„Každý mesiac som bola smutná. Vždy som dostala menštruáciu, hoci sme sa s manželom snažili o dieťatko. Nakoniec nám pomohla medicína a skúsení odborníci z Gyncare,“ začína rozprávanie o ceste za dieťatkom mamička. „Môj gynekológ mi po sérii vyšetrení navrhol liečbu v Centre pre asistovanú reprodukciu. Tam mi zisťovali hormonálny profil, manželovi urobili spermiogram a ďalšie vyšetrenia, ktoré ukázali, že zdravotný problém bol u mňa – nepriechodný vajcovod.“ Našťastie, nepriechodný bol iba jeden vajcovod, čo potvrdila laparoskopia, ktorú vykonal jej gynekológ. Mirka následne podstúpila vyšetrenia v Gyncare.
„Prístup lekárov bol fantastický. Hneď vedeli, aké vyšetrenia je potrebné spraviť a netlačili nás do ničoho. Všetko prebiehalo veľmi diskrétne, čo tiež oceňujem. Vážim si tiež to, že nám najprv odporučili menej náročnú liečbu, a to insemináciu. Tú sme podstúpili, avšak neúspešne, a keďže ovulácia u mňa prebiehala niekoľko mesiacov po sebe vždy na tej strane, kde bol práve nepriechodný vajíčkovod, tak sme sa nakoniec po mesiacoch čakania rozhodli, že pristúpime k IVF.“ Mirka s manželom neveria na zázraky, a preto aj do tohto procesu išli s triezvou hlavou. „Boli sme si vedomí, že sa to nemusí podariť na prvýkrát, avšak keď nám deň po odbere vajíčok embryologička oznámila, že sa oplodnilo a začalo vyvíjať viacero embryí, vzplanula v nás iskierka nádeje, že by to predsa len mohlo vyjsť.“ Nakoniec sa z tehotenstva tešili. Celých 9 mesiacov bolo bezproblémových a synček Michal sa narodil po prirodzenom pôrode a je úplne zdravý.
„Nepriechodnosť vajcovodov je jeden z problémov, ktorý bráni prirodzenému počatiu. Vajíčkovody môžu byť poškodené buď zápalom, ktorý prebehol v minulosti, ale tiež bývajú často nepriechodné napríklad u pacientiek s endometriózou. Vyšetriť funkčnosť vajíčkovodov vieme röntgenom, čo sa ale dnes používa už len minimálne, laparoskopicky alebo ultrazvukom. V dnešnej dobe sa už rekonštrukcie – komplikované „opravy“ takto postihnutých vajcovodov – odporúčajú len veľmi zriedka. Rýchlejšou a perspektívnejšou cestou k bábätku je práve použitie metód umelého oplodnenia, pri ktorom vlastne vajíčkovody nepotrebujeme, keďže vajíčko sa odoberie priamo z vaječníka a embryo vrátime priamo do maternice,“ vysvetlila nám doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA, odborný garant Centra pre asistovanú reprodukciu Gyncare.
Samotný „proces“ oplodnenia v Centre asistovanej reprodukcie hodnotí pani Mirka pozitívne. „Pred odberom vajíčok som bola trošku nervózna, ale keďže to prebiehalo v celkovej anestézii, netrvalo to dlho a raz-dva som to mala za sebou. Čo ma však nepríjemne prekvapilo, boli bolesti po zákroku, keďže pacientka, ktorá ležala so mnou na izbe, nemala paradoxne žiadne bolesti. Ja som mala nepríjemné kŕče v bruchu až do ďalšieho dňa. A pri vklade embrya som tiež cítila miernu bolesť. Ale keď viete, čo je za tým, tak to vydržíte,“ usmieva sa dnes už hrdá mamina.
Mirka má 35 rokov a teda vek, keď na druhé dieťatko ešte nie je neskoro, ale už je najvyšší čas nad ním rozmýšľať. Majú s manželom úplne jasno, na ktoré dvere opäť zaklopú. „Ak budeme plánovať ďalšie dieťa a nepôjde to, určite sa znovu obrátime na Gyncare. V rámci cyklu umelého oplodnenia sme si dali dve embryjká zamraziť. Takže ak ani ďalšie tehotenstvo nepôjde prirodzene, určite si po nich prídeme,“ uzatvára pani Mirka.