Územie Nízkych Tatier je naším najväčším národným parkom. Má však aj iné prvenstvá, môžete tu napríklad navštíviť najväčší jaskynný komplex, ktorý tvoria Demänovské jaskyne, či neďalekú Liptovskú Maru, ktorá je nádržou s najväčším objemom vody.

V ostatnom čase čoraz viac turistov podniká niekoľkodňový prechod hrebeňmi Nízkych Tatier. Keďže ide o vysokohorskú turistiku, každý, kto sa na ňu vydá, by mal mať nielen dobrú kondíciu, ale aj vhodnú obuv, oblečenie, výbavu, zásoby vody a jedla. Čo sa nocovania týka, po trase je niekoľko útulní a chát, počas teplejších nocí sa dá prespať aj „pod širákom“. Je to úžasné, len to skúste!

 

Na kráľovej holi…

Východiskovým bodom prechodu hrebeňmi Nízkych Tatier je väčšinou Telgárt, z ktorého vedie cesta na Kráľovu hoľu. Na tomto národovcami ospevovanom a povesťami opradenom vrchu síce strom zelený nenájdete, zato od roku 1960 na ňom stojí vysielač. Svoje meno vraj hoľa dostala po tom, ako sa na nej po poľovačke zastavil známy uhorský kráľ Matej Korvín. Podľa iných si vrch svoje meno vyslúžil svojou majestátnosťou, s akou kraľuje okolitej prírode. V každom prípade je to miesto, ktoré poskytuje pútavé výhľady na Vysoké a Západné Tatry a zároveň tam pramenia rieky Čierny Váh, Hron, Hornád a Hnilec.

S Kráľovou hoľou je spojené tiež meno Jura Jánošíka, a to najmä prostredníctvom Bottovej balady Smrť Jánošíkova. Kto by nepoznal povestnú vetu Horí ohník, horí…? Ibaže historici sa stále nevedia zhodnúť na tom, či Jánošík v týchto končinách skutočne aj pôsobil. Zato štúrovci tam chodili pravidelne, aby na tomto čarovnom mieste viedli svoje plamenné rozhovory o budúcnosti Slovákov.

Netopierie kostričky

Z Kráľovej hole trasa vedie, a zároveň poskytuje množstvo výhľadov, do všetkých strán, do Ždiarskeho sedla, pokračuje na Veľkú Vápenicu, Homôľku, Čertovicu až po chatu M. R. Štefánika, kde stretnete skutočných horalov a nefalšovaných turistov. Najkrajšou časťou prechodu je však cesta k Ďumbieru, najvyššiemu vrchu Nízkych Tatier. V týchto končinách sa nachádza aj povestná Jaskyňa mŕtvych netopierov, jej návštevu si však treba vopred telefonicky dohodnúť (nedávno bola kvôli technickým problémom zatvorená). Jaskyňa dostala názov podľa množstva netopierích kostičiek, vek niektorých sa odhaduje až na 6 000 rokov. Sprístupnená trasa meria kilometer, deťom mladším ako 6 rokov je vstup zakázaný.

Po Ďumbieri už na nás čaká ďalší velikán – Chopok. Okrem toho, že je tu známa Kamenná chata, kde sa môžete občerstviť, prípadne aj prenocovať, sem vedie aj lanovkové spojenie so strediskom v Jasnej. Nízkotatranská hrebeňovka pokračuje Chabencom a známou útulňou Ďurková, prechádza sedlami Latiborskej hole a pod Skalkou, Košariskom, Veľkou Chochuľou – zovšadiaľ sú pôsobivé výhľady a nudiť sa rozhodne nebudete. Celá túra končí prudkým klesaním do strediska Donovaly.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.