Podzemné aj povrchové zdroje môžu byť kontaminované chemikáliami z odpadových vôd, poľnohospodárskou činnosťou (hnojivá a pesticídy), priemyselnou výrobou, skládkami odpadu, čerpacími stanicami, nemocnicami či cestovným ruchom. Novým rizikovým faktorom sú mikroskopické látky, pre ktoré ešte nie sú stanovené prípustné limity, pretože je nedostatočne preskúmané, aké škody spôsobujú v ľudskom tele. Veľkou hrozbou sú polyfluorované látky, pri ktorých existuje podozrenie, že môžu spôsobiť napríklad rakovinu obličiek. Týchto látok sú stovky a nachádzajú sa takmer všade – od papierových obalov na pizzu cez teflonové panvice až po zimné bundy.

 

Arzén

Ak používate vodu zo studne, mali by ste ju dávať pravidelne testovať, či nie je kontaminovaná týmto vysoko toxickým prvkom (hraničná hodnota je 0,01 mg/l). Do podzemnej vody sa arzén dostáva z minerálov alebo priemyselného odpadu. Odstraňuje sa pri úprave vody, ale ak je ho nadbytok, hromadí sa v orgánoch a môže viesť až k rakovine.

 

Olovo

Povolený limit pre obsah olova, ktorý môže vo vysokých dávkach poškodiť obličky, je 0,01 mg/l. V mnohých domácnostiach však pitná voda stále preteká cez staré olovené rúry, čím sa obsah olova v nej výrazne zvyšuje.

Chlór

Používa sa na preventívnu dezinfekciu pitnej vody, citlivým ľuďom však môže spôsobiť podráždenie slizníc, aj keď zákonný limit je len 0,3 mg/l. Na porovnanie: v USA sú povolené 4 mg/l. Ak chcete vodu zbaviť chlóru, povarte ju 15 minút alebo ju nechajte niekoľko hodín odstáť, aby z nej vyprchal. Prípadne do vody pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy, ktorá chlór zneškodní. Oveľa nebezpečnejšie sú však vedľajšie produkty chlórovej dezinfekcie, ktoré sa hromadia v tele a môžu spôsobovať alergie, astmu či dokonca rakovinu močového mechúra.

 

Lieky

Veľa látok sa cez náš tráviaci a vylučovací systém dostáva do odpadových vôd a odtiaľ naspäť do zdrojov pitnej vody. Tak sa stáva, že hygienici v nich pri analýzach nachádzajú stopy drog, hormónov, antibiotík a ďalších liečiv. Časť z nich prejde aj filtrami čističiek. Napriek tomu nie sú stanovené žiadne medzné hodnoty pre tieto reziduálne liečivá.

 

Meď

Viete, z akého materiálu je vaše vodovodné potrubie? Ak je medené, môže tento ťažký kov prenikať aj do vody a prejavovať sa „kovovou chuťou“ v ústach. Vo veľkých dávkach meď spôsobuje tráviace problémy a vážne poškodenia pečene.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.