Histamín je jednoduchá bielkovina, ktorú si naše telo vyrába samé, pretože ju potrebuje pri mnohých biologických procesoch. Zároveň ho však prijímame aj v potravinách. Ovplyvňuje napríklad fungovanie mozgu a spánok, nervový, tráviaci aj dýchací systém. Určite ste o ňom počuli najmä v súvislosti s alergickými reakciami, keď sa v organizme histamín uvoľňuje vo väčšom množstve a vyvoláva bežné alergické príznaky. Pri histamínovej intolerancii však nejde o alergiu, ako sa často mylne domnievame.

Nie je to alergia

Histamínová intolerancia je nedostatok enzýmu diamínooxidázy (DAO). Úlohou tohto enzýmu je ničiť v čreve histamín v prijatej potrave, pretože keď je ho veľa, tak nám robí ťažkosti. A keď máme nedostatok tohto enzýmu, prejavuje sa to histamínovou intoleranciou, čo znamená, že netolerujeme dobre histamín v jedle,“ vysvetľuje imunologička Veronika Pružincová z Pneumo-Alergo centra v Bratislave. Podľa jej slov, ak sa nám zdá, že histamínovej intolerancie teraz veľmi pribúda, je to len preto, že lekári ju začali viac diagnostikovať. Aj predtým sa v ambulanciách stretávali s ľuďmi, ktorí mali príznaky podobné alergiám, ale nikto nevedel prečo. „Niekedy koncom 80. rokov minulého storočia sa prišlo na to, že existuje histamínová intolerancia, len ešte sa netušilo, že je toho až tak veľa. Neskôr sa vymysleli komerčné testy a tak dnes máme možnosť diagnostiky. A na základe testov zisťujeme, že histamínová intolerancia bude zrejme rovnako častá ako laktózová intolerancia (podľa posledných údajov by laktózovou intoleranciou mohol trpieť už každý šiesty človek na svete – pozn. red.), o ktorej už ľudia vedia dosť.“

Keďže existuje genetická predispozícia pre toto ochorenie, môže postihovať deti aj dospelých. „V súčasnosti vidíme, že histamínovou intoleranciou trpia trochu viac ženy ako muži, ale to  môže byť aj preto, že ženy častejšie chodia k lekárovi a dajú sa diagnostikovať. Chlapi často kašľú na to, že majú nafúknuté brucho,“ dodáva lekárka.

Stačí odber krvi

Prejavy histamínovej intolerancie sú veľmi rôznorodé. Niekto má len tráviace problémy, u iného sa ochorenie prejavuje na koži alebo bolesťami hlavy či búšením srdca. Preto väčšinou chvíľu trvá, kým sa pacient dozvie správnu diagnózu. Neraz pochodí viac lekárov a absolvuje množstvo vyšetrení, kým sa zistí, že jeho skutočným problémom je histamínová intolerancia. Samotné ochorenie sa pritom dá diagnostikovať pomerne jednoducho z odberu krvi. „Diamínooxidáza je jeden z mála tráviacich enzýmov, ktorý koluje aj v krvi a preto sa dá z krvi zistiť. Pozeráme sa na kvantitu enzýmu DAO – čiže koľko ho je, aj na aktivitu, čiže ako je funkčný, či je lenivejší alebo je dobre aktívny. Okrem toho je DAO vo vysokom množstve ešte aj v obličkách, u tehotných žien v placente a tiež v čreve. Krvný test síce nie je stopercentný, pretože keď vyjde znížená hladina DAO, ešte to nemusí automaticky znamenať histamínovú intoleranciu, no už je to pre nás isté vodidlo. Potom si to už pacient vie ľahko overiť diétou. Keď mu pomáha a, naopak, pri jej porušení sa jeho stav zhorší, tým sa diagnóza potvrdí,“. A dodáva: „Nepovedala by som, že histamínová intolerancia je to priamo choroba, skôr stav. Je to nepríjemná, ale nie až taká závažná diagnóza.“

Čo môžem jesť?

Základnou liečbou je diéta – čiže vyhýbanie sa potravinám, ktoré obsahujú veľa histamínu. Treba znížiť histamín prijímaný v strave. „Keďže histamín vzniká enzymatickým štiepením, najviac je ho v nakvasených potravinách a vo všetkom, čo dlho stojí, preto aj pri varení či zohrievaní jedla sa histamín v potravinách zvyšuje. Najväčší problém býva s kyslou kapustou, štipľavými potravinami ako je čili, veľa histamínu obsahuje čokoláda, alkohol, kvasnice, paradajkové výrobky, z ovocia najmä citrusy, z mliečnych výrobkov vyzreté syry a kyslomliečne výrobky, plody mora, nie celkom čerstvé ryby, kuracie mäso, sója a koreniny ako škorica. Potravín, ktorým sa treba vyhnúť, je dosť veľa, pretože niektoré obsahujú veľa histamínu, iné podporujú uvoľňovanie histamínu a ďalšie blokujú DAO,“ vysvetľuje lekárka.

Väčšinou to ale neznamená, že pacient už nikdy nebude môcť jesť tieto potraviny, len si musí kontrolovať ich množstvo a naučiť sa vhodné kombinácie jedál. „Okrem diéty pacient môže užívať aj klasické antihistaminiká, ktoré sa podávajú pri alergii a ktoré môžu čiastočne pomôcť, odporúča sa tiež vitamín B6 a C. Probiotiká pomáhajú upraviť prostredie v čreve, čím sa podporí aj samotná tvorba enzýmu DAO. A okrem toho existujú voľnopredajné enzýmy DAO, ktoré sa izolujú z prasiat a pacientom môžu pomôcť v prípade, keď nevedia odolať jedlu s vysokým obsahom histamínu. Vtedy si dajú tento enzým a tak si môžu trošku uľahčiť život.“

Treba tiež vedieť, že okrem potravín s vysokým obsahom histamínu môžu celkový stav a príznaky histamínovej intolerancie zhoršovať všetky prekonané akútne ochorenia, pričom najhoršie sú črevné infekcie, stres, ale aj mnohé lieky. „Pri podaní niektorých liekov môže byť reakcia organizmu veľmi výrazná. Najhoršia je pri podaní kontrastných jódových látok, ktoré sa využívajú pred niektorými vyšetreniami,“ upozorňuje imunologička.

Môže sa stratiť?

Histamínová intolerancia sa môže objaviť aj ako následok iného ochorenia. Napríklad celiakie alebo zápalového ochorenia čriev. Keď sa dostane pod kontrolu táto primárna choroba, problém s histamínovou intoleranciou sa výrazne zlepší alebo sa môže úplne stratiť. „Pri histamínovej intolerancii bývajú lepšie obdobia aj horšie. Závisí od toho, či je črevo v poriadku alebo je oslabené napríklad zanedbaním správneho stravovania, prípadne aj stresom. Je ťažké povedať, ako sa bude ochorenie vyvíjať ďalej a či bude celoživotné. Predsa len testy robíme maximálne desať rokov, nemáme ešte také skúsenosti. Ja pacientom radím, aby sa po čase otestovali, ako sú na tom a či zvládnu zjesť viac. Niekedy je to tak, že po roku dodržiavania diéty sa majú dobre, potom ale príde nejaké stresujúce obdobie a príznaky sa zase zhoršia,“ hovorí imunologička.

Kým napríklad v prípade celiakie vieme, že nedodržiavanie diéty môže viesť až k rakovine, pri histamínovej intolerancii takéto znalosti zatiaľ nemáme. „No keď človek neobmedzí príjem histamínu v potravinách, telu jednoducho nie je dobre. Keď to spôsobuje časté hnačky, ničí sa prostredie čreva, nastáva problém so vstrebávaním dôležitých živín. Rovnako je to aj pri vracaní. Navyše dlhodobo poškodzovaný organizmus je potom náchylný aj na iné ochorenia.“

Netrápia aj vás?

K najčastejším príznakom histamínovej intolerancie patria:

  • Tráviace problémy – nafukovanie, hnačky, zápchy, bolesti brucha, pocity na vracanie.
  • Dýchacie ťažkosti a príznaky podobné ako pri peľovej alergii – svrbenie očí, tečenie z nosa, nádcha, opuch nosovej sliznice, zhoršenie astmatických prejavov u astmatikov.
  • Kožné problémy – svrbenie a začervenanie kože, vyrážky, prípadne aj opuchy.
  • Srdcovo-cievne problémy – búšenie srdca, prípadne aj zvýšený krvný tlak.
  • Iné ťažkosti – poruchy spánku, bolesti hlavy, návaly tepla, bolesti pri menštruácii.

Pozor na alkohol a lieky

Existuje aj dočasná forma histamínovej intolerancie, ktorá vás môže potrápiť, keď to preženiete s alkoholom alebo po dlhšom užívaní niektorých liekov (napríklad aj antibiotík alebo niektorých liekov proti bolesti). V takomto prípade zaraďte načas histamínovú diétu, doprajte tráviacemu systému, aby sa zregeneroval a je veľmi pravdepodobné, že vaše problémy potom zmiznú.

Týmto potravinám sa vyhnite

Najmenej histamínu je v čerstvých potravinách. Čím dlhšie sa skladujú, obsahujú ho viac. Najviac histamínu obsahujú potraviny, ktoré prešli procesom kvasenia alebo fermentácie.

  • Alkohol – veľa histamínu obsahuje víno, sekt aj kvasinkové pivo
  • Mliečne výrobky – najhoršie sú zrejúce syry (napríklad ementál, parmezán, camembert), acidofilné mlieko, cmar, kyslomliečne jogurty.
  • Ryby – jedzte len čerstvo vypitvané, keď dlhšie stoja, sú zmrazené alebo inak konzervované, treba sa im vyhnúť. Morské plody tiež obsahujú veľa histamínu.
  • Kvasnice – aj čerstvé pečivo.
  • Zelenina – kvasená kapusta, paradajky, baklažán.
  • Ovocie – jahody, ananás, citrusové plody, kivi.
  • Kakao a čokoláda.
  • Sója – vrátane sójovej omáčky.
  • Ochucovadlá a omáčky – kečup, rôzne dresingy, jablčný či balzamikový ocot, niektoré prídavné látky, ktoré sa používajú na ochucovanie potravín.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.