Kútiky sú zápalové ochorenie pier, odborne nazývané chelitis angularis. Niekedy sa vyskytuje v jednom a v niektorých prípadoch v oboch kútikoch pier. Častejšie sa s ním stretneme u detí ako u dospelých. Jeho vznik zapríčiňujú baktérie alebo kvasinky, najčastejšie však ide o kombináciu oboch faktorov. Hoci sa tieto mikroorganizmy bežne nachádzajú na našej koži či slizniciach, ťažkosti sa odštartujú až po ich premnožení alebo ak sa dostanú do otvorenej rany. Vlhké prostredie v ústach navyše podporuje vznik a rozvoj tohto problému.

Spôsobujú ich aj tráviace ťažkosti

Prispieť k vzniku kútikov môže i nedostatok niektorých vitamínov skupiny B, konkrétne B2, 5, 7, 9 a 12. Do určitej miery môže zhoršenie stavu spôsobiť aj nedostatok minerálov ako železo a zinok. Aj preto sú kútiky problémom predovšetkým ľudí bojujúcich s anémiou alebo tráviacimi ťažkosťami či chorobami, ako je napríklad Crohnova, keď sa do tela ťažšie vstrebávajú niektoré spomínané vitamíny. Ďalšou skupinou ľudí, u ktorých sa kútiky objavujú, sú tí, ktorí dlhodobo užívajú antibiotiká.

Nesprávna ústna hygiena je jedna z príčin

Starostlivosť o chrup a ústa by sme rozhodne nemali podceňovať. Aj to je totiž jedna z príčin, ktorá môže prispieť k progresii praskajúcich kútikov. „Nedostatočnou ústnou hygienou možno taktiež prispieť k častejšiemu výskytu kútikov, nakoľko infekcia pochádza najmä z úst. Občas si ľudia pomýlia kútik s herpesom, čo je však už vírusové ochorenie,“ upozorňuje Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti.

Pri liečbe dbajte na dezinfekciu

Základ liečby tvorí nanášanie protikvasinkových a antibakteriálnych mastí, ktoré uľahčujú hojenie. Pred samotným nanesením je dôležité ranku najskôr vydezinfikovať, napríklad bórovou vodou. V lekárni vám vhodne poradia, ktoré ďalšie roztoky sú na dezinfekciu vhodné a ktoré, naopak, nie.

Ak uprednostňujete skôr prírodné prípravky, vhodný je betaglukán. „Betaglukán môže pomôcť imunite k lepšiemu hojeniu a betaglukánový gél je výborný pri regenerácii poškodených tkanív,“ ozrejmuje Adrián Doboly, odborník na imunitu. Ďalším dobrým pomocníkom je propolisová tinktúra, hojenie urýchľuje aj čajovníkový olej a aloa. Odporúča sa dokonca aj potieranie rán čerstvým cesnakom, čo však môže byť trochu problém, ak sa chystáte do práce alebo kdekoľvek medzi ľudí.

Dopĺňať by sa mali aj vitamíny skupiny B, železo a zinok. To, či ich budete telu dodávať vo forme stravy, najmä zeleniny, alebo ako výživové doplnky, je len na vašom rozhodnutí.

„Ak by sa kútiky vyskytovali často a ich hojenie trvalo neprimerane dlho, je vhodné navštíviť lekára, nakoľko niekedy bývajú prejavom iných, závažnejších ochorení,“ upozorňuje Ing. Adrián Doboly, odborník na imunitu.

Čo spôsobuje bolestivé kútiky?

Kútiky vznikajú v podobe začervenania a bolestivých škvŕn na rozhraní sliznice úst a pier. Charakterizuje ich prasklinka, ktorá sa nachádza v strede. Kútiky môžu svrbieť, byť pokryté žlto-hnedastou chrastou, mokvať alebo dokonca začať krvácať. Ide o veľmi nepríjemné prejavy, ktoré vedia negatívne zasiahnuť do každodenného spoločenského fungovania, najmä pri konzumácii jedla a nápojov, nehovoriac o tom, že sú prejavom oveľa vážnejších, vyššie spomínaných procesov, ktoré v tele prebiehajú.

Prevenciou je správna ústna hygiena a probiotiká

Okrem zásobovania tela potrebnými minerálmi a vitamínmi, aby bolo schopné brániť sa zápalu, je dôležité robiť aj ďalšie preventívne opatrenia. Keďže zdrojom infekcie býva najmä ústna dutina, základným predpokladom zamedzenia vzniku kútikov je správna starostlivosť o ňu. Zuby by sme si mali čistiť minimálne 2-krát denne, ideálne zubnou pastou, ktorá neobsahuje sodium-lauryl-sulfát. Zdravú mikroflóru v ústach udržujú napríklad aj probiotiká na cmúľanie. Ako prevenciu možno používať i ochranné balzamy na pery s obsahom zinku. U detí je potrebné kútiky udržiavať v čistote, často im tam zostávajú zvyšky z jedla. Ak však žiadne zo spomínaných postupov nezaberajú, je potrebná návšteva lekára, ktorý naordinuje liečbu presne podľa potrieb vášho tela.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 3.7/5. From 6 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.