Treba byť odvážny

O čakaní na vytúžené dieťatko vedia svoje aj manželia z Košíc, ktorých  táto túžba priviedla do Centra asistovanej reprodukcie Gyncare. „Môj gynekológ mi po viac ako dvojročnej snahe o otehotnenie odporučil vyhľadať špecialistu na asistovanú reprodukciu. Spočiatku sme s manželom trochu váhali, pretože sme obaja veriaci ľudia. Po viacerých rozhovoroch sme sa rozhodli pre asistovanú reprodukciu,“ hovorí Mária.

Mnoho párov má zábrany rozhodnúť sa pre umelé oplodnenie zo strachu, že im prípadný neúspech prinesie bolestivé sklamanie. Párom, ktoré sa boja podstúpiť asistovanú reprodukciu, by som odkázala, aby sa nevzdávali a boli trpezliví. A hlavne musia veriť, že to dobre dopadne. Ja stále hovorím, že naša maličká je vymodlená,“ dodáva Mária.

„O tom, že som tehotná, som sa oficiálne dozvedela, približne dva týždne po transfere oplodneného vajíčka, keď som bola na krvnom teste u môjho gynekológa. Keďže hodnoty boli spočiatku nízke, išla som neskôr na kontrolný odber, kde sa tehotenstvo potvrdilo. Naschvál hovorím oficiálne, pretože v srdci som to cítila už tesne po transfere,“ priznáva sa Mária.

Myslím, že ešte stále žijeme v dobe, kedy je téma asistovanej reprodukcie tak trochu tabu. Priali by sme si, aby sa o tejto téme viac hovorilo a písalo, aby aj páry, ktoré o tom zatiaľ len rozmýšľajú, nabrali odvahu a spravili ďalší krok na ceste k vytúženému bábätku.“

 

Životný štýl ako najčastejšia príčina neplodnosti

Povedala by som, že neplodnosť je spôsobená súčasným životným štýlom a všetkým, čo s ním súvisí. Ale aj odsúvaním tehotenstva do vyšších vekových kategórií. Tento trend je v posledných rokoch čím ďalej tým častejší. Čoraz viac sa stretávame s pármi, ktoré chcú mať dieťa po 35. roku veku. Je to vek, kedy je reprodukčná schopnosť ženy bohužiaľ nízka a tieto páry by mali vyhľadať odbornú pomoc čo najskôr,“ hovorí Silvia Toporcerová, odborná garantka centra Gyncare.

Žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok a v priebehu života jej už nové vajíčka nevznikajú. Najväčší počet vajíčok je vo vaječníkoch ešte nenarodeného dievčatka v polovici tehotnosti, od tohto obdobia vajíčka začínajú zanikať. Pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch 1 až 2 milióny vajíčok, keď dosiahne vek prvej menštruácie vajíčok je 300 až 500-tisíc, a žena po menopauze ich má menej ako 1 000. Po 35. roku veku ženy klesá už aj kvalita vajíčok, to znamená, že vajíčka nemajú správnu genetickú výbavu,“ vysvetľuje Silvia Toporcerová.

Ani u mužov nie je plodnosť neobmedzená. Asi okolo 50-ky sa parametre spermiogramu začínajú prirodzene zhoršovať. Niektoré štúdie pripisujú vyššiemu veku otcov zvýšené riziko vzniku rôznych ochorení u detí, ako napríklad achondroplázia (porucha vývoja chrupaviek a kostí), autizmus, schizofrénia a iné psychiatrické ochorenia.

Každá žena je iná

Ku každej pacientke je potrebné pristupovať vysoko individuálne. Inak sa pristupuje k žene, ktorá už má dieťa a znovu sa jej nedarí otehotnieť, inak k žene, ktorej sa už 10 rokov nedarí dopracovať k dvom čiarkam na tehotenskom teste a inú liečbu podstúpi žena s nízkym počtom vajíčok a zlou kvalitou embryí.

V súčasnej dobe už centrá reprodukčnej medicíny vedia ponúknuť ženám aj zamrazenie vajíčok. Optimálne je však dať si vajíčka zamraziť do 30. roku veku. Po 35. roku veku treba odbornú pomoc vyhľadať už po pol roku, čo sa nedarí otehotnieť. Jednou z možností je aj prijatie darcovského vajíčka, kde je pravdepodobnosť narodenia zdravého dieťatka oveľa vyššia, ako pri použití vlastných vajíčok.

 

Stovky šťastných párov hovoria za všetko

Neplodnosť je určite veľmi intímna záležitosť a niektorým párom trvá veľmi dlho, kým nájdu odvahu a prídu na vyšetrenie. V centrách asistovanej reprodukcie však pracujú profesionáli – ľudia, ktorí sa s týmito problémami dennodenne stretávajú a určite sa ich netreba báť. „Je to medicínsky problém ako každý iný, liečiteľný alebo riešiteľný vo viac ako 90 % prípadov, a na jeho konci stojí krásny malý nový človek, kvôli ktorému sa to absolvovať určite oplatí,“ dodáva odborníčka.

V košickom Centre pre asistovanú reprodukciu Gyncare, sa narodilo už vyše 1 500 detí. V Gyncare sa párom, ktoré majú problém počať prirodzenou cestou, venujú skúsení odborníci, svoje povolanie berú ako poslanie a tešia sa z každého úspechu svojich pacientov.

 

Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., je víťazkou v ankete Slovenka roka v kategórii zdravotníctvo.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD
Všetky články autora
Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA ukončila štúdium v odbore všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach v roku 2000 a v tom istom roku nastúpila na postgraduálne doktorandské štúdium na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike. V apríli 2003 na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave absolvovala kvalifikačnú atestáciu I. stupňa z odboru gynekológia a pôrodníctvo. Od roku 2002 pracovala ako sekundárny lekár a neskôr ako odborný asistent na II. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UPJŠ a UN LP v Košiciach, kde viedla Centrum asistovanej reprodukcie pri II. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UPJŠ a UN LP až do roku 2013. Od roku 2013 do roku 2016 pôsobila ako medicínsky riaditeľ a odborný garant v Sanatóriu pre liečbu neplodnosti v Košiciach. V roku 2007 na SZU v Bratislave absolvovala špecializačnú atestáciu z gynekológie a pôrodníctva a v roku 2012 absolvovala kvalifikačnú skúšku z odboru Reprodukčná medicína na Inštitúte pre postgraduálne vzdelávanie v zdravotníctve v Prahe. Je autorkou a spoluautorkou viacerých odborných monografií, vysokoškolských skrípt a učebníc a odborných vedeckých článkov.