Lesné jahody boli bežným dezertom našich predkov v dobe kamennej. Zamilovaní muži v starovekom Ríme ich povýšili nad kyticu kvetov, pretože košík jahôd bol vzácnou pozornosťou pre milovanú ženu. Za prvé pokusy so šľachtením tohto ovocia vďačíme záhradníkovi Antoineovi Duchesneovi, ktorý slúžil u francúzskeho kráľa Ľudovíta XV.
Antoine svoje „ananásové jahody“ predstavil versailleskému dvoru v roku 1766. Treba však spomenúť, že medzi úspešných šľachtiteľov patrili tiež Česi. Vďaka takýmto nadšencom sa dnes záhradkári a farmári môžu tešiť z niekoľkých desiatok jahodových odrôd, pričom niektoré poskytujú úrodu nielen počas sezóny od mája do júna, ale počas celého leta.
Jahody sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, C, A a E, obsahujú vápnik, zinok, horčík, draslík, fosfor a meď. A majú najviac mangánu zo všetkých druhov tuzemského ovocia. Tento stopový prvok je dôležitý, pretože podporuje tvorbu krvi, povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, podieľa sa na budovaní pevnej kostnej hmoty a ocení ho aj nervová sústava a mozog.
JAHODOVÁ OMÁČKA INAK
Chystáte sa na jahodovú oberačku? Tak z domu vyrazte skoro ráno – ovocie obraté skôr, než slnko začne pripekať, si dlhšie zachová sviežosť a príjemnú chuť. Jahody po prinesení domov zjedzte čo najrýchlejšie, hoci v chladničke by vydržali aj dva dni, pri skladovaní strácajú chuťové a výživové vlastnosti.
Ich využitie v kuchyni je skutočne všestranné, môžete z nich pripraviť limonády, koktaily, domácu zmrzlinu, dezerty, naplniť nimi zákusky či koláče, vmiešať ich do šalátov, a to nielen sladkých, ale aj slaných. Jahody sú výborné v kombinácii s rôznymi, najmä zrejúcimi syrmi, chutný šalát namiešate, keď k nim pridáte varenú špargľu a všetko prelejete jogurtovou zmesou ochutenou limetkou a bielym korením. Gurmáni zase nedajú dopustiť na jahodovú omáčku, tou si však nepolejú ovocie či zmrzlinu, ale minútky z bravčovej či hovädzej sviečkovice.
Toto radšej neskúšajte
Podľa rád starých materí sú jahody výborným prostriedkom na bielenie zubov. Zubní lekári majú iný názor, upozorňujú, že takýmto spôsobom sa po čase môžeme dopracovať k poškodenej zubnej sklovine. Dôvodom sú ovocné kyseliny a cukor. Po maškrtení si teda zakaždým vypláchnite ústa vodou. Kefku so zubnou pastou použite najskôr o polhodinu.