Skúste si to len predstaviť… Prestane vám slúžiť nejaký orgán a tak si zájdete do nemocnice a dáte si ho ako súčiastku na aute v servise vymeniť. Alebo takto môžete absolvovať kompletnú generálku. Skvelá predstava, však? Takéto jednoduché to ešte síce nie je, ale hranice možností modernej medicíny sa stále posúvajú. Čo všetko je teda dnes v tejto oblasti možné?
Sluch
Sluch sa v plnom rozsahu zatiaľ úplne obnoviť nedá. Ak človek ešte aspoň trochu počuje, môže mu sluch zlepšiť načúvadlo. To ale mnohí odmietajú, pretože ho je vidieť. Dnes sú už však k dispozícii takzvané kochelárne implantáty, teda prístroje, ktoré vám lekár voperuje priamo do ucha. Sú teda skryté a dokážu pomôcť aj ľuďom, ktorí nepočujú takmer vôbec – musia však mať zachovaný sluchový nerv. Môžu ho používať deti, dospelí aj seniori. Novinkou je vylepšený kochelárny implantát novej generácie, takzvané bionické ucho AB, ktoré poskytuje ešte lepšiu kvalitu sluchu. Poisťovne však tieto pomôcky hradia len čiastočne.
Kĺby
Opotrebované kĺby sa dajú nahradiť takzvanými endoprotézami, teda umelými kĺbmi. Náhrada môže byť buď čiastočná, keď sa vymení len zničená časť, alebo celková, pri ktorej dostanete celý nový kĺb. Najčastejšie sa nahrádzajú veľké kĺby, teda bedrové a kolenné, ktoré bývajú najviac opotrebované, či už vekom alebo vplyvom nadváhy. Dnes sa už ale dajú vymeniť aj tie menšie ako ramenné, lakťové, zápästné a dokonca prstové. Umelé kĺby a ich súčasti sa vyrábajú z rôznych materiálov (titánu, polyetylénu, keramiky…), ktoré sa stále vyvíjajú, čím zaručujú lepšiu pohyblivosť. Po operácii nasleduje domáca liečba a rehabilitácie, prípadne pobyt v kúpeľoch, keď sa učíte nový kĺb používať. Napríklad s umelým kolenom sa do normálneho života vrátite po troch mesiacoch.
Zrak
Krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo ich kombinácia, šedý zákal… To všetko sa dá vyriešiť výmenou očnej šošovky. Je vhodná najmä pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu absolvovať laserovú operáciu oka, a pre ľudí nad 40 rokov. Podľa typu vady má pacient na výber z niekoľkých typov šošoviek: Napríklad monofokálne, ktoré umožnia dobré videnie na diaľku, ale na čítanie budete potrebovať okuliare. Bifokálna šošovka sprostredkuje dobré videnie do diaľky aj na blízko, s trifokálnymi uvidíte dobre nie len do diaľky a na čítanie, ale zároveň aj na strednú vzdialenosť, napríklad na počítač.
Srdce, pľúca, pečeň, obličky…
Dnes už ide o celkom bežnú operáciu. Po svete chodí veľa ľudí s transplantovanými vnútornými orgánmi. A nejde len o srdce, pľúca, pečeň alebo obličky. Lekári už dokážu nahradiť dokonca žalúdok, tenké črevo alebo slezinu. Vždy ale ide o pomerne náročnú operáciu, pred ktorou sa musí nájsť vhodný darca orgánov. Nie každý orgán, ktorý je práve k dispozícii, sa hodí pre konkrétneho človeka, pretože hrozí riziko, že by ho jeho telo jednoducho neprijalo. V posledných rokoch dochádza aj k celkom unikátnym zákrokom, keď je v rámci jednej operácie transplantovaných viacero orgánov naraz.
Pokožka
O časť kože môžeme prísť napríklad v dôsledku rozsiahlych popálenín alebo úrazu. Nahradiť zničenú kožu však dnes už lekári dokážu, aj keď ide o veľmi náročnú operáciu. Ak je to možné, odoberie sa takzvaný štep z iného miesta na vlastnom tele pacienta, prípadne sa použije koža od darcu. Tá sa však niekedy nedokáže s telom „zrásť“ a organizmus ju prosto odmietne. Transplantácia prebieha v celkovej anestéze a vzhľadom k jej náročnosti hrozí veľké riziko infekcií. Výsledok operácie sa dá posúdiť 36 hodín po zákroku, kedy by už malo telo začať tvoriť nové krvné cievy a spájať ich s nahradenou pokožkou.
Končatiny
Pre tých, ktorí mali smolu a prišli o niektorú z končatín, dnes už existujú takmer dokonalé protézy. V poslednom čase sa veľa hovorí o takzvanej bionickej ruke, s ktorou môže postihnutý takmer normálne fungovať – môže niesť tašku, písať a napiť sa zo skleneného pohára. Modernejšie bionické ruky majú prednastavených až 36 druhov úchopov. Ide však o veľmi drahú záležitosť.
Maternica
Bez maternice nemôže mať žena dieťa. Asi by to čakal málokto, ale keď sa žena narodí bez maternice, alebo oň z nejakých dôvodov príde, je možné voperovať ho od darkyne. A maternica funguje. Donedávna vykonávali túto transplantáciu iba vo Švédsku, už sa však rozšírila aj do iných európskych štátov. Ide však len o dočasný „záskok“ a oplodnenie prebieha umelo. S náhradnou maternicou môže žena porodiť maximálne dvoch potomkov, potom jej musí byť orgán opäť odstránený, aby mohla pacientka vysadiť podporné lieky. Zaujímavé je, že môže byť použitá maternica od živej, ale aj od mŕtvej pacientky.
Výskum ale napreduje – v USA dokonca vytvorili umelú maternicu. Tá by mala fungovať samostatne, mimo tela matky. Ide o akýsi vak naplnený plodovou vodou, v ktorom má plod podobné podmienky ako v skutočnej maternici. Zatiaľ bola úspešne otestovaná na šiestich jahňatách. Testovanie však bude ešte niekoľko rokov pokračovať, kým sa bude môcť táto metóda uplatniť aj u ľudí.