Hnačka môže byť samostatná choroba, ale aj príznak iného ochorenia. Prejavuje sa vyprázdňovaním riedkej neforemnej stolice. Okrem toho ju často sprevádzajú kŕče v bruchu, nevoľnosť a vracanie, pocit slabosti až vyčerpania. Môže byť prítomná aj zvýšená teplota až horúčka.
Pri hnačke je stolica riedka, vodnatá, ale môže obsahovať aj prímes krvi, hlienu či hnisu. Často sú v nej tiež nestrávené zvyšky jedla.
VÍRUS, JEDLO ČI AUTOIMUNITNÁ CHOROBA?
Hnačky u detí majú množstvo príčin. Veľmi časté sú infekčné hnačky, ktoré sú spôsobené baktériami, vírusmi či parazitmi. Odhaduje sa, že vírusy u detí spôsobujú až 80 percent všetkých infekčných hnačiek.
Okrem toho hnačka dieťaťa vás môže upozorniť aj na to, že trpí potravinovou alergiou, intoleranciou niektorých zložiek potravy alebo má metabolické ochorenie. Preto treba všetky opakujúce sa a dlhšie trvajúce hnačky poriadne vyšetriť a diagnostikovať.
Hnačky sú prítomné aj pri vážnych autoimunitných ochoreniach, ako sú zápaly čriev – ulcerózna kolitída či Crohnova choroba, taktiež pri ochoreniach hrubého a tenkého čreva, pečene a žlčníka, či ochoreniach štítnej žľazy.
Bežné sú aj diétne chyby, keď dieťa zje množstvo jedla, rôzne skombinuje sladké, slané, ovocie zaleje vodou či mliekom… Prejedanie vo všeobecnosti môže viesť k hnačkám.
Hnačky sú aj nežiaducim účinkom niektorých liekov, môžu sa objaviť napríklad pri užívaní antibiotík, ktoré dieťa berie na ochorenie dýchacích ciest.
AKÚTNA ČI CHRONICKÁ?
Podľa dĺžky trvania delíme hnačky na akútne a chronické.
Akútna hnačka vznikne náhle, trvá obyčajne 2 až 4 dni. Jej príčinou sú najmä vírusy a baktérie (salmonela, E. coli, rotavírusy…) alebo nevhodná strava. Niekedy je akútna hnačka príznakom ochorení, ako sú osýpky, žltačka a iné.
Chronická hnačka trvá 2 týždne a viac. Jej príčinou môže byť ochorenie tenkého alebo hrubého čreva, choroby pečene a žlčníka, trvale poškodená črevná mikroflóra a rozmnoženie kvasiniek. Za chronickú hnačku môžu byť zodpovedné aj ochorenia, ktoré sa primárne netýkajú tráviaceho traktu – napríklad zvýšená funkcia štítnej žľazy alebo ochorenie obličiek.
INFEKČNÉ HNAČKY
Spôsobujú ich najmä vírusy a baktérie. Väčšinou sú sprevádzané aj horúčkou a vracaním či bolesťami brucha. Vírusové hnačky niekedy laicky voláme aj „žalúdočné chrípky“, ale to je zlé označenie, pretože tieto ochorenia nespôsobuje vírus chrípky.
Vírusové hnačky sú veľmi nákazlivé. Šíria sa z infikovanej stolice na ruky a potom do úst. Nevýhodou je, že sú odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov, preto sa možno ľahko infikovať aj z kontaminovaných povrchov v domácnosti, na verejnom priestranstve alebo u detí sa infekcie môžu šíriť aj prostredníctvom hračiek. Vírus sa ľahko prenáša vzduchom cez respiračný trakt v uzavretých priestoroch.
DIÉTA A VEĽA VODY
Základom liečby pri hnačke je prísna diéta (dieťa dokonca jeden deň vôbec nemusí jesť) a veľa vody, nie bublinkovej, nie sladenej, nie studenej, ale vlažnej. Voda sa podáva po lyžičkách, najmä keď dieťa vracia, aby ju hneď nevyvrátilo. Výborné sú aj klasické minerálky s obsahom sodíka a iných minerálov, pretože pri hnačkách dieťa výrazne stráca elektrolyty (sodík, chlór, meď a draslík). Nedostatok draslíka pritom môže vyvolať poruchy srdcového rytmu, strata vody zase vedie k dehydratácii a to všetko môže spôsobiť úplný kolaps organizmu. Aj keď sa to nezdá, no úporné hnačky sú u detí veľmi nebezpečné, pretože pri nich môže dôjsť ku kolapsu krvného obehu.
Čo sa týka diéty, v prvý deň sa odporúča len ryžový odvar, keď sa uvarí ryža vo vode úplne domäkka. Druhý deň k ryži môžete pridať aj mrkvu, potom suché kuracie mäso, ktoré uvaríme len na vode s trochou soli. Dieťa môže jesť aj postrúhané jabĺčko a banán. Dôležité je vyhýbať sa tučným jedlám a mliečnym výrobkov a mlieku (okrem materského mlieka). Ešte 2 až 3 týždne po hnačke je dobré sa mliečnym pokrmom vyhnúť, pretože mnohé deti trpia po hnačke dočasnou intoleranciou laktózy, teda mliečneho cukru. Nechajte tráviaci trakt, nech sa z ochorenia poriadne spamätá, až potom sa vráťte k bežnej strave. Výborné je aj dlhšie podávanie probiotík, ktoré pomôže s nastolením rovnováhy črevnej mikroflóry.
Kedy určite treba ísť s hnačkou k lekárovi
- Keď trvá viac ako dva dni a sprevádza ju horúčka.
- Keď má dieťa silné brušné kŕče.
- Keď pri hnačke zároveň aj vracia, pretože vtedy sa rýchlo dehydruje.
- Keď dieťaťu pri hnačke zožltnú očné bielka a pokožka.
- Keď je dieťa nadmerne unavené, má silne oslabený organizmus.
- Keď ide o hnačku s prímesou krvi, hnisu alebo slizu.
Príznaky dehydratácie u detí
- Suché pery a sliznice ústnej dutiny.
- Znížené napätie kože, vpadnuté oči (u dojčiat prepadnutá fontanela).
- Poruchy tvorby moču, moč je hustý, tmavý, potom už dieťa málo ciká (u najmenších vidíte veľa suchých plienok).
- Keď dieťa plače, chýbajú slzy.
- Dieťa je unavené, spavé, až letargické alebo, naopak, vysoko dráždivé.
- Nakoniec sa môžu objaviť poruchy vedomia a kŕče.