Na suchý kašeľ
SKOROCEL KOPIJOVITÝ
Listy skorocelu kopijovitého obsahujú triesloviny a slizové látky, ktoré chránia sliznicu úst a hltana a tým tlmia dráždenie na kašeľ. Navyše majú protizápalové účinky. Odporúča sa 2 lyžičky listov skorocelu zaliať 250 ml studenej vody, nechať 2 hodiny lúhovať, potom precediť a zohriať (nie variť). Nálevom kloktáme viackrát denne. Môžeme ho aj piť po menších dávkach.
IBIŠ LEKÁRSKY
Koreň ibiša má podobné vlastnosti ako skorocel. Nálev si pripravíme tiež rovnako, akurát nám naň postačí 1 lyžička rozdrveného ibišového koreňa. Pijeme ho tri- až štyrikrát denne.
Na vlhký kašeľ
DÚŠKA TYMIANOVÁ
Obsahuje éterické oleje a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Éterické oleje prítomné v byline zase pomáhajú uvoľňovať hlieny z priedušiek. Liečivý čaj si pripravíme tak, že 2 lyžičky nadrobno nasekanej vňate dúšky tymianovej zalejeme šálkou vriacej vody a necháme lúhovať 10 minút. Potom precedíme a čaj pijeme ešte teplý, trikrát denne.
Tymianový olej
Pôsobí silne protizápalovo a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Je to prírodné antibiotikum, ktoré navyše uvoľňuje hlieny, takže tie sa ľahšie dostanú von a nezatekajú do dýchacích ciest, kde by provokovali ku kašľu. Je to osvedčený prírodný liek na zápal priedušiek aj iné ochorenia dýchacích ciest. Pôsobí tiež proti plesniam, kvasinkám aj parazitom. Keď máte doma maróda, na prečistenie ovzdušia môžete pár kvapiek tymianového oleja kvapnúť do aromalampy. Môžete ho tiež užívať vnútorne – podľa odporúčaní kvapnúť 1 – 2 kvapky oleja do vody a vypiť alebo kvapnúť do horúceho záparu a inhalovať. Taktiež môžete pár kvapiek pridať do čistej prírodnej masti (alebo aj bravčovej či do olivového oleja) a rozotrieť na hrudník, prikryť nahriatou bavlnenou plienkou a nechať pôsobiť cez noc. Pozor! Tymianový olej nie je vhodný pre najmenšie deti a nikdy im ho nedávajte na oblasť tváre.
Feniklový med
Asi 10 g plodov fenikla podrvíme a zamiešame do 100 g včelieho medu. Necháme 10 dní odležať, potom premiešame a precedíme. Feniklovým medom môžeme následne sladiť bylinkové čaje, ktoré môžeme kombinovať s feniklom alebo 2 čajové lyžičky feniklového medu rozpustíme v 250 ml horúcej (nie vriacej) vody a pijeme tri- až štyrikrát denne. Fenikel prispieva k skvapalneniu hlienov a ich ľahšiemu vykašliavaniu, čím sa účinne čistia priedušky.
Šťava z reďkovky
Čiernu reďkovku ošúpeme a pomocou odšťavovača z nej získame čerstvú šťavu. Pijeme 1 až 2 polievkové lyžice 3x denne. Pozor, ak máte problémy so žalúdkom, dlhšie užívanie tejto šťavy môže žalúdok dráždiť a tým zhoršiť vaše ťažkosti. Reďkovková šťava uľahčuje vykašliavanie a zároveň bráni rastu choroboplodných zárodkov.
Inhalácia s rumančekovými kvetmi
3 polievkové lyžice rumančekovým kvetov zalejeme litrom vriacej vody. Potom si hrubším uterákom prikryjeme hlavu a vrchnú časť tela (vytvoríme akoby malý stan) a vdychujeme pary rumančeka striedavo nosom a ústami aspoň 10 minút. K rumančeku môžeme pridať aj pár kvapiek eukalyptového oleja, bude sa nám lepšie dýchať a eukalyptový olej tiež prispieva k liečbe. Kvety rumančeka zmierňujú zápal, posilňujú obranu organizmu, brzdia rast baktérií a prispievajú k skvapalneniu hlienov a ich vylučovaniu z dýchacích ciest.
Suché teplo
Teplo zlepšuje prekrvenie, prispieva k skvapalneniu hlienov a podporuje obranné mechanizmy tela. Ak máte doma solux alebo biolampu, môžete aplikovať suché teplo na dýchacie cesty, no jedine v prípade, že nemáte zvýšenú teplotu. V opačnom prípade by ste mohli zápal ešte posilniť.
Eukalyptový olej
Tento éterický olej podporuje rozpúšťanie hlienov a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Môžete ho nakvapkať do aromalampy a nechať pôsobiť. Pár kvapiek oleja si môžete pridať aj do horúceho kúpeľa, ktorý uvoľní dutiny a pomôže skvapalniť hlien. Kúpeľ si však odpustite, keď máte teplotu.
Cibuľový čaj
Je to výborný domáci liek na suchý a dráždivý kašeľ. Pripravíme ho tak, že 1 veľkú cibuľu, ktorá má veľa šúp, zbavíme len vrchnej šupky, umyjeme, nakrájame na štvrtiny a tie potom vhodíme do pollitra vriacej vody. Vodu odstavíme zo sporáka a necháme v nej cibuľu lúhovať 20 minút. Potom scedíme, osladíme medom a vlažný nápoj popíjame po celý deň.
Mlieko s medom a maslom
Na husté hlieny a dusivý kašeľ skúste mlieko s medom a maslom, ktoré hlieny rozriedi a uľahčí ich vykašliavanie. Stačí dobre zohriať šálku mlieka, keď už je teplé, pridáme doň 1 čajový lyžičku medu a rovnaký diel mala. Všetko dobre rozmiešame, aby sa med a maslo rozpustili a potom ešte teplé vypijeme. Pozor, mlieko nesmie vrieť!
Ďumbierový čaj
Ďumbier (zázvor) má hrejivý a zvlhčujúci účinok, vďaka čomu účinne pomáha pri čistení dýchacích ciest od hlienov a podporuje ich vykašliavanie. Ďumbierový čaj pripravíme tak, že čerstvý ďumbierový koreň očistíme a pokrájame na tenké pásiky alebo nahrubo pomelieme. Zalejeme šálkou horúcej vody a necháme 10 minút lúhovať. Nakoniec môžeme doňho pridať ešte med a citrón. Prije sa teplý 3x denne.
Cesnak
Má antibakteriálne aj antivírusové účinky a celkovo posilňuje imunitu. Podporuje čistenie dýchacích ciest a uľahčuje vykašliavanie hlienov, preto ho môžete použiť aj pri ochoreniach spojených s kašľom.