre väčšinu samozrejmosťou a rebríček hodnôt mal stabilné základy.

Ako sa im darilo v práci?

  • Ich kariéra bola ovplyvnená najmä tým, že väčšinou mali len základné či neúplné stredné vzdelanie. Kto mal maturitu, postupoval na kariérnom rebríčku.
  • Mnohí celý život pracovali v jednom podniku.
  • Nefrflali na pracovné podmienky, ani nízky plat.

GENERÁCIA X

polovica 60. rokov až rok 1983

Ich detstvo sa odohrávalo na ulici mesta či vidieka. Už odmalička sa učili samostatnosti, na krku nosili kľúčik od bytu. Pili vodu z vodovodu, jedli aj mastný chlieb s cibuľou, nikto im nezakazoval cukríky a sladkosti, no doma ich zďaleka nebolo toľko ako dnes. Zelenina a ovocie v záhradách boli prirodzene bio, pred Vianocami boli aj mandarínky a pomaranče. Nie všetci sa dostali na strednú či vysokú školu, po akej túžili, pretože dôležitý bol kádrový profil, angažovanosť a minulosť rodiny. Rifle a lepšiu kozmetiku kupovali v tuzexe, keď sa chceli stretnúť s kamošmi či ísť na rande, dopredu sa dohodli, pretože nie v každom byte mali telefón. Chodili do kina, na diskotéky, na zábavy v miestnych kulturákoch.

Silným ročníkom boli najmä Husákove deti, pretože štát počas 70. rokov podporoval mladé rodiny mladomanželskými pôžičkami, získať mohli aj štátny byt. Alkohol bol síce nekvalitný, ale popíjalo sa veľa a často. Dnešní dospelí generácie X sú väčšinou klientmi cestovných kancelárií a využívajú ich all inclusive služby. V moderných technológiách sa vyznajú, ale nie sú ich otrokmi. Doháňajú štúdium cudzích jazykov a medzi nimi a ich deťmi už necítiť taký priepastný generačný rozdiel.

 Ako sa im darí v práci?

  • Sú nesmierne pracovití a veľmi im záleží na výške mzdy. Keď dostanú viac peňazí, sú ochotní obetovať práci aj víkendy.
  • Prácu už menia častejšie ako ich rodičia, dôvodom pre zmenu práce je najmä lepšie finančné ohodnotenie.
  • Najväčším problémom je pre nich slabá znalosť cudzích jazykov, keďže v škole sa učili najmä ruský jazyk.
  • Vzdelanie je pre nich nesmierne dôležité.

 

Deti revolúcie

Generácia X má aj svoju podskupinu – sú ňou tí, ktorí vyrastali v analógovej dobe, ale dospievali už v dobe digitálnej. Z detstva si ešte pamätajú socializmus, rovnako dobre sa však zorientovali aj v rannom kapitalizme. Je to generácia, ktorá ako prvá skúsila, ako sa žije a pracuje v zahraničí. Sú to generácie anglických „babysitters“, teda opatrovateliek detí, austrálskych oberačov ovocia, amerických umývačov riadu vo fast foodoch. Skvelé je, že dokážu spojiť výhody starej „poctivej“ generácie a bezohľadnej dravosti moderného sveta. Internet ich tak ľahko nepohltí, pretože poznajú nástrahy aj radosti reálneho sveta.

 

GENERÁCIA Y

od 1983 až po rok 1995

Rodičia z nich vychovali sebavedomých individualistov až narcisov, ktorí dosiahnu všetko, čo chcú. V tejto generácii je najviac dravcov. Nemajú problém s modernou technológiou, problémy majú skôr s medziľudskými vzťahmi, pretože väčšina z nich neuznáva autority. Síce sú ustavične medzi ľuďmi, ale zároveň im chýba blízkosť. Zážitky získavajú najmä cestovaním, veľmi radi sa chvália na sociálnych sieťach, zverejňujú fotky, kde práve sú, čo práve robia, jedia, pijú, oslavujú. Sledovaním profilov iných súčasne podliehajú depresiám z toho, čo všetko nestíhajú. Hoci pri virtuálnej komunikácii excelujú, pri osobnom, súkromnom stretnutí náhle strácajú pôdu pod nohami. Dokážu zarobiť peniaze a míňajú ich na kvalitné jedlo a oblečenie, alkohol pijú striedmejšie, zato vždy ten najlepší. Vyžívajú sa vo varení a robia, čo ich baví.

Ako sa im darí v práci?

  • Práca u nich rozhodne nie je na prvom mieste.
  • Často majú nereálne očakávania – chcú veľa zarábať a pritom v práci tráviť čo najmenej času.
  • Neradi sa podriaďujú, ťažko prijímajú iné názory, ako sú ich vlastné.
  • Na popredných miestach ich hodnotového rebríčka svietia peniaze a zábava.

 

GENERÁCIA Z

od roku 1995 a neskôr (dnešní dospievajúci)

Stravujú sa vo fast foodoch a od rána majú prst na tepe doby – na svojich inteligentných mobiloch. Nemajú nič proti škole, pokojne vyštudujú aj dve vysoké školy, no väčšinou preto, aby sa nemuseli ešte ponáhľať do práce a mohli využívať všetko, čo študentskí život ponúka vrátane zahraničných študijných pobytov. Nechápu, prečo ich niekto núti písať rukou, ovládať gramatiku, používať interpunkciu a čítať knihy. Nezažili vojnu ani socializmus, ich druhým jazykom je angličtina a ich domovom je celý svet.

S rodičmi nemajú až také problémy ako predchádzajúce generácie, dokonca si ich občas aj vážia za to, čo dokázali. Ich autoritami sú známi a obľúbení youtuberi. V ušiach majú slúchadlá, oči večne upreté na monitor, zdanlivo leniví a nepoužiteľní, ale nie vyslovene rebelujúci a neposlušní. Nakupujú zásadne on-line, v peňaženke nemajú drobné, lebo platba kartou je pre nich prirodzená ako dýchanie. Hoci v nich  rodičia odmalička hľadali rôzne talenty prostredníctvom záujmových krúžkov, nevedia ich uplatniť, sú nesústredení a chcú stihnúť tisíce vecí naraz. Chcú sa najmä zabávať, byť slobodní, spoznávať svet a manželstvo či partnerský vzťah považujú za prežitok.

Ako sa im darí v práci?

  • Vysokoškolské vzdelanie pre nich nie je také dôležité ako pre ich rodičov.
  • Netúžia byť zamestnancami, väčšina z nich chce byť sama sebe pánmi – chcú podnikať.
  • V práci ich zaujímajú najmä benefity, jedným z najdôležitejších je voľný pracovný čas a work-life balance (rovnováha medzi prácou a životom).
  • Nemajú problém meniť prácu často a cestovať za ňou do cudziny.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.