Menopauza je prirodzenou súčasťou života a končí ňou plodné obdobie ženy. Bežne nastupuje v období od 45. do 55. roku života, existujú však výnimky, keď sa nečakane objaví skôr
Podľa štatistík pribúda žien, ktoré menopauza prekvapí predčasne. Nečakané zmeny v organizme dokážu poriadne nabúrať nielen každodenný život, ale aj psychiku žien – trpia tým, že ich zradilo vlastné telo, že strácajú ženskosť a predčasne zostarnú. Okrem sprievodných javov, ktoré sú rovnaké ako pri bežnej menopauze, to pre ne totiž znamená, že nebudú môcť naplniť svoju túžbu po otehotnení a pôrode.
Presná príčina, prečo vaječníky prestávajú pracovať už pred štyridsiatkou, zostáva vo väčšine prípadov neznáma. Niekedy príčinu poznáme, a to väčšinou vtedy, keď sa za ňou skrýva nejaké ochorenie alebo jeho liečba. Napríklad predčasná menopauza dokázateľne súvisí s podstúpením rádioterapie či chemoterapie pri rakovinových ochoreniach, môže ju spôsobiť aj genetická abnormalita súvisiaca s chromozómom X, či porucha tvorby estrogénu. Ohrozené sú tiež pacientky s autoimunitným ochorením (napríklad autoimunitných zápal štítnej žľazy alebo reuma). Vyhasnutie vaječníkov vzácne nastáva po prekonaní ťažkej virózy či infekcie, prípadne po niektorej z gynekologických operácií, ako je odstránenie cysty a podobne.
Prejavy predčasnej menopauzy
V podstate bývajú zhodné s prejavmi klasickej menopauzy. Takže ženy trápia najmä:
– návaly tepla a potením,
– nepríjemne búšenie srdca,
– podráždenosť a precitlivenosť,
– problémy so zaspávaním a nespavosť,
– väčšia plačlivosť a depresívne nálady,
– znížená chuť na sex,
– sex môže byť bolestivý, lebo vagína nie je dostatočne vlhká,
– častejšie infekcie močových ciest,
– inkontinencia,
– suchá pokožka s pigmentovými škvrnami.