Ako sa ukázalo, aj ženy v pokročilom štádiu ochorenia môžu viesť normálny život. Pravda za predpokladu, že okrem fyzických ťažkostí dokážu zvládnuť aj možné psychické problémy, ktoré choroba a liečba so sebou často prinášajú.
„Prieskum potvrdil, že až 43 percent pacientok trpí psychickými ťažkosťami. Trápia ich stavy úzkosti, nespavosť, depresia. Alarmujúci je ale fakt, že menej ako štvrtina z nich vyhľadá odborníka. Vyrovnať sa s takouto diagnózou pritom nebýva ľahké a môže to trvať aj roky,“ konštatuje psychologička Andrášiová. Dodáva, že ženy sa cítia stigmatizované chorobou a boja sa, že ich spoločnosť alebo rodina budú odsudzovať za to, že svoj stav nezvládajú. „Jedna pacientka, ktorá mala psychické problémy, sa mi priznala, že sa odhodlávala rok, kým vyhľadala pomoc. Hovorila si – Nestačí, že mám rakovinu, ešte budem aj blázon? Pritom keď prišla, výrazne sa jej uľavilo. Psychické zvládanie ochorenia je tiež nesmierne dôležité.“
Všetkým pacientkam ide o jedno – vrátiť sa späť do života, do vychodených koľají a žiť tak, ako pred zistením choroby alebo čo možno najpodobnejšie týmto dňom.
„Treba si uvedomiť, že to, čo je pre zdravých ľudí štandardné a síce, že majú rutinu svojho dňa, je pre onkologické pacientky cieľ. My sa tešíme aj z toho, že na nás nakričí šéf v robote, pretože pre nás to znamená, že sme na tom tak dobre, že zase môžeme chodiť do práce,“ s úsmevom konštatuje Eva Bacigalová zakladateľka občianskeho združenia Amazonky, ktorá si sama prešla rakovinou prsníka.