Vedci zistili, že priemerný človek, keď bdie, tak viac ako polovicu času strávi v neaktívnom stave – sedí. Pri práci, za počítačom, v aute, pri televízii, na gauči… Výsledkom sú nielen bolesti chrbta a krku, ale sedenie prispieva aj k oveľa vážnejším diagnózam, najmä k srdcovo-cievnym chorobám, na ktoré u nás zomiera viac ľudí ako na rakovinu, taktiež k cukrovke a k obezite. Aby ste zdravotné riziká výrazne znížili, stačí pritom maličkosť – každú hodinu sa postaviť a desať minút chodiť. Lenže kto to dodržiava?

 

ÚTOK NA SRDCE A CIEVY

Keď sa hýbeme, naše svaly spaľujú tuk. Keď, naopak, sedíme, tuk sa ľahšie ukladá v organizme, cievy sa zanášajú cholesterolom, zvyšuje sa nám krvný tlak. Preto tí, ktorí majú sedavú prácu, majú dvojnásobné riziko, že u nich prepukne srdcovo-cievne ochorenie, než ich rovesníci, ktorí sa oveľa viac hýbu. Druhá vec je, že pri sedení zároveň naša krv prúdi pomalšie, čo jednak prispieva k horšiemu okysličeniu orgánov a tým pádom aj mozgu – to má vplyv na naše myslenie a schopnosť sústrediť sa – ale aj k tvorbe krvných zrazenín. Tie môžu upchať cievy a privodiť až smrť.

OCHABNUTÉ SVALY

Pri sedení nám ochabuje svalstvo brucha aj chrbta, ktoré je nesmierne dôležité pre správne držanie tela. Toto je tiež dôvod, prečo vás môže bolievať chrbát. Druhá vec je, že svalstvo je stuhnuté, k čomu prispieva fakt, že sme nadlho ustrnuli v tej istej polohe, ale aj stres. No a svaly sú tiež poskracované, čo sa opäť prejaví vo forme bolestí alebo obmedzenia pohyblivosti.

KŔČOVÉ ŽILY

Dlhodobé sedenie útočí aj na naše žily a spája sa s chronickým žilovým ochorením, ľudovo povedané s kŕčovými žilami. K ich prvým príznakom patrí pocit unavených nôh, bolesti, najmä v lýtkovej časti nôh, mravčenie až pocit pálenia v nohách, opúchanie nôh, pričom všetky tieto problémy sa zhoršujú k večeru. Pri kŕčových žilách výrazne stúpa riziko krvnej zrazeniny. Viete, čo je zaujímavé? Že divoké zvieratá, ktoré sú neustále v pohybe, kŕčové žily vôbec nepoznajú.

 

REDNUTIE KOSTÍ

Osteoporózu, teda rednutie kostí, ktoré najčastejšie postihuje ženy po menopauze, dávame do súvislosti najmä s vyšším vekom. Vedci však upozorňujú, že na jej rozvoji sa podieľa aj nedostatok pohybu.

 

RAKOVINA

Niektoré výskumy dávajú dlhé sedenie do súvislosti aj s rozvojom rakoviny. Pohyb totiž zvyšuje množstvo prirodzených antioxidantov v našom organizme, ktoré bojujú proti poškodeným bunkám. Keď ich imunita nezachytí včas, premenia sa na nádorové a rakovinový proces sa rozbehne naplno.

BOĽAVÝ CHRBÁT

Chrbtica si naše dlhé sedenie odnesie asi najviac. Trpia kríže, aj krčná chrbtica a šijové svalstvo. Navyše, pre naše medzistavcové platničky je pohyb nesmierne dôležitý, pretože pri ňom nastáva ich stlačenie a zase uvoľnenie (predstavte si to ako špongiu), pričom takto čerpajú živiny. Keď sú však pridlho stlačené, sú nadmerne zaťažené, nedostáva sa im dostatok živín a strácajú svoju pružnosť. Alebo môže tekuté jadro z nich vytiecť a spôsobovať bolesti a problém s hybnosťou.

Keď už sedíte, tak správne

„Seď rovno!“ upozorňovali nás mamy počas celého detstva pri písaní domácich úloh. Vedeli, prečo to robia. Neblahé následky dlhého sedenia môžeme aspoň čiastočne znížiť tým, že budeme na stoličke správne sedieť. Ako? V prvom rade to znamená, že zadok je posunutý až k operadlu stoličky, nohy sa celými plochami chodidiel opierajú o zem. V kolenách aj v lakťoch zvierame 90 stupňový uhol. Hrudník nie je predklonený, rovnako aj hlava je zasunutá. Plecia sú spustené dole, neprehýbame sa v krížoch. Keď si neviete kontrolovať správne sedenie sami, je dobré používať špeciálne opierky chrbta, ktoré vás prinútia sedieť rovno.

Viete, čo je dynamický sed?

Keď viete, že musíte v práci dlho sedieť, striedajte statické sedenie s dynamickým sedom – stoličku z času na čas vymeňte aspoň na 30 – 40 minút za fitloptu. Nestabilný povrch vás núti udržiavať rovnováhu, posilňujete tak brušné aj chrbtové svalstvo a zároveň zmierňujete tlak vyvíjaný na platničky. Navyše sedenie na fitlopte nám zaručí, že máme nohy položené správne celou plôškou chodidla na zemi, neprekladáme si nohu cez nohu, nevystierame nohy dopredu a nemáme zadok len na okraji sedadla, ako bežne sedávame niekedy na stoličke.

Ako znížiť zdravotné riziká sedenia?

  • Každých 45 minút až každú hodinu sa postavte, prejdite sa, natiahnite ruky hore a pred seba, urobte drep. Alebo sa prebehnite po schodoch.
  • Neseďte strnulo, občas sa pohmýrte na stoličke, spustite ruky dole, ohnite chrbát a zase sa vystrite, chvíľu krúžte hlavou a chodidlami.
  • Kontrolujte si plecia, lakte, kolená a vyhnite sa ohnutému chrbtu a predsunutej hlave.
  • Každé ráno alebo večer po príchode z práce si zacvičte pár cvikov na chrbát – napríklad výborný je tzv. mačací chrbát. Ďalšie cviky nájdete na internete. Nemusíte cvičiť dlho, dôležité však je cvičiť naozaj každý deň.
  • V čase voľna neseďte – choďte si zaplávať alebo sa vyberte na dlhšiu prechádzku.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.