Permanentný mejkap sa používa na úpravu obočia, zvýraznenie očí očnými linkami, na vytvarovanie pier alebo na korekciu pri kožných ochoreniach, ako napríklad vitiligo. S pomocou tenkej ihly sa do pokožky aplikujú prírodné hypoalergénne farbivá – približne do hĺbky 0,3 až 0,6 mm. Rozdiel medzi trvalým tetovaním a permanentným mejkapom je v zložení pigmentu. Na tvár by sa mali používať výlučne prírodné pigmenty, ktoré neobsahujú ťažké kovy a postupne sa odbúravajú z pokožky. Permanentný mejkap vydrží 2 až 5 rokov.

Trvácnosť permanentného mejkapu závisí od mnohých faktorov. U mladších ľudí permanentné tetovanie mizne skôr pre mastnejšiu pokožku. Pre trvácnosť tetovania je rozhodujúci  typ pigmentu pokožky, ďalej zvolený odtieň tetovacieho pigmentu, technika tetovania a taktiež starostlivosť o tetované miesto po zákroku.

 

ČO (NE)ROBIŤ PO TETOVANÍ MEJKAPU

Týždeň po zákroku sa tetované miesto nesmie vystavovať slnečnému žiareniu a treba počítať s tým, že ďalšie dva až tri týždne sa koža regeneruje. Ak sa vystavíte slnečnému žiareniu skôr, riskujete, že v mieste tetovania sa vytvorí zápal a pigmentová farba zmení odtieň.

Taktiež nie je vhodné tetovať na opálenú pokožku. Môže sa totiž stať, že zvolená farba chytí tmavšie, ako si predstavujete. Bezprostredne po tetovaní sa môžu v mieste aplikácie objaviť opuchy, ktoré postupne ustupujú. Na tetovanom mieste sa vytvárajú chrastičky, ktoré neslobodno zlupovať – musia odpadnúť samy. Pri násilnom odlúpnutí chrastičky môže „vypadnúť“ aj pigment.

Prvý týždeň po tetovaní pôsobí farba výraznejšie, preto sa netreba zľaknúť, že „je to nápadné“. Po zahojení sa sýtosť farby stiahne a tetovanie vyzerá prirodzenejšie. Tetované miesto sa ošetruje špeciálnou mastičkou, ktorú si možno kúpiť priamo po tetovaní v každom salóne. Z voľnopredajných krémov je vhodný krém s obsahom dexpanthenolu. V niektorých zdravotníckych potrebách, drogériách a lekárňach predávajú aj krém po tetovaní.

 

IMITÁCIA VLASTNÝCH CHĹPKOV

Permanentný mejkap neznamená, že už nie je potrebné primaľovať sa. Ak je na tvári na prvý pohľad vidieť, je výrazný, znamená to, že je zle urobený. Rokmi sa postupne pigment z tetovaného miesta vytráca a bledne. Je na rozhodnutí každej z nás, či podstúpi celú procedúru tetovania zase, alebo nechá permanentný mejkap úplne vyblednúť.

V súčasnosti je najobľúbenejšia technika permanentného mejkapu tzv. microblading, ktorý imituje vlastné chĺpky. Je to najprirodzenejšia technika tetovania obočia. Ak uprednostňujete výraznejšie obočie, voľte kombináciu microbladingu s takzvaným podtieňovaním. Obočie si však nechávajú tetovať aj muži, pričom sa používajú iné techniky a farebné odtiene.

 

NA ČO SI DAŤ POZOR?

Na čo si dať pozor okrem dôsledného výberu kozmetického štúdia, v ktorom si permanentný mejkap necháte urobiť? V optimálnom prípade je najlepšie vidieť nejakú inú klientku s už hotovým permanentným mejkapom od konkrétnej kozmetičky.

Častým problémom sú nevhodne zvolené farby pigmentu alebo zoxidované pigmenty. Veľký pozor si treba dávať na čiernu farbu, ktorá je pri permanentnom mejkape úplne nevhodná. Pokožka nevie čiernu farbu spracovať. Časom zanecháva na koži sivú alebo sivo-modrastú stopu. Takéto obočie sa ťažko pretetováva, preto je najideálnejšie podstúpiť laserové odstránenie tetovania a až potom nový permanent.

Základom permanentného mejkapu je správny výber salónu. Vyberajte si na základe referencií, skúseností a ochoty kozmetičky vysvetliť vám všetko potrebné pred zákrokom.

Čo ho spája s Áziou?

Pôvod permanentného mejkapu treba hľadať v ázijskom tetovacom umení, lenže v tomto prípade sa pomocou jemnej ihly vkladá farba do vrchnej časti kože. Pigmentovací prístroj má tvar guľôčkového pera, na konci ktorého je ihla. Pigmenty sa ukladajú do vrstvy kože, kde sa ešte nenachádzajú krvné cievy ani hustá sieť nervových vláken. Pigmentovanie teda prebieha nekrvavo a takmer bez bolesti. Do kože sa dostáva nealergizujúce prírodné farbivo, ktoré sa časom z kože vyplaví. Používajú sa jednorazové ihly a kozmetička by mala mať na rukách sterilné rukavice.

 

Permanentný mejkap a bolesť

Samozrejme, prah bolesti je u každej z nás iný a najnepríjemnejšie býva tetovanie „srdiečka“ v hornej časti pier a vnútorných častí očí. Najľahšie sa vo všeobecnosti dá zniesť tetovanie obočia. Dnes však už kozmetičky používajú anestetické masti a spreje, vďaka ktorým obyčajne klientka cíti vpichovanie farbiva jemnou ihlou ako škrabkanie či dokonca šteklenie.

 

Permanentný mejkap sa zvyčajne neodporúča, ak…

…trpíte zníženou zrážanlivosťou krvi,

…máte nejakú kožnú chorobu, ekzém alebo pleseň na tvári,

…máte na tvári herpes, kútiky, infekciu oka (napr. zápal spojiviek),

…ste alergička uprostred svojej peľovej sezóny,

…ste tehotná, alebo dojčíte,

…máte alergiu na lokálne anestetiká,

…ste onkopacientkou kratšie ako 6 mesiacov po chemoterapii,

…ste nositeľkou vírusu hepatitídy B alebo C, ste nakazená vírusom HIV,

…máte celkovo oslabený organizmus, niečo na vás „lezie“,

…v čase tetovania máte silnú, problematickú menštruáciu,

A pozor! Nesmie sa tetovať cez materské znamienka !

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.