Počet prípadov diabetes mellitus každým rokom rastie. Viac ako 90 % diabetikov tvoria ľudia s cukrovkou 2. typu. Približne tretina chorých pritom o svojom ochorení netuší. Diagnóza diabetes mellitus pre mnohých znamená predstavu ďalšieho života pod ustavičnou kontrolou. Pacienti majú tiež obavy z bolesti a vážnych zdravotných problémov, ktoré diabetes môže priniesť. Nič z toho sa však nemusí udiať. So správne liečenou cukrovkou sa dá viesť plnohodnotný život.
Život na hrane
U pacienta s diabetom sa pomocou liečby glykémia udržiava v určitom rozmedzí (v norme alebo mierne nad normou) a pacient obvykle nepociťuje žiadne ťažkosti. Môže však dôjsť aj k náhlemu veľmi výraznému zvýšeniu glykémie, čo navodí stav na ktorý organizmus reaguje veľmi výrazne a ktorý môže viesť k rozvoju akútnych život ohrozujúcich komplikácií známych pod označením diabetická kóma.
Keď je cukru priveľa
Mierne vzostupy glykémie sú u pacienta s diabetom pomerne časté a dajú sa korigovať úpravou liečby, stravy a pohybu. Ak sa dostatočne a včas nereaguje, príznaky sa prehlbujú a rozvíja sa stav označovaný ako diabetická ketoacidóza. Príznaky príliš vysokého množstva cukru v krvi/hyperglykémie:
- časté močenie (polyúria)
- znížený krvný tlak, zrýchlená srdcová činnosť
- zvýšený pocit smädu. V prípade, že pacient nevypije dostatočné množstvo tekutín, vzniká rýchle odvodnenie (dehydratácia)
- únava, fyzická slabosť
- poruchy ostrosti zraku
- zrýchlené dýchanie
- zvracanie
- dehydratácia, pokles krvného tlaku
- rôzny stupeň poruchy vedomia, kóma
Keď je cukru primálo
Hypoglykémia – príliš nízka hranica cukru v krvi pod 3,3 mmol/l je hraničnou situáciou v živote diabetika. Prejavy hypoglykémie:
- pocit hladu
- úzkosť, neistota, strach
- telesná slabosť, jemný tras
- potenie
- zrýchlená činnosť srdca, tachykardia
- vzostup tlaku krvi
- bolesti hlavy, závraty
- nauzea (pocit na zvracanie)
- vizuálne poruchy, dvojité videnie
- porucha vyjadrovania sa a artikulácie
- zmeny mimiky
- poruchy koordinácie pohybov
- pocit mravčenia, pálenia
- kŕče
- nezvyčajné správanie sa
- zmeny nálady – depresia, eufória,
- zmätenosť, bludy, agresivita, apatia
- náhla zmena povahy
- strata vedomia, smrť
Prírodné prostriedky udržia zdravú hladinu cukru
Okrem štandardnej liečby predpísanej diabetológom môžu pacienti s diabetom ako podpornú liečbu využiť účinky niektorých bylín alebo dokonca húb, ktoré pomáhajú udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi.
- Huba hnojník obyčajný (Coprinus comatus) pri dlhodobej konzumácii pomáha znižovať hladinu krvného cukru a aj medzi diabetológmi už začína byť uznávaným podporným medikamentom pri boji s cukrovkou. Túto vlastnosť má vďaka prítomnosti minerálneho prvku vanádu, ktorý je obsiahnutý v podhubí aj v plodniciach huby. Tiež vďaka novoobjavenej aktívnej chemickej látke comatin, ktorého pôsobenie na krvnú glukózu je podobné účinku inzulínu.
- Bylina tinospóra srdcolistá/guduči (Tinospora cordifolia) pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, posilňuje imunitný systém, pomáha chrániť zdravie pľúc a pečene proti toxínom.
- Škorica pomáha udržať zdravú hladinu cukru v krvi a zdravú váhu.
- Zázvor zase prispieva k prirodzenej obranyschopnosti tela, podporuje imunitný systém, ale aj trávenie, čo súvisí aj s vylučovaním inzulínu.