Problémy s nechtami nemusia nutne súvisieť priamo s ich zdravím. Často sú len dôsledkom celkových ochorení. Napríklad takmer biele nechty s tmavšími okrajmi môžu signalizovať ochorenie pečene. Suché, lámavé a rozstrapkané nechty zas naznačujú, že by ste si mali nechať vyšetriť štítnu žľazu, a modrasté ukazujú na problémy so srdcom alebo dýchaním.
Ohľadom nechtov samotných sa často hovorí o mykózach, čiže plesniach. Keď nechty strácajú lesk, menia farbu do žlta a nechtová platnička sa deformuje, zabudnite na samoliečbu a vyrazte do kožnej ordinácie. Ak je nechtový val začervenaný, zdurený a bolestivý pri zatlačení, ide o kandidózu, ktorú spôsobujú kvasinky. Aj tá patrí k špecialistovi.
Umývanie riadov je pre nechty zaťažkávajúca skúška
Nechty ale postihujú aj iné choroby. Onychorrhexis vyzerá ako séria úzkych pozdĺžnych žliabkov, ktoré vyzerajú akoby necht poškrabal šmirgľový papier. Vzniká v súvislosti s príliš častým umývaním rúk alebo prácou vo vlhkom prostredí. Obdobne sa ale prejavuje aj zvýšená funkcia štítnej žľazy, nedostatok vitamínu A alebo B, vápnika alebo železa.
Pomáhajú kúpele prstov vo vlažnej vode s následným premazaním hydratačným krémom, a tiež konzumácia želatíny. To sa osvedčuje aj v prípade onychoschisis, čiže lamelárneho štiepenia, keď sa od seba oddeľujú vrstvy nechtov. Býva to spôsobené častým máčaním rúk vo vode s čistiacimi prostriedkami. Onycholýza je odlúčenie nechta od nechtového lôžka. Dutina je vyplnená vzduchom, môže meniť farbu. Úplnému uvoľneniu nechtu sa hovorí onychomadesis a odporúčame v takomto prípade ísť k lekárovi, prinajmenšom kvôli značnému nebezpečenstvu infekcie.
Nechty na nohách vždy strihajte rovno
Problémy nechtov na nohách spravidla súvisia s celkovým stavom nôh, predovšetkým prstov. Klasickým problémom sú zarastené nechty, kedy necht na boku prsta vrastá do kožného valu. Môže to byť kvôli nevhodnej obuvi, ale aj zlému strihaniu nechtov: Na nohách majú byť zastrihnuté či zabrúsené rovno! V ľahších prípadoch pomôže skúsený pedikér, inak nezostáva než ísť na chirurgiu. Dnes sú aj menej drsné možnosti ako strhnutie nechtu, ale nemusia ich hradiť poisťovne. V prípade zhrubnutých nechtov rastúcich vertikálne k osi prsta pomôže výhradne chirurg. Choroba sa volá onychogrypóza. Ak sa chcete drsnému zásahu vyhnúť, nezostáva než nechty stále znovu zabrusovať.
Pozor na chémiu!
Dobrá manikúra nechtom pomáha, bohužiaľ, nie vždy je práca naozaj kvalitná a bezpečná. Kým pod lak sa často dáva ešte výživná vrstva, v prípade lepenia umelých nechtov sa môžeme stretnúť aj s nevhodnými chemikáliami. Umelé nechty navyše môžu zakryť napríklad prejavy plesňového ochorenia. Potom pri problémoch pomôže cesnak, v prípade zápalu lôžka odvar zo slezu.
Môžete použiť odvar zo slezu maurského, lepší je ale slez nebadaný, ktorý rastie divoko.