Neplodnosť trápi aj mužov
Nie je to vždy chyba ženy. Až u 50 % párov, ktoré vyhľadajú odbornú pomoc pre neschopnosť spontánne otehotnieť, sa potvrdí problém v rámci vyšetrenia spermií. „Muži sa často pýtajú, či sú plodní, alebo neplodní. Je však veľmi ťažké dať odpoveď na túto otázku, lebo spontánne môže otehotnieť aj taký pár, kde sú u partnera parametre spermiogramu hlboko pod dolnou hranicou normy,“ vysvetľuje MUDr. Toporcerová z Centra reprodukčnej medicíny Gyncare v Košiciach. Aj pri nekvalitných spermiách existuje preto reálna šanca počať dieťa. „Často pacientom hovorím, že pokiaľ sa v ejakuláte nachádza čo i len jediná spermia, nikdy nemôžeme vylúčiť šancu na spontánne otehotnenie,“ dodáva odborníčka.
Boom neplodnosti
Čoraz viac párov sa s túžbou o počatie vlastného dieťatka obracia na centrá asistovanej reprodukcie. Znamená to, že je ľudstvo čoraz neplodnejšie? „Všeobecne vládne názor, že parametre spermiogramu sa v dnešnej populácii zhoršujú. Osobne si myslím, že oproti minulosti sa zhoršila plodnosť tak mužov, ako aj žien. Je to dôsledok toho, ako žijeme, ako sa stravujeme, aký vzduch dýchame a podobne.“ Stačí však zmeniť iba životný štýl? Podľa doktorky Toporcerovej to nie je také jednoduché. „Nezdravé faktory z bežného ľudského života nevieme vylúčiť. Okrem toho, veľká časť párov odkladá svoje reprodukčné ciele na neskorší vek. Dnes sa máloktorá žena snaží otehotnieť do tridsiatky. Ak sa tieto faktory spoja – znížená ženská aj mužská plodnosť a odkladanie snáh o bábätko do vyšších vekových kategórií, máme tu boom neplodnosti, o ktorom sa dnes tak veľa rozpráva.“
Ako liečiť neplodnosť muža?
„Čo sa týka liečby mužského faktora neplodnosti, v prvom rade je to záležitosť andrológov – odborníkov na mužskú plodnosť. Je potrebné vylúčiť zápalové ochorenia, chronické infekcie, varikokélu, hormonálne problémy,“ radí MUDr. Toporcerová. Dôležité je však aj zmeniť životný štýl. Zbaviť sa zlozvykov, ako je fajčenie, pitie alkoholu, eliminovať stres, dopriať si pravidelný spánok a zmeniť stravovacie návyky. Tie môžu byť často kľúčové. Lekári na zlepšenie spermiogramu odporúčajú zvýšiť príjem antioxidantov, napr. vitamínu C a E, koenzýmu Q10, zinku, selénu karnitínu či kyseliny listovej. Čo ak však ani to nepomôže? „Ak po niekoľkomesačnej liečbe, najčastejšie po 3 – 4 mesiacoch, nedôjde k zlepšeniu parametrov spermiogramu, zvyčajne andrológ odporučí techniky asistovanej reprodukcie.“
Aká je úspešnosť liečby?
Dobrou správou je, že aj muž s faktorom mužskej neplodnosti môže po správnej liečbe splodiť svoje vlastné dieťa. Problémy však netreba odkladať. „Neplodnosť je určite veľmi intímna záležitosť a niektorým párom trvá veľmi dlho, kým nájdu odvahu a prídu na vyšetrenie. V centrách asistovanej reprodukcie však pracujú profesionáli – ľudia, ktorí sa s týmito problémami dennodenne stretávajú a určite sa ich netreba báť. Je to medicínsky problém ako každý iný, liečiteľný alebo riešiteľný vo viac ako 90% prípadov, a na jeho konci stojí krásny malý nový človek, kvôli ktorému sa to absolvovať určite oplatí,“ dodáva MUDr. Toporcerová.