Klimaktérium nie je choroba, len ďalšie životné obdobie. Čo sa počas neho deje? Vaječníky začnú pozvoľna vypovedať činnosť a tým sa znižuje hladina ženských hormónov estrogénu a gestagénu a čiastočne i mužského testosterónu. Žena sa z plodného obdobia dostáva do neplodného. Akonáhle sa produkcia hormónov úplne zastaví, dochádza k menopauze. Že je menštruácia naozaj nenávratne preč a vy ste istotne v prechode, sa dá povedať až po roku absencie periódy.
Priemerný vek nástupu prechodu je 51 rokov, ale môže to byť kedykoľvek od 40. do 60. roku. Tie, ktoré začali skôr menštruovať, pravdepodobne aj skôr prestanú. Úbytok hormónov sa neprejaví iba neschopnosťou plodiť, ale má vplyv aj na iné funkcie tela. Ide o súčasť prirodzeného procesu starnutia a nedá sa mu vyhnúť. Čo ale môžete urobiť, je informovať sa, aké telesné i psychické zmeny vás čakajú, a pokúsiť sa zmierniť príznaky.

1. Hormonálna substitučná terapia (HST)

Ide o umelé doplnenie chýbajúcich pohlavných hormónov pomocou prípravkov, ktoré ich organizmu dodávajú v minimálnej možnej dávke. Tým znižuje výskyt nežiaducich účinkov, ako je napríklad vznik karcinómu prsníka. Existujú aj tzv. selektívne regulátory tkanivovej estrogénovej aktivity, ktoré pôsobia len tam, kde sú potrebné. Majte na pamäti, že HST musí vždy predchádzať dôkladné lekárske vyšetrenie. Nemôžete ju podstúpiť, ak máte rakovinu prsníka, maternice, zápal žíl, pečene alebo ste prekonali mozgovú príhodu.

 

2. Hýbte sa

Pravidelné fyzické cvičenie má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a udržuje telo v kondícii. Zvoľte si aktivitu, ktorá vás bude baviť a bude primeraná vášmu zdravotnému stavu. Blahodárne na celý organizmus bude pôsobiť napríklad hormonálna jóga. Určite ale do svojho každodenného rozvrhu zaraďte cviky na posilnenie panvového dna, ktoré sú skvelým pomocníkom proti úniku moču.


3. Životospráva

Vďaka správnej životospráve znížite riziko vzniku cukrovky, chorôb srdca i ciev a zároveň ustrážite váhu. Zabudnite ale na chudnúce diéty, sústreďte sa na správne a pestré zloženie stravy. Tiež by ste sa mali zmieriť s tým, že ženy po štyridsiatke horšie spaľujú tuky a rýchlejšie priberajú na váhe. Obmedzením sladkostí síce už nedosiahnete rovnakého chudnúceho efektu ako pred dvadsiatimi rokmi, ale aspoň nepriberiete. Nepríjemné návaly a potenie potlačíte, ak znížite príjem alkoholu, kávy, čaju a korenených jedál.
S prechodom súvisí aj rednutie kostného tkaniva. Aby ste sa vyhli osteoporóze, dopĺňajte vápnik, vitamín D, horčík, bór, vitamín C, zinok a mangán. Keď si nebudete vedieť rady, zájdite za výživovým poradcom.

 

4. Zbavte sa depresie

Počas prechodu zažívajú ženy nepríjemné výkyvy nálad, pociťujú mrzutosť, nevysvetliteľný smútok, sú bez príčiny nešťastné. U niektorých ide o hormonálnu nerovnováhu a potom môže pomôcť liečba vhodným antidepresívom. Tieto problémy ale riešte zásadne s lekárom.

5. Psychologická pomoc

Predtým než vyhľadáte odborníka na dušu, snažte sa odhaliť príčinu problémov. Napríklad či vaše potenie nespôsobuje napríklad len strach a stres z nepríjemnej situácie.


6. Milujte sa

To, že vaše plodné obdobie je nenávratne preč, neznamená, že do večných lovísk pošlite aj nežnosti a sex. Žena po prechode nie je menej vzrušivá ako pred ním. Niekedy to platí dokonca naopak. Hoci suchosť vagíny môže viesť k bolestiam pri styku a následne k drobným poraneniam, čo narušuje prirodzené prostredie sliznice a napomáha vzniku infekcií. Preto používajte vaginálne gély na olejovej alebo vodnej báze s prídavkom estrogénov.

 

7. Fytoterapia

Ide o podávanie rastlinných výťažkov nehormonálnej povahy s účinkom podobným hormónu. Môžu ich užívať aj ženy, ktoré nesmú brať hormonálnu substitúciu. Výhodou fytofarmák je aj ich preventívne pôsobenie proti rakovine, znižovanie hladiny cholesterolu a zvýšenie obranyschopnosti organizmu.

 

8. Ako sa zmeny prejavujú?

Vo väčšine prípadov dominujú návaly tepla, predovšetkým v noci, ktoré potom mávajú vplyv na spánok. Jeho nedostatok môže viesť k pocitom malátnosti a nezvyklej únave počas dňa. Príznaky sú ale individuálne a môžu sa líšiť intenzitou. Všeobecne sa rozdeľujú na skoré, strednodobé a dlhodobé, rovnako ako na telesné a psychické.

Prechod má aj svoje pozitíva

Môže mať klimaktérium aj pozitívne účinky? Niektoré ženy, ktoré po celý život trápili migrény či iné bolesti, sa vraj po prechode cítili ako vyslobodené a začali si viac užívať života. Je to vôbec možné?

Inak vníma prechod žena rozvedená, inak vydatá, žena s aktívnym sexuálnym životom alebo bez neho. Žena s pozitívnym myslením a optimizmom prechádza častejšie prechodom v pohode a s úsmevom. Hormonálnu liečbu väčšinou nevyžaduje. Hormonálnou substitučnou liečbou či užívaním fytoestrogénov si žena udržuje dobrú psychickú aj telesnú kondíciu vrátane erotickej atraktivity. Ako pozitívum je zvyčajne vnímané, že vymizne strach z nežiaduceho otehotnenia, teda slobodnejší prístup k sexu.

Nástup a priebeh klimaktéria je daný aj geograficky. Belošky žijúce na severnej pologuli mávajú klimakterické ťažkosti výraznejšie. Neplatí to ale absolútne. Ovplyvňuje to genetika, stravovacie návyky, etnikum a ďalšie faktory.

Vo všeobecnosti ale klimakterické ťažkosti zvyčajne horšie znášajú ženy s nejakým ochorením, ženy, ktoré žijú samy, bez pravidelného a spokojného sexuálneho života, ženy bezdetné, fajčiarky a ženy bez aktívneho spoločenského života.

 

Naša rada

V prechode je žena viac nervózna, náladová a niekedy svoje pocity nedokáže kontrolovať. Podobné príznaky majú aj páni. Preto s partnerom o všetkom hovorte, neuzatvárajte sa do seba. Komunikácia je základom každého vzťahu vrátane klimaktéria.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.