PRI TÝCHTO ŤAŽKOSTIACH MÔŽETE CHUDNÚŤ
Zvýšená funkcia štítnej žľazy
Síce sa vyskytuje menej často ako znížená funkcia štítnej žľazy, no predsa len trápi dosť ľudí. Štítna žľaza pri tomto ochorení produkuje nadbytok hormónov. Okrem chudnutia (napriek dobrému apetítu), sa to prejavuje aj únavou, srdcovou arytmiou, trasením rúk, hnačkou, vysokým krvným tlakom, zadýchavaním, nervozitou, vlhkou a teplou pokožkou, depresiami. Navonok môže byť viditeľné zväčšenie štítnej žľazy, nápadne vystupujú očné gule, čo vyvoláva pocit pálenia očí, opuchy viečok alebo poruchy pohyblivosti očí a dvojité videnie.
Celiakia
Je to trvalá neznášanlivosť lepku, ktorý sa nachádza v obilí. Ide o autoimunitné ochorenie, pri ktorom dochádza k chronickému zápalu čreva a poškodeniu sliznice tenkého čreva. V dôsledku toho sa do organizmu poriadne nevstrebávajú žiadne živiny z jedla (bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály) a organizmus chradne. Prejavy celiakie sú nesmierne široké – od hnačiek, bolestí brucha, pocitu nafúknutia brucha, cez nadmernú únavu, anémiu (málokrvnosť), neplodnosť, depresiu, osteoporózu, až po vynechávane menštruácie a neurologické ťažkosti. Liečbou je celoživotná diéta, pri ktorej sa vylúčia zo stravy potraviny obsahujúce lepok.
Chronické zápalové ochorenia čriev
Crohnova choroba či ulcerózna kolitída sú choroby, ktoré sa vyznačujú zápalom čriev. Vždy, keď je pri ochorení postihnuté črevo, znamená to, že do organizmu sa zo stravy nemôžu poriadne vstrebávať dôležité živiny a preto človek chradne, čo sa prejaví navonok chudnutím. Obe tieto choroby sa prejavujú hnačkami, bolesťami brucha, kŕčmi, prípadne krvácaním z konečníka.
Rakovina
Nadmerná strata hmotnosti je tiež jedným zo základných príznakov rakoviny. Avšak neľakajte sa, nikdy to nie je jediný príznak.
Jeden príznak nestačí
- Priberanie alebo chudnutie vo väčšine prípadov znamená len toľko, že sa treba viac sústrediť na správne stravovanie a pohyb.
- Ak zistíte, že váš kalorický príjem je v poriadku, potom sa zamerajte na ďalšie príznaky. Väčšina ochorení ich má niekoľko a spomalený či zrýchlený metabolizmus je len jednou z nich, obyčajne nie veľmi výraznou.
- Až potom vyhľadajte lekára a nechajte si urobiť potrebné vyšetrenia.
Ako sa správne vážiť?
Aby ste si boli skutočne istí, že s vašou hmotnosťou niečo nie je v poriadku, dôležité je aj to, ako sa vážite.
- Vážte sa vždy v rovnakú hodinu – ideálne ráno po zobudení, nalačno.
- Vedzte, že kolísanie váhy v priebehu dňa o 0,5 až 2 kg je prirodzené.
- Ženy by mali vedieť, že pri menštruácii telo môže zadržiavať tekutiny v tele a preto dva až tri dni pred menštruáciou môže ich hmotnosť stúpnuť o 1 až 2 kg.
- Rovnako niektoré lieky (napr. aj hormonálna antikoncepcia) spôsobujú hromadenie tekutín v tele, čo sa prejavuje na vašej váhe.