Prejavy sú rôzne – od precitlivenosti na niektoré jedlá, cez intoleranciu (neznášanlivosť) určitých zložiek záhrady až po alergické reakcie. K tomu je potrebné pripočítať aj obezitu, autoimunitné ochorenia, metabolický syndróm a ďalšie viac či menej závažné problémy, ktoré s tým obvykle súvisia.

Všetko primerane

Častou príčinou je porucha funkcie tráviacich enzýmov spôsobená zlým stavom čriev. Častokrát je chyba aj v priepustnosti črevnej steny, čo býva dôsledkom narušenia harmónie črevného mikrobiómu. Tieto problémy majú navyše psychosomatický charakter, takže do „hry“ vstupuje aj nervová sústava a imunitný systém. Ako sa hovorí, všetko spolu súvisí. Najjednoduchšie, najprirodzenejšie a najzdravšie je jesť všetko v primeranom množstve. Ak máte po nejakej zložke nachádzajúcej sa v potrave problémy, je nutné najskôr tráviace orgány (najmä črevá) prečistiť a ozdraviť.

 

Rýchle riešenie nie je

Nečakajte, že vám lekár alebo nutričný terapeut iba vymenuje potraviny, ktoré by ste nemali jesť, vy ich z jedálnička vynecháte, a všetky problémy sa ako lúsknutím prstov stratia. Ozdravenie tráviacej sústavy je komplexný problém, ktorého riešenie nie je jednoduché ani rýchle.

 

Vsaďte na svoj inštinkt

Aby ste mohli telu veriť, že rozozná, čo je preň dobré a čo nie, musíte si dať najprv do poriadku trávenie. Potom sa budete môcť na svoj „inštinkt“ čo jesť a čo nejesť spoľahnúť na 100 %.

 

 

10 tipov pre lepšie trávenie

 

  1. Snažte sa o čo najpestrejšie zloženie stravy. Dlhodobo nevylučujte niektoré zložky, inak si ich tráviaca sústava „odvykne“ spracovávať.

 

  1. Dôležité je, aby ste jedli všetko, ale primerane. Ak máte pocit, že vám niečo neprospieva (napríklad biela múka), nevynechávajte to z jedálnička úplne, ale konzumujte len v malom množstve.

 

  1. Pri výbere potravín vsaďte na vlastnú intuíciu. Neverte všetkým módnym stravovacím trendom, a nejedzte to, na čo nemáte chuť.

 

  1. Vráťte sa k starším metódam úpravy potravín, akým bolo napríklad máčanie (strukovín alebo obilnín), kvasenie a dlhšia tepelná úprava.

 

  1. Aj keď sú teraz v móde, radšej sa vyhnite exotickým potravinám (vrátane rôznych semiačok). Vaše tráviace enzýmy ich nemusia vedieť správne spracovať.

 

  1. Nakupujte radšej farmárske produkty. Čím šetrnejší a prirodzený je spôsob pestovania rastlín a chovu zvierat, tým sa v produktoch nachádza menej toxínov.

 

  1. Obmedzte konzumáciu priemyselne spracovaných jedál. Obsahujú veľa zbytočnej chémie a sú vyrábané technológiami, ktoré zhoršujú ich stráviteľnosť.

 

  1. Nejedzte v strese. Vo chvíli, keď v tele prebieha stresová reakcia (teda príprava na boj či útek), nemôže sa zároveň organizmus venovať dostatočnému spracúvaniu a tráveniu prijatej potravy.

 

  1. Načasujte si správne príjem jedla. Nejedzte teda napríklad tesne pred športovaním alebo pred spaním. Vyhnite sa príjmu potravy, aj keď ste nahnevaní, smutní, rozladení a podobne.

 

  1. Starajte sa o svoj črevný mikrobióm. Ideálne spravíte, ak s ním dokážete žiť v symbióze a budete si prospievať navzájom.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.