Súvisí to aj s frekvenciou, s akou sa dané potraviny v jedlách vyskytujú – oveľa viac sme v kontakte s obilninami a mliekom než napríklad s takou kurkumou. Pokiaľ vám po jedle nebýva dobre, toto sú najčastejšie zložky potravy, ktoré by to mohli mať na svedomí.
Mliečne produkty
Konkrétne na laktózu, čo je vlastne cukor v mlieku a produktoch z neho. V tele ju rozkladá laktáza, ktorá je nevyhnutná pre jej správnu absorpciu a strávenie.
A keď má človek takýchto laktázových enzýmov málo, stane sa logicky čo? Že telo nebude schopné laktózu správne spracovať. Vtedy dochádza k intolerancii.
Symptómy intolerancie laktózy zahŕňajú:
- bolesť brucha,
- nadúvanie,
- hnačku,
- plynatosť,
- nevoľnosť.
Táto intolerancia je obzvlášť častá. Podľa odhadov má s trávením laktózy problém až 65 % svetovej populácie, teda fakt dosť. Testy na takúto intoleranciu vám spraví každý obvoďák.
Pokiaľ vás teda skrúca po zmrzline či hocičom inom, čo obsahuje mlieko, je šanca, že do tejto štatistiky spadáte. Na druhej strane jogurty a fermentované produkty (napr. kefír) môžu byť ľahšie tolerované, pretože obsahujú menej laktózy ako iné mliečne výrobky.
Jednoduché pravidlo: pri intolerancií nemôžete len produkty so sladkým mliekom. Pri alergii nemôžete produkty so žiadnym mliekom.
Glutén
Ach, starý dobrý glutén, ktorý neznášajú všetci celiatici. V našom výbere nesmie chýbať.
Pokiaľ ho máte v zuboch aj vy, rýchlo ho vypľujte – pri celiakii totiž imunitný systém napáda tenké črevo a môže spôsobiť vážne poškodenie tráviaceho systému. Práve preto je celiakia definovaná ako autoimunitné ochorenie.
Samotný glutén je vlastne všeobecný názov pre bielkoviny nachádzajúce sa v pšenici, jačmeni, raži a podobne. S celiakiou je často zamieňaná najmä alergia na pšenicu, keďže majú veľmi podobné príznaky. Rozdiel je v tom, že alergiu na pšenicu vyvoláva protilátka na pšeničné proteíny, zatiaľ čo celiakia je spôsobená abnormálnou imunitnou reakciou najmä na glutén.
Mnohí ľudia však pociťujú nepríjemné príznaky, aj keď im testy na celiakiu alebo alergiu vyjdú negatívne. Tento jav je známy ako precitlivenosť na glutén (alebo ak to chcete fakt odborne: neceliakálna gluténsenzitívna sprue), čo je miernejšia forma neznášanlivosti lepku, ktorá podľa odhadov zasahuje od 0,5 do 13 % populácie.
Symptómy citlivosti na celiakiu sú podobné ako pri celiakii a zahŕňajú:
- nadúvanie,
- bolesť brucha,
- hnačku alebo zápchu,
- bolesti hlavy,
- únavu,
- bolesť kĺbov,
- vyrážku,
- depresiu alebo úzkosť,
- anémiu.
Celiakia aj citlivosť na glutén sa riešia bezlepkovou diétou, kedy človek vysadí potraviny obsahujúce glutén, najmä:
- chlieb,
- cestoviny,
- cereálie,
- pivo,
- pečivo,
- krekry,
- omáčky a dressingy, hlavne sójovú omáčku.
Dôležité je poznamenať, že každá precitlivenosť môže byť dočasná. Rovnako aj tá na glutén pri troche šťastia môže časom vymiznúť. Avšak celiakia je trvalá a jej neskorá diagnostika (a nenastavená diéta) môžu spôsobiť aj karcinóm hrubého čreva!
Pred testami na celiakiu určite nedržte žiadnu diétu, ale ani nechoďte okamžite, ako sa u vás prejaví reakcia. Telo nech je už upokojené, ale stále sa v ňom musia nachádzať protilátky, ktoré si vytvorí pri boji s problémovou potravinou.
Ideálna je návšteva lekára do niekoľkých týždňov od spozorovania príznakov pri normálnej strave.
Kofeín
Prečo máte po každej káve či energeťáku pocit, že si zvládnete podmaniť celý svet? Lebo kofeín blokuje receptory pre adenozín regulujúci cyklus spánku a bdenia, takže zrazu kmitáte ako kolibrík.
Väčšina dospelých môže bezpečne konzumovať až 400 mg kofeínu denne bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Toto množstvo kofeínu máte v približne štyroch šálkach kávy.
Niektorí ľudia sú naň však citlivejší a zažívajú reakcie, aj keď ho vypijú len za náprstok. Táto precitlivenosť je spojená s genetikou, ale aj so zníženou schopnosťou metabolizovať a vylučovať kofeín.
Aké sú príznaky?
- búšenie srdca
- úzkosť
- nervozita
- nespavosť
- roztržitosť
Pokiaľ máte podozrenie na túto intoleranciu, ruky preč od kávy, sódy, energetických nápojov, čaju a dokonca aj čokolády. Zdroj energie budete musieť hľadať inde.
Stále platí okrídlené pravidlo: negatívne testy na intoleranciu či alergiu stále nemusia znamenať, že ju nemáte. Výsledky závisia aj od času, odkedy ste vyhľadali pomoc lekára, dĺžky trvania problémov či strave, ktorú ste v období pred testovaním prijali. Preto sa určite nezdráhajte v ordinácii podrobne informovať o všetkých prejavoch a problémoch, ktoré ste zaznamenali.