Hlavne som však chcela poznať dôležitú odpoveď na otázku, či je alebo nie je práve oneskorená potravinová alergia IgG jednou z možných príčin mojich problémov s pleťou, trávením, migrénou či častými ženskými zápalmi.

Najväčšou zákernosťou IgG oneskorených reakcií na potraviny je fakt, že zdravotné ťažkosti sa môžu ukázať až do niekoľkých hodín či dokonca dní, ojedinele aj týždňov po požití pre nás nesprávneho jedla. „Oneskorenosť“ tejto reakcie v našom tele na problematickú potravinu je spôsobené aj tým, že IgG potravinová alergia je charakterizovaná slabým zápalom, ktorý pri dlhodobej konzumácii nevhodnej potraviny môže vyústiť až do chronického stavu. Trápia vás charakteristické prejavy ako hnačka, zápcha, bolesti brucha, plynatosť, chronická únava, časté bolesti hlavy, gynekologické problémy, zhoršená pleť či dokonca problémy s nadváhou? Tak potom práve pre vás je vhodný test na oneskorenú potravinovú alergiu IgG.

V tomto článku vám chcem povedať viac o tom, aký je tento test naozaj, čo je súčasťou balenia, na čo si treba dať pri odbere krvi pozor, čo (ne)robiť, kedy a kde nájdete vaše výsledky vyšetrenia, ktoré konkrétne problematické potraviny možno odhaliť, aj prečo sa určite oplatí investovať do svojho zdravia.

Ktoré potraviny je možné v rámci testu 22 Základných potravín vyšetriť?

Zo zeleniny je to mrkva, paprika a paradajka, z ovocia ananás, pomaranč a banán; strukoviny a sójové bôby; mliečne produkty ako kravské mlieko, kozie mlieko a ovčie mlieko. Problematickou potravinou môže byť aj kuracie mäso, homáre, ryža, lepok, slepačie vajíčko, ďalej med, kvasnice, lieskové orechy a mandle, cesnak či vanilka.

Čo je súčasťou balenia?

Súčasťou testu na oneskorenú potravinovú alergiu IgG je prehľadný grafický návod, ako máte test zrealizovať, podrobný príbalový leták, žiadankaobálka. Z osobnej skúsenosti vám odporúčam tieto ´návody na použitie´ pred samotným testovaním niekoľkokrát dobre prečítať. Nie preto, že by bol test povedzme to ´technicky náročný´, ale samotný odber má svoje špecifiká, na ktoré je dobré počas testovania nezabúdať. Ďalej v balení nájdete samostatne zabalenú odberovú súpravu určenú na odber kapilárnej krvi, ktorá obsahuje 2 alkoholové tampóny na dezinfekciu, 2 lancety na vpichnutie do prsta, 2 rýchloobväzy a kartičku na odber krvi.

 

Ako na to?

Celý proces realizácie vyšetrenia u vás doma je veľmi jednoduchý a určite sa ho nemusíte báť. Ak ste si podrobne prečítali návod, môžete vypísať žiadanku alebo si to pokojne nechajte aj na koniec. Hlavne sa napite vody, rozcvičte si ruky hoci aj na makarenu J, malú chvíľku nimi potraste, šúchajte, aby ste dobre stimulovali krvný obeh. Dôkladne si ich umyte mydlom a teplou vodou. Pracujte na čistej ploche stola a urobte si pohodlie. Neverili by ste, ale aj stres alebo akékoľvek menšie rozptýlenie môže spôsobiť, že krv, ktorú potrebujete na samotné testovanie, bude kvapkať pomalšie a celý proces bude pre vás mierne komplikovaný.

Otvorte testovaciu kartičku. Vydezinfikujte si miesto vpichu, celú plochu bruška vášho prsta (ukazováka, prostredníka alebo prstenníka). Lancetu vpichnite zboku prsta, ideálne z tej strany, kde je jeho susedný prst. Takže, idete na to, no stress, vpich lancetou nebolí, skôr vás prekvapí, ako rýchlo to máte za sebou. Pozor, lanceta vystrelí iba raz, ak sa vám vpich nepodarí, budete musieť použiť druhú lancetu (teraz už viete, prečo sú v balení 2 kusy J). Po vpichu dajte dlaň smerom nadol a prst masírujte už od dlane po celej jeho dĺžke, no nedotýkajte sa miesta, kde krv vyteká.

Na testovacej kartičke je znázornených 6 malých kruhov. Práve do nich nechajte padnúť kvapku krvi, ideálne po celej ploche kruhu a nezabudnite, že krv máte iba nakvapkať, nikdy ju neotláčajte prstom ani nechytajte rukami zakrúžkované testovacie plochy kartičky. Práve možné znečistenie, pot či mastnota na povrchu rúk by mohli znehodnotiť testovaciu kartičku a test sa tak stáva pre ďalšie vyšetrenie nepoužiteľný. Správne vyplňte krvou najmenej 4 zo 6 kruhov. Na jeden krúžok budete potrebovať cca 2 kvapky.

Kartičku nechajte dobre uschnúť, ideálne počas noci pri izbovej teplote. Určite ju nedávajte na slnko, nefúkajte do kartičky ani ju nefénujte. Po uschnutí vložte zatvorenú kartičku na odber krvi do plastového vrecúška, ktoré je súčasťou testu a vložte ho spolu s vyplnenou žiadankou do obálky s vopred vyplnenou adresou laboratória. Jediné, čo stačí urobiť, je napísať svoju adresu a obálku poslať poštou. Poštovné nehradíte vy, ale príjemca J. A teraz už len stačí čakať na výsledky z laboratória.

Kde a kedy nájdem výsledky vyšetrenia?

To, ako sa dozviete výsledky testu, si zvolíte vy priamo na žiadanke. Stačí si vybrať z troch možností. Osobné prevzatie priamo v laboratóriu, doručia vám ich elektronicky do vašej emailovej schránky alebo priamo do vášho mobilu. Vďaka aplikácii „Môj labák„, ktorú si bezplatne stiahnete do svojho mobilu, získate prístup k vašim laboratórnym výsledkom. Ja som si zvolila možnosť zaslania na môj e-mail a výsledky mi z laboratória doručili v priebehu niekoľkých pracovných dní od odoslania testu.

Ako také výsledky testu vyzerajú a ako som ´dopadla´ ja?

To môžete vidieť sami. Počet nežiaducich reakcií na problematické potraviny je v mojom prípade dokopy 8. Konkrétne zistené nežiaduce reakcie sú zoradené podľa intenzity tvorby alergénov – špecifických protilátok IgG, na slabé, zvýšené a vysoké intolerancie. Najväčší problém sú v mojom prípade mliečne výrobky, banány a kuracie mäso. Bolo to pre mňa dosť šokujúce zistenie, keďže tieto potraviny zbožňujem, a bude pre mňa asi veľmi ťažké eliminovať ich zo svojej stravy. Veď to poznáte, zvyk je železná košeľa. No ja to skúsim, vylúčim ich zo svojho jedálnička, a verím, že po niekoľkých týždňoch by sa mohli ukázať prvé, hoci aj malé pozitívne zmeny. A tiež budem výsledky vyšetrenia konzultovať aj so svojou všeobecnou lekárkou. A čo na záver? Jednoznačne test odporúčam a tých 60 € neľutujem, pretože to bola správna investícia do môjho zdravia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.